به روز شده در: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱
ائتلاف آمریکایی ضد داعش خبر داد که از سال ۲۰۱۴ به این سو، ۱۴۱۰ غیر نظامی در حملات هوایی این ائتلاف جان خود را از دست داده‌اند.
کد خبر: ۴۲۴۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۷ - 30October 2020

ائتلاف آمریکایی: ۱۴۱۰ غیر نظامی در اثر حملات اشتباهی کشته شده‌اندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش شامگاه پنجشنبه (دیروز) در بیانیه‌ای ادعا کرد که توانسته از سال ۲۰۱۴ تا کنون ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع را در عراق و سوریه از اشغال داعش خارج سازد.

به نوشته وبگاه صوت العراق، در این بیانیه آمده است که ائتلاف آمریکایی و همپیمانانش ۷.۷ میلیون نفر را نیز از دست داعش نجات داده‌اند.

ائتلاف آمریکایی در ادامه اعلام کرد که از تاریخ اگوست ۲۰۱۴ تا سپتامبر گذشته، ۳۴۹۱۷ حمله هوایی علیه مواضع داعش انجام داده است که در جریان این حملات طبق اطلاعات جمع‌آوری شده ۱۴۱۰ غیر نظامی بر اثر «حملات غیر عمد و اشتباهی» کشته شده‌اند.

ادعای ائتلاف آمریکایی مبنی بر مشارکت بسیار فعال در جنگ علیه داعش، در حالی است که «اکرم الکعبی»، دبیرکل جنبش النجباء عراق روز چهارشنبه گذشته گفت که آمریکایی‌ها هیچ کشته‌ای در جنگ علیه داعش نداده‌اند و آن‌ها تا چند روز حاضر به کمک نبودند و زمانی وارد عمل شدند که جمهوری اسلامی ایران از ساعات اولیه کمک‌های تسلیحاتی و مستشاری خود را روانه عراق کرده بود.

در خصوص عدد ۱۴۱۰ غیر نظامی کشته شده به دست ائتلاف آمریکایی نیز باید گفت که به‌باور بسیاری از ناظران رقم واقعی بسیار بیش از این‌هاست و گزارش‌های بین‌المللی بی‌طرف از کشته شدن ۱۱۸۰۰ نفر و مجروح شدن هشت هزار تن در عراق و سوریه حکایت دارند.

از زمان تشکیل ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در مرداد ۹۳، جنگنده‌های این کشور به بهانه مقابله با داعش اقدام به بمباران شدید مناطق غیر نظامی و شهروندان در عراق و سوریه کرد‌ه‌اند که این مورد در جریان آزادسازی شهر رقه در سوریه بیش از هر جای دیگری مشهود بود؛ به طوری که عفو بین‌الملل در اردیبهشت ۱۳۹۸ در گزارشی اعلام کرد در جریان بمباران جنگنده‌های آمریکایی ۱۶۰۰ غیر نظامی در رقه کشته شده‌اند.

در اسفند سال گذشته نیز کمیته‌ای از وکلا و حقوقدانان عراقی اعلام کرد که قصد دارد شکایتنامه‌ای را علیه ائتلاف آمریکایی به علت کشتار غیرنظامیان تنظیم کند.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها