به روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۱
اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» با معرفی برگزیدگان در بخش‌های «فیلمسازان بسیجی»، «سیدالشهدای مقاومت» و «نقد، تحلیل و پژوهش» معرفی شدند.
کد خبر: ۴۲۸۵۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱ - 27November 2020

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که بخش دوم آن به مناسبت هفته بسیج در این ایام برگزار شده بود، عصر امروز (جمعه هفتم آذرماه) به کار خود خاتمه داد. این مراسم به دلیل شیوع ویروس کرونا فقط با حضور متولیان و برگزیدگان برگزار و به صورت مجازی پخش شد.

در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران رسالت بوذری مجری، ضمن خوش آمدگویی به حضار با قرائت اشعاری به مقام شامخ شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت ادای احترام کرد و مراسم با پخش بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص توصیه ایشان به خواندن فراز هفتم صحیفه سجادیه و پخش این مناجات آغاز شد.

جشنواره فیلم مقاومت، جشنواره حیرت‌ها بود

در ادامه مهدی عظیمی‌میرآبادی، دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به دعوت مجری روی صحنه آمد و پشت تریبون قرار گرفت.

وی گفت: به عنوان دبیر این جشنواره از اتفاقات و فراگیری این دوره از جشنواره حیرت‌زده شدم. با وجود همه مشکلات موجود و شیوع بیماری کرونا و البته محدودیت‌های اعمال‌شده، جشنواره با کیفیت بسیار خوبی برگزار شد.

عظیمی‌میرآبادی ادامه داد: شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در هشت بخش برگزار شد که برخی از بخش‌های آن به دلیل کثرت آثار رسیده، به‌خودی‌خود یک جشنواره بود؛ به عنوان نمونه در بخش فیلمسازان بسیجی ۲۹۰۰ اثر در بخش‌های مختلف، به دبیرخانه رسید و یا در بخش سیدالشهدای مقاومت که به پاسداشت شهید حاج قاسم سلیمانی برای اولین‌بار در این جشنواره برگزار شد، بیش از ۷۰۰ اثر دریافت شد.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد: در این رویداد سینمایی، برای اولین‌بار در تاریخ انقلاب بخش فیلمنامه به صورت بین‌المللی برگزار شد که دبیرخانه این بخش فیلمنامه‌های مختلف از اقصی‌نقاط جهان را به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی دریافت کرد و با کمک داوران خارجی مورد ارزیابی و داوری قرار داد، علاوه بر این در بخش مدافعان سلامت نیز علی‌رغم فاصله کوتاه زمانی از شیوع این بیماری و برگزاری مرحله اول جشنواره، ۲۴۰۰ اثر در بخش‌های مختلف دریافت شد.

جشنواره فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی/ برگزیدگان معرفی شدند

وی اضافه کرد: در این رویداد فرهنگی با رشد حدود چهار برابری تعداد آثار نسبت به دوره پانزدهم، ۱۰۰۷۸ اثر به دبیرخانه رسید که این عدد در تاریخ جشنواره‌های انقلاب بی‌سابقه است که از این تعداد بیش از چهار هزار اثر از ۱۳۵ کشور دریافت شد که این نیز به نوبه خود یک رکورد محسوب می‌شود. هنرمندان هند و بعد از آن امریکا با بیشترین اثر در این رویداد فرهنگی حضور داشتند.

عظیمی‌میرآبادی یادآور شد: برگزاری این جشنواره با تراکم بالای اثر نیازمند همکاری و تعامل دستگاه‌های ذی‌ربط بود. لازم می‌دانم از وزارت ارشاد مخصوصاً سازمان سینمایی و شخص آقای دکتر انتظامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج هنرمندان، سازمان بسیج دانشجویی، بسیج صدا وسیما، بنیاد حفظ آثار و نشر ارز‌ش‌های دفاع‌مقدس، بنیاد شهید و امور ایثارگران، صداوسیما و خاصه شبکه‌های استانی و شبکه سراسری از جمله نمایش، افق، مستند و شبکه دو و البته بنیاد فرهنگی روایت فتح و آقایان نصیربیگی و نادری که حامی این جشنواره بود، تشکر کنم.

وی تصریح کرد: امید است برگزاری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، مقدمه‌ای برای گسترش جریان دفاع‌مقدس در سینما باشد.

بهترین‌های بخش فیلمسازان بسیجی

در ادامه مجید اسماعیلی و علیرضا گلپایگانی از داوران بخش فیلمسازان بسیجی برای اهدای جوایز پویانمایی کوتاه و بلند روی سن آمدند و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین پویانمایی در بخش فیلمسازان بسیجی به «برزان رستمی» تهیه کننده فیلم پویانمایی «بالانس» (تعادل) رسید.

در بخش نماهنگ فیلمسازان بسیجی که جایزه آن توسط انسیه شاه‌حسینی؛ مدیر بخش فیلمسازان بسیجی و عباس عمرانی؛ داور این بخش اهداء شد، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین نماهنگ در بخش فیلمسازان بسیجی به «مرتضی مقدس» تهیه کننده نماهنگ «یادها»، تولید شده دربسیج صداوسیمای مرکزاستان آذربایجان شرقی اهدا شد.

در بخش فیلمنامه فیلمسازان بسیجی نیز با حضور انسیه شاه‌حسینی، علیرضا اسحاقی و محمد تقی فهیم؛ تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلمنامه بخش فیلمسازان بسیجی به «مرتضی پژوهان» نویسنده فیلمنامه «گودال» رسید.

در بخش مستند کوتاه فیلمسازان بسیجی نیز انسیه‌ شاه‌حسینی، حبیب والی‌نژاد و عباس فاطمی‌نویسی به عنوان داور روی سن حضور یافتند و با تقدیر از مستند «خاطرات بادیه» تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم مستند کوتاه در بخش فیلمسازان بسیجی به «قدرت باقری» تهیه کننده فیلم مستند کوتاه «چمر سرباز»، تولید شده درصداوسیمای مرکزاستان ایلام اهدا شد.

جشنواره فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی/ برگزیدگان معرفی شدند

در بخش فیلم کوتاه داستانی نیز انسیه شاه‌حسینی، حبیب‌الله بهمنی و جهانگیر الماسی، داوران این بخش تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم کوتاه داستانی در بخش فیلمسازان بسیجی به «زانیار لطفی‌زاده» تهیه کننده فیلم کوتاه داستانی «نَهَست»، تولید شده درحوزه هنری استان کردستان و معاونت سیمای مرکزصداوسیمای استان کردستان اهدا کردند.

در بخش تله‌فیلم نیز با حضور انسیه‌شاه‌حسینی و سیدزاده؛ داوران این بخش، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین فیلم تله در بخش فیلمسازان بسیجی به «عفت صوفی» تهیه کننده فیلم «ریشه‌ها»، تولید شده درصداوسیمای مرکزاستان گیلان شبکه باران تعلق گرفت.


برگزیدگان بخش‌های نقد و روایت قلم

در ادامه این مراسم، نوبت به معرفی برگزیدگان نهایی بخش نقد و بررسی، تجزیه و تحلیل و تحقیق و پژوهش» رسید، در این بخش با حضور سید امین جواهری مدیر این بخش و کیوان امجدیان، دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین نقد و تحلیل در بخش نقد و بررسی، تجزیه و تحلیل و تحقیق و پژوهش به خانم «رعنا کوهوند» نویسنده نقد و تحلیل «نقد فیلم دیوانه از قفس پرید از منظر شیوه روایت» اهدا شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی بهترین تحقیق و پژوهش در بخش نقد و بررسی، تجزیه و تحلیل و تحقیق و پژوهش به «میثم فرخی» و «رویا قلخان» برای تحقیق و پژوهش «بازنمایی نقش مادران شهدای مفقودالاثر در سینمای دفاع مقدس» (مورد مطالعه: فیلمهای شیار ۱۴۳ و بوسیدن روی ماه) رسید.

در ادامه ضمن معرفی نامزدهای بخش روایت قلم، جوایز برگزیدگان این بخش معرفی شدند.

در بخش فیلمنامه سینمایی که عباس عمرانی؛ مدیر این بخش و بهزاد بهزادپور و محمدرضا اسلاملو، از داوران این بخش روی سن آمدند، و تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به داود جلیلی و محسن غضنفری برای فیلمنامه ‌سینمایی «سه‌چهارم جنگ» تعلق گرفت.

در بخش فیلمنامه تله‌فیلم نیز تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به مریم برای فیلمنامه «اون بابای من نیست» رسید.

در بخش اقتباسی تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به نیوشا عبدالله‌زاده برای فیلمنامه «هستی» اهداء شد.

در بخش فیلمنامه کوتاه داستانی که عباس عمرانی، رهبر قنبری، رضا آقایی و مصطفی جمشیدی، از داوران این بخش برای اهدای جایزه روی سن آمدند، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به محسن غضنفری برای فیلمنامه «رویاها» تعلق گرفت.

برگزیدگان بخش سیدالشهدای مقاومت

«سیدالشهدای مقاومت» عنوان بخش ویژه جشنواره شانزدهم فیلم «مقاومت» در راستای بزرگداشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی بود. در ادامه مراسم برگزیدگان این بخش معرفی شدند. بخشی؛ مدیر این بخش و احمد حائری یکی از داوران برای اهداء جایزه آن روی سن آمدند، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به محمدمهدی خالقی برای مستند «نه کوچک نه بزرگ» رسید.

جشنواره فیلم مقاومت در ایستگاه پایانی/ برگزیدگان معرفی شدند

در بخش نماهنگ سیدالشهدای مقاومت که اهداء جایزه آن برعهده بخشی و بهروز خبازخوب، از داوران این بخش گذاشته شده بود، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به صادق روشن برای «بزک» اهداء شد.

در بخش فیلم کوتاه داستانی سیدالشهدای مقاومت با حضور بخشی و عطاءالله سلمانیان، داوران این بخش، اسماعیل‌بیگی، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره را به برای فیلم کوتاه «ناجی» از آن خود کرد.

در بخش فیلمنامه کوتاه سیدالشهدای مقاومت تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره به حسن نجفی برای فیلمنامه «باغ بهشت» اهداء شد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها