به روز شده در: ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
رئیس جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی در پاسخ به دفاع‌پرس مطرح کرد؛
عادله کشمیری درباره ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره رضوی در گرگان گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و تجربه‌های استان گلستان در برگزاری رویداد‌های فرهنگی این تلاش برای ثابت کردن دبیرخانه وجود دارد.
کد خبر: ۴۴۴۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵ - 21February 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی برگزار شد.

ظرفیت‌های استان گلستان برای بین‌المللی کردن جشنواره فیلم رضوی
در ابتدای این نشست رسانه‌ای که به‌صورت آنلاین برگزار شد، «عادله کشمیری» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان و رئیس این رویداد اظهار داشت: خوشحالیم که جشنواره‌ای که هدفش گسترش فعالیت‌های هنری با سیره ائمه معصوم (ع)، شناسایی پدیدآورندگان و معرفی استعدا‌های جوان و... بود، با دریافت بیش از هزار اثر در دبیرخانه کار خود را آغاز کرد و در ادامه با برگزاری جلسات متعدد با مسئولان استانی، برگزاری ورک‌شاپ و حالا رسیدن به مرحله نهایی و نمایش‌ها و معرفی برگزیدگان همه امور به خوبی پیش رفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های جشنواره برای بین‌المللی شدن آن عنوان کرد: این اتفاق در دستور کار ما قرار دارد. استان گلستان ظرفیت‌های زیادی برای بین‌المللی کردن جشنواره فیلم کوتاه رضوی دارد و با توجه به تاثیرگذاری فیلم کوتاه و ارادت مردمانی از سراسر جهان به امام رضا (ع) ان‌شاالله تامین اعتبار این اتفاق صورت خواهد گرفت.

ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم کوتاه رضوی در گرگان

«سعید نجاتی» دبیر چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر ضمانت‌های حفظ حقوق صاحبان آثار در نمایش‌های آنلاین بیان کرد: واقعیت این است که هیچ تضمینی برای حفظ امنیت آثار وجود ندارد. نت فلیکس هم نمی‌تواند چنین ادعایی کند. اما اصل را بر این می‌گذاریم که اهالی فیلم کوتاه خود حواسشان به امنیت آثار دوستانشان هست. به لطف دوستان‌مان در انجمن سینمای جوانان ایران، نمایش‌های آنلاین به سه سامانه هاشور، ودیو و تیوال در روز‌های چهارم تا ششم اسفند سپرده شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۲ درصد فیلم‌سازان اجازه نمایش آنلاین آثارشان را به ما داده‌اند و این امکان رایگان در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار دارد.

کشمیری نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت‌های صورت گرفته از جشنواره‌ای با موضوع دینی و مذهبی توضیح داد: حمایت اصلی از جشنواره توسط بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا (ع) و سازمان سینمایی صورت گرفته است. بانک رفاه کارگران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان ایران و استانداری گلستان نهاد‌ها و سازمان‌های همراه ما در جشنواره بوده‌اند.

وی درباره شیوه حفظ پروتکل‌ها در ایام برگزاری جشنواره عنوان کرد: چهار دوره کارگاه آموزشی با حضور استاد‌های مجربی در گرگان برگزار شد. برگزاری کارگاه‌های ارزشمند با اساتید مجرب در این دوره اهمیت زیادی داشت و یادگاری ماندگار را به ثبت رساند و قدم ارزشمندی است که بنیه علمی و حرفه‌ای و هنری هنرمندان استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امیدواریم این کلاس‌ها در سال‌های آینده در سطح کشور برگزار شود. به دلیل شرایط کرونا زمان کلاس‌ها گاهی جابه‌جا شد تا در وضعیت بهبود استان برگزار شوند. همه این جلسات با مجوز ستاد مقابله با کرونا انجام شد؛ همچنین این کلاس‌ها نیز به صورت لایو در اینستاگرام جشنواره هم قابل دسترس بودند.

ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم کوتاه رضوی در گرگان

در ادامه، سعید نجاتی با اشاره به تاکید جشنواره بر تولید فیلم‌های کوتاه گفت: این لطف و برکت امام رضا (ع) است که در اولین سال تجمیع بخش پویانمایی با سایر بخش‌ها با حمایت‌های اداره کل ارشاد گلستان، بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا (ع) و انجمن سینمای جوانان ایران ۱۰ فیلم کوتاه در جریان جشنواره تولید شد. می‌خواهم پیشنهاد بدهم که برای دوره بعدی نیز از بعد از جشنواره چهاردهم فراخوان جذب ایده‌ها و فیلمنامه‌های برتر منتشر شود.

وی در ادامه به فیلم‌های تولید جشنواره از میان ۵۳ فیلمنامه اشاره و نام‌شان را به شرح زیر اعلام کرد:
۱. «گناه» به کارگردانی ابوالفضل عزیزی
۲. «عهد» به کارگردانی جعفر صادقی
۳. «خانه‌ای در این حوالی» به کارگردانی محمدعلی هاشم‌پور
۴. «سی تومن نقد» به کارگردانی محمد رضا عبدالملکی
۵. «لالایی نزدیک ابرها» به کارگردانی جمیل عامل صادقی
۶. «ماجان» به کارگردانی فردین انصاری
۷. «پابوس آقا» به کارگردانی یاسین رضوانی
۸. «شفاعت» به کارگردانی رضا اکبریان گالشکلایی
۹. «در میان دیوارها» به کارگردانی محمدحسین صفری
۱۰. «کبوتری پشت پنجره» به کارگردانی نواب محمودی

نجاتی خاطرنشان کرد: همچنین سه فیلم تولیدشده از میان آثار نام‌برده نیز از تولیدات فیلم‌سازان استان گلستان هستند؛ البته این بیشتر به‌عنوان یک حرکت آغازکننده مدنظر بود و در سال‌های آینده از زمانی زودتر دنبال خواهد شد.

ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم کوتاه رضوی در گرگان
در ادامه کشمیری در پاسخ به سوال خبرنگار دفاع‌پرس درباره ایجاد دبیرخانه دائمی در گرگان برای جشنواره فیلم کوتاه رضوی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و تجربه‌های استان گلستان در برگزاری رویداد‌های فرهنگی، این تلاش برای ثابت کردن دبیرخانه وجود دارد و ان‌شاالله به ثمر می‌رسد.

ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم کوتاه رضوی در گرگان

«رضا یازرلو» رئیس سازمان سینمایی استان گلستان نیز بیان کرد: مهم‌ترین حمایت‌ها از این جشنواره توسط سازمان سینمایی و بنیاد بین‌المللی فرهنگی امام رضا (ع) صورت گرفته است. انجمن سینمای جوانان ایران در حمایت از تولید و برگزاری کارگاه‌های جشنواره، مرکز گسترش در بحث حمایت از مستند‌ها و استانداری گلستان از آغاز جشنواره در کنار ما بودند.

وی افزود: حامی خوب دیگر ما نیز بانک رفاه کارگران بود. در دورانی که رویداد‌های موضوعی به‌ویژه با محوریت دینی و مذهبی نیاز به حمایت دارند، خوشحالیم که حضور و همراهی هنرمندان، اهالی رسانه و این حامیان را کنار خود دیدیم.

سعید نجاتی نیز به تقدیر از مهدی فخیم‌زاده و محمدعلی نجفی در آیین اختتامیه جشنواره اشاره و بیان کرد: در کنار تقدیر از این دو عزیز پیشکسوت که به لطف کانون کارگردانان ایران و محمدرضا عرب صورت گرفته است، از تجربه‌های آن‌ها در داوری آثار بخش داستانی و مستند نیز بهره می‌گیریم. همچنین مهرداد اسکویی، محمدرضا عرب و وحید موساییان نیز در بخش داوری، ما را برای ارزیابی فیلم‌های داستانی و مستند همراهی می‌کنند.

وی با معرفی داوران سایر بخش‌ها نیز بیان کرد: محمد گذرآبادی، مهدی نادری و نیما عباسپور در بخش فیلمنامه، مریم کشکولی‌نیا، الهه گودرزی و امیر سحرخیز در بخش پویانمایی، وحید گلستان، سیاوش چراغی‌پور و مسعود امامی نیز در بخش فیلم‌های نوجوان و موبایلی آثار راه‌یافته به مسابقه جشنواره را داوری می‌کنند.

نجاتی نیز در پایان از اعضای شورای سیاست‌گذاری، مشاوران انتخاب و همه همراهان این رویداد و اهالی رسانه تشکر کرد.

همچنین کشمیری در پاسخ به سوالی، درباره تعداد آثار دریافت شده در دبیرخانه بیان کرد: ۳۲۹ فیلم‌نامه، ۳۵۷ داستانی، ۱۵۱ مستند و ۵۱ انیمیشن ۷۲ نوجوان ۴۰ اثر موبایلی بودند. از میان ۱۰ فیلم داستانی تولیدشده جشنواره نیز سه فیلم مختص هنرمندان استان گلستان بود.

در پایان این جلسه از تندیس این جشنواره که نمادی از مسجد تاریخی شهر گرگان و نماد مناره آن هست و توسط نبی الله مصدق هنرمند تجسمی گرگان طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد.

چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با محوریت سیره علمی و عملی امام رضا (ع) به همت و مشارکت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان ۴ تا ۷ اسفند در گرگان و سه سامانه تیوال، ودیو و هاشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ ۱۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار