به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
سرهنگ پاسدار «محسن رشیدی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، با اهدا لوح از حجت الاسلام «سید تاج الدین طاهری» تجلیل کرد.
کد خبر: ۴۴۴۱۱۳
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶ - 21February 2021

تجلیل مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان از روحانی مبارز انقلابیبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از خرم آباد، در آیین اختتامیه اولین جشنواره پرچمداران انقلاب اسلامی که همزمان با سراسر کشور در خرم آباد برگزار شد، سرهنگ پاسدار «محسن رشیدی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، با اهدا لوح از حجت‌الاسلام «سید تاج الدین طاهری» تجلیل و قدردانی کرد.

نگاهی گذرا به زندگی و فعالیت‌های سیدتاج‌الدین طاهری

سیدتاج‌الدین طاهری یکم شهریور 1330 در روستای سراب چنگایی خرم‌آباد به دنیا آمد و بعد از سال‌ها در جریان انقلاب با همراهی روحانیون مبارز لرستانی به مبارزه علیه رژیم پهلوی پرداخت.

این مبارز لرستانی دوران ابتدایی خود را در مدرسه مولوی روستای چنگایی و دوران دبیرستان را در دبیرستان ملک‌الشعرای بهار گذراند و سرانجام در سال 1345 مقلد آیت‌الله‌العظمی بروجردی شد.

حجت‌الاسلام طاهری از روز اول نهضت تا پس از شهادت آیت‌العظمی بروجردی از طریق علمایی همچون آیت‌الله شیخ روح‌الله کمالوند، آیت‌الله سیدحسن طاهری خرم‌آبادی و آیت‌الله علامه طباطبایی با امام خمینی (ره) در ارتباط بود.

وی پس از آغاز نهضت سال 1350 که اولین سال تبلیغی‌اش بود به منطقه زاغه رفت و اولین اقدام وی انتشار رساله امام خمینی (ره) و جمع‌آوری رساله شریعتمدار بود که در آن زمان ساواک و ژاندارم بسیار وی را تهدید می‌کردند ولی چون منطقه‌ای که وی در آن مستقر بود هوای بسیار سرد داشت و برف‌گیر بود، اعضای ساواک نمی‌توانستند برای دستگیری وی به منطقه بروند.

این مبارز دوران انقلاب پس از شهادت آیت‌الله مصطفی خمینی به‌دلیل مشارکت در برگزاری مراسم  هفتم مرحوم مصطفی خمینی در حوزه علمیه توسط ساواک دستگیر و به شهربانی برده شد و با وجود اینکه نام این روحانی مبارز به همراه آیت‌الله سید فخرالدین رحیمی در لیست اعدامی‌ها بود و گفته بودند این دو روحانی به وسیله شیخ مهدی قاصی از سرمایه‌داران لرستان اسلحه در اختیار مردم می‌گذارند و لرستان را علیه پهلوی مسلح کرده‌اند، اما حکم اعدام این دو نفر اجرا نشد چرا که رژیم می‎ترسید با اعدام این دو نفر آشوبی در لرستان به پا شود.

حجت‌الاسلام طاهری، وقتی شاه فرار کرد و قرار شد پرواز انقلاب شروع شود و امام (ره) از پاریس به تهران هجرت کنند به‌دلیل اینکه رژیم طاغوت جلوی پرواز امام را گرفته بود به‌همراه سایر روحانیون معترض یک هفته در دانشگاه تهران تحصن کرد.

از افتخارات این روحانی مبارز لرستانی این است که جز اولین روحانیونی بود که همراه با آیت‌الله مطهری، آیت‌الله صدوقی، آیت‌الله شهید مفتح از نزدیک با امام خمینی (ره) در محل اسکان ایشان، ملاقات کرد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها