به روز شده در: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۸
ظریف در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس:
وزیر امور خارجه گفت: تجاوز رژیم بعث عراق با هدف توسعه طلبی بوده و نه دفع یک تهدید و تجاوز؛ رژیم بعث ۳۰ هزار اسیر ایرانی را ثبت نام نکرده بود که این نقض کنوانسیون ژنو به حساب می‌آید.
کد خبر: ۴۴۴۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳ - 23February 2021

حمله عراق به ایران نقض تمامی قوانین بین‌الملل بود/ همه ما وام‌دار شهدا هستیمبه گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس که امروز (سه‌شنبه) در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با اشاره به اینکه همه ما وام‌دار شهدا، آزادگان و جانبازان دفاع مقدس هستیم، اظهار داشت: امروز سربلندی و استقرار ملت ایران را وام‌دار شهدا می‌دانیم و خانواده شهدا نماد مقاومت هستند.

وی ادامه داد: در اینکه در حمله صدام به ایران قواعد و قوانین حقوق بین‌الملل مورد نقض قرار گرفت تردیدی نیست؛ حمله به ایران که تازه از یک انقلاب وارد یک ساختار انقلابی شده بود عملی جنایتکارانه و نیتی تجاوزکارانه دارد.

تجاوز رژیم بعث عراق با هدف توسعه طلبی بود

ظریف با بیان اینکه طبق قانون جنگ از سوی رژیم بعث عراق به ایران تجاوز شکل گرفت، گفت: تجاوز رژیم صدام با هدف توسعه طلبی بوده و نه دفع یک تهدید و تجاوز؛ رژیم بعث عراق ۳۰ هزار اسیر ایرانی را ثبت نام نکرده بود که این نقض کنوانسیون ژنو بوده است.

وزیر امور خارجه گفت: استقاده از سلاح و تخریب منازل با وسایل مکانیکی خود نقض قوانین بوده است؛ استفاده از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیر نظامیان و ملت ایران نقض قوانینی بوده است.

باید از ابزار مختلف در جهت پیشبرد اهدافمان در سطوح مختلف استفاده کنیم

ظریف با بیان اینکه با استفاده از دیپلماسی و قدرت نظامی و با شناختی که واقعیت‌ها داشتیم توانستیم پیروزی‌های زیادی در صحنه بین‌المللی و جهانی به دست آوریم، گفت: باید از ابزار مختلف در جهت پیشبرد اهدافمان در سطوح مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه با اصرار ایران در قطعنامه ۵۹۸ بندی مربوط به امنیت منطقه اضافه شد، گفت: اولین کسی که درخواست امنیت منطقه را کرد، ایران بود. طرح صلح هرمز مربوط به امروز نیست بلکه این نگاه ایران به منطقه است. 

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز فرانسه تلاش دارد در پی ایجاد فاصله بین عربستان و آمریکا، تسلیحات به عربستان بفروشد. آن‌ها منطقه را به انبار تسلیحات تبدیل کردند. 

ظریف اضافه کرد: دخالت خارجی جز ناامنی، آورده‌ای برای منطقه و ایران نداشته است؛ دست دوستی ما به سوی همسایگان دراز است.

وی با بیان‌ اینکه برخی از کشورهای منطقه فکر می‌کنند امنیت خریدنی است، گفت: نگاه ما به حزب‌الله و انصارالله نیابتی نیست و تا زمانی که عربستان این موضوع را نفهمد و هزینه کند به جایی نمی‌رسد؛ نگاه ما نگاهی حمایتی است.

برخی از کشورهای منطقه برای تامین امنیت خود سراغ اسرائیل رفتند

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران به مدد ایثار، شهادت و روحیه دفاع مقدس همچنان ایستاده است، گفت: کشورهای همسایه می‌بینند که امروز ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست و ایران همچنان استوار است؛ برخی از کشورهای منطقه برای تامین امنیت خود سراغ اسرائیل رفتند در حالی که امنیت را باید خودمان تامین کنیم.

ظریف در پایان گفت: به کشورهای همسایه توصیه می‌کنم؛ سیاست نیابت و خرید امنیت را کنار بگذارید و همکاری امنیتی را در پیش بگیرید؛ ما چشم‌داشتی به شما نداریم بلکه از همکاری شما استقبال می‌کنیم؛ از تاریخ باید درس گرفت.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها