به روز شده در: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۰
عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: بین تعداد پرستارانی که به‌عنوان شهدای سلامت اعلام شده اند و تعدادی که پرونده‌هایشان بررسی شده است اختلاف وجود دارد. شایسته نیست در موضوع شهادت مدافعان سلامت سختگیرانه عمل شود؛ زیرا این عزیزان با ویروسی در حال مبارزه هستند که هر روز قوی‌تر می‌شود.
کد خبر: ۴۴۴۸۶۴
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹ - 26February 2021

سختگیری در تایید پرونده «شهدای مدافع سلامت» شایسته نیستبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، رضا فانی عضو شورای عالی نظام پرستاری، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم به غیر از دوران کووید وضعیت پرستاران در بخش‌ها چگونه خواهد بود؟ بیمارستان محیطی است که یک پرستار با انواع میکروب و بیماری‌های واگیر و عفونی سر و کار دارد. با توجه به اینکه آغاز بیماری کرونا و افزایش بیماران باعث شد، پرستاران باردار آسیب جدی ببیند و شاهد فوت آن‌ها باشیم.

عضو شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: در حال حاضر پرستاران همه جوان هستند و اغلب در بین آن‌ها پرستارانی هستند که با وجود بارداری در حال ارائه خدمت به بیماران هستند؛ اینکه بگویم پرستاران باردار در بخش کووید نباشند و در دیگر بخش‌ها فعالیت کند تصمیم راهبردی نیست، به دلیل اینکه فرقی نمی‌کند در چه بخشی پرستار فعالیت کند؛ اغلب بخش‌های بیمارستانی آلوده از بیماری‌های واگیر هستند که تاثیر مستقیم بر جنین و پرستاران باردار می‌گذارد.

فانی گفت: نیاز است وزارت بهداشت به این موضوع به طور جدی نگاه کند؛ همان گونه که به مادران باردار ۹ ماه استراحت پزشکی بعد از زایمان داده می‌شود؛ ۹ ماه هم استراحت در دوران حاملگی به آن‌ها داده شود نباید بگذاریم پرستاران باردار در بالین بیمار فعالیت کنند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: همچنین باید در نظر داشته باشیم علاه بر اینکه به پرستاران باردار مرخصی داده می‌شود؛ نیروی جایگزین برای این عزیزان در بخش‌ها وجود داشته باشد. لازم است وزارتخانه در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام دهد که هم پرستاران باردار برای حفظ سلامت خود و جنینشان از محیط بیمارستان دور باشند و هم نیروی جایگزین وجود داشته باشد، تا با مشکل کمبود نیرو که رابطه مستقیم با فرسودگی پرستاران دارد مواجه نشویم.

وی با تاکید بر لزوم اینکه مسئولان باید در راستای بُعد فرهنگی و معنوی جامعه و آشنایی مردم با ایثار و فداکاری پرستاران برنامه داشته باشند، تصریح کرد: تا بعد معنوی و ایثارگری این عزیزان ثبت و ماندگار شود. همچنین شایسته است برای خانواده این عزیزان امتیاز و مزایایی همچون شهدای دفاع مقدس در نظر گرفته شود.

عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: انتظار می‌رود برای پرستارانی که به بیماری کرونا دچار می‌شوند. امتیازی در نظر گرفته شود، به دلیل اینکه این عزیزان به مرور زمان و در آینده امکان اینکه دچار عارضه و بیماری‌های ریوی و... شوند زیاد است.

بنابر اعلام سازمان نظام پرستاری، فانی در خاتمه، گفت: تجهیزات حفاظت فردی در اوایل شیوع کرونا کم بود و از این نظر پرستاران دچار مشکلات فراوانی شدند؛ خوشبختانه در حال حاضر از نظر تجهیزات فردی پرستاران دچار مشکل نیستند، ولی پرستاران بیمارستان‌های غیر مرجع را فراموش نکنیم. در صورتی که بار اعظمی از خدمات بر عهده بیمارستان‌هایی غیر مرجع است متاسفانه تلاش و خدمات این عزیزان نادیده گرفته می‌شود.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها