به روز شده در: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۳
معاون وزیر بهداشت:
معاون وزیر بهداشت گفت: هیچ نگرانی برای انجام سریع واکسیناسیون کرونا نداریم و شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد و اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت.
کد خبر: ۴۴۵۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴ - 28February 2021

به گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور در وزارت بهداشت اظهار داشت: شبکه بهداشتی ایران که بیش از ۳۰ سال پیش به دست بزرگان نظام سلامت ایران پایه گذاری شده، افتخار و نقطه قوت نظام سلامت ایران است. این شبکه تا اقصی نقاط کشور گسترده شده و هیچ روستای با هزار نفر جمعیت وجود ندارد که خانه بهداشت نداشته باشد.

وی گفت: علاوه بر خانه‌های بهداشت در حدود ۱۷ هزار روستای کشور، بیش از ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و حدود سه هزار مرکز شهری هم داریم که با اجرای نظام ارجاع به مراکز تخصصی و بیمارستانی متصل هستند و این نظام آموزش دیده و متصل در دوران کرونا نیز افتخارات زیادی کسب کرده و تاکنون سه مرحله غربالگری تشخیص کرونا در کشور انجام شده به تازگی خانه‌های بهداشت عشایری و کوچ رو نیز ایجاد شده که همراه عشایر است و به زودی ۴۲۰ خانه عشایری نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: در چند سال گذشته خانه‌های بهداشت نوسازی شده‌اند و نیمه عمر ساختمان‌های آن از ۲۶ سال به ۱۰ سال کاهش پیدا کرده و تجهیزات لازم هم در این خانه‌های بهداشت کامل است.

وی گفت: اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» هم که از ایده‌های «سعید نمکی» وزیر بهداشت است، کمکی بزرگی به ارتقای جایگاه شبکه بهداشتی بود که‌ای کاش چند ماه زودتر اجرا می‌شود که در این صورت کمک بزرگی برای کنترل اپیدمی کرونا در کشور بود.

رئیسی خاطرنشان کرد: گام بعدی ارتقای نظام شبکه بهداشتی حرکت از نظام PHC یا مراقبت‌های اولیه به سمت سیستم UHC مبتنی بر نظام ارجاع است که از یک دهه پیش در کشور با اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع شروع شده است، پایلوت آن انجام شده و هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در حاشیه شهر‌ها و نیز همه ساکنان روستا‌ها و شهر‌های زیر ۵۰ هزار نفر از ظرفیت‌های این برنامه برخوردار هستند و به زودی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهر‌ها نیز اجرا می‌شود.

انتهای پیام/ ۱۱۷

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها