به روز شده در: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵
در نشست خبری اولین سال پویش ملی «درخت یاری» مطرح شد؛
نشست خبری اولین سال پویش ملی «درخت یاری» در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.
کد خبر: ۴۴۵۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۳ - 28February 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نشست خبری اولین سال پویش ملی «درخت یاری» با حضور وحید جلال‌پور، دبیر پویش، سجاد باقری، دبیر جمعیت درخت یاران و یاسر حسین بیک مسئول توانمندسازی مرکز حرکت‌های جهادی و مردمی بنیاد علوی در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

یک میلیون نهال مثمر و بومی کاشت می‌شود

در ابتدای این نشست، دبیر پویش گفت: پویش ملی «درخت یاری» با دو رویکرد محرومیت زدایی و حمایت از محیط زیست با محوریت کاشت درختان مثمر و بومی، توسط بنیاد علوی، بازوی محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان انجام خواهد شد.

کاشت یک میلیون نهال در پویش «درخت یاری»/ گروه‌های جهادی و مردمی مشارکت می‌کنند

وی افزود: هدف اولیه این پویش، کاشت یک میلیون نهال مثمر و بومی در سراسر کشور خواهد بود که در تلاش هستیم با مشارکت گروه‌های جهادی و مردمی بیشتر از این مقدار شود. همچنین در این طرح حدود ۵۰۰۰ خانواده کم‌برخوردار از منافع پایدار کاشت درخت‌های این طرح سود خواهند برد و کاشت این درختان به کمک ۲۵۰ گروه همیار مردمی و جهادی، هیئت، سمن، مسجد و خیریه در سراسر کشور انجام خواهد شد. به همین دلیل شعار این پویش، «درختکاری برای یاری» است.

وی در خصوص نوع نهال‌های کاشته شده گفت: سعی بر این است که حداقل یک میلیون درخت مثمر منطبق بر اقلیم و بومی و غیر مضر کاشته شود و سود حاصل از ثمره این درختان در اختیار نیازمندان قرار خواهد گرفت.

دبیر پویش ملی «درخت یاری» درباره کارکرد‌های این پویش اشاره کرد: نوآوری و کارآفرینی، محرومیت زدایی، کاهش آلودگی‌های هوایی و صوتی، تزریق آرامش روانی به جامعه، ارتقاء سرانه فضای سبز و زیباسازی، سایه سازی در شهر، کنترل قیمت تولیدات باغی از طریق افزایش سطح زیر کشت، کاهش فرسایش خاک از فواید کاشت درختان مثمر است.

کاشت یک میلیون نهال در پویش «درخت یاری»/ گروه‌های جهادی و مردمی مشارکت می‌کنند

جلال پور درباره زمان اجرای این پویش گفت: این پروژه از یک ماه پیش به صورت رسمی کار خود را آغاز کرده و تا ۲۲ اسفند ادامه خواهد داشت. ولی این تنها شروع حرکت بوده و قرار بر این است که تا در روز‌های عادی سال و سال‌های متمادی این جریان ادامه داشته باشد و به صورت یک فرهنگ جدی در مردم و جامعه نهادینه شود.

باقری: نهضت مردمی کاشت درختان مثمر و بوم

در ادامه این نشست، سجاد باقری عضو شورای مرکزی جمعیت درخت یاران، درباره نحوه تشکیل این جمعیت گفت: جمعیت درخت‌یاران محصول تلفیق حرکت‌های جهادی و اندیشکده‌ای در حوزه‌های زیستی می‌باشد که هسته اولیه آن را اندیشکده تهدیدات زیستی آتی و جمعیت جهادگران جوان بنیان نهاده‌اند و بتدریج با طرح مسائل خود در میان گروه‌های جهادی و مردمی، شبکه‌ای از گروه‌های مردمی و زیست محیطی را با خود همراه نموده‌اند که به این طریق بازو‌های اصلی جمعیت درخت‌یاران شکل گرفت. گفتمان کاشت درختان مثمر و بومی که هم اکنون تحت عنوان پویش ملی درخت یاری در کشور در حال اجرایی شدن است گام‌های اولیه خود را برای تبدیل شدن به نهضتی مردمی می‌پیماید.

عضو شورای مرکزی جمعیت درخت یاران عنوان کرد: نگاه درجه دو به محیط زیست در طی سالیان گذشته آسیب‌های فراوانی را به زیست بوم ایران وارد نموده؛ که سرعت بیابان زایی بیش از حد، معضل گرد و غبار و فرونشست زمین در کشور ایران که در صدر فرونشست‌ها در جهان قرار دارد نمونه‌هایی از بی توجهی به محیط زیست کشور است که افزایش پوشش گیاهی و سطح زیر کشت درختان مثمر و بومی حلقه‌ای از فعالیت‌های لازم برای احیا زیست بوم ایران را فراهم می‌کند.

کاشت یک میلیون نهال در پویش «درخت یاری»/ گروه‌های جهادی و مردمی مشارکت می‌کنند

وی افزود: با توجه به ابعاد معیشتی پویش ملی درخت‌یاری، میزان تولیدات باغی ما در افق ۱۴۰۴ باید دو برابر میزان فعلی باشد و ما قصد داریم علاوه بر فرایند محرومیت زدایی و توانمند سازی، مقدمات توسعه کشاورزی در کشور را نیز فراهم آوریم.

باقری افزود: در ابعاد زیست محیطی جمعیت درخت یاران قصد دارد با ارتقاء سرانه فضای سبز در مناطق شهری و حاشیه شهر که با کمبود سرانه فضای سبز مواجه هستند، زمینه‌های لازم برای عدالت بخشی برای ارائه خدمات اجتماعی برای جوامع کم برخوردار را حاصل نماید.

حسین بیگ: حمایت بنیاد علوی از فعالیت‌ها و ایده‌های مساله محور 

در ادامه حسین بیک در تشریح فعالیت‌های مرکز حمایت‌های مردمی و جهادی بنیاد علوی گفت: بنیاد علوی بخشی را با هدف حمایت از فعالیت‌ها و ایده‌های مساله محور تاسیس کرده و در این زمینه تلاش شده تا فرآیند حمایت از گروه‌های جهادی را تسریع و تصحیح کنیم و اگر گروهی ایده خوبی در حوزه محرومیت زدایی داشته باشد حتما از او حمایت می‌کنیم.

وی افزود: یکی از فعالیت‌هایی که به صورت مبتکرانه و خلاقانه به دنبال کمک به رفع مسایل معیشتی و محیط زیستی بوده، همین پویش ملی «درخت یاری» است که پس از مطرح شدن پروژه در بنیاد علوی رغبت زیادی در حمایت از آن ایجاد شد.

همچنین در پایان این نشست از تیزر و پوستر این پویش رونمایی شد.

کاشت یک میلیون نهال در پویش «درخت یاری»/ گروه‌های جهادی و مردمی مشارکت می‌کنند

در این راستا سایت پویش به آدرس www.Derakhtyari.ir جهت کسب اطلاعات بیشتر و با امکان عضویت در باشگاه درختیاران و شرکت در جشنواره‌های مرتبط رونمایی همچنین شناسه derakhtyari_ir@ درگاه ارتباطی پویش با علاقه‌مندان در شبکه‌های اجتماعی اعلام شد.

انتهای پیام/ ۱۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها