به روز شده در: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۲
روحانی در جلسه هیات دولت:
رئیس جمهوری گفت: یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است که طوری کشور را مدیریت کرد که حتی دشمنان ما اعتراف دارند فشار حداکثری شکست خورده است.
کد خبر: ۴۵۰۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱ - 07April 2021

فشار دشمن با مدیریت دولت شکست خوردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهوری صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت اظهار داشت: همه کشورهایی که در برجام با ترکیب‌های مختلف مثل۱+۴ با حضور ایران یا ۱+۴ جداگانه و با حضور آمریکا متعهد بودند، این روزها در وین اجتماع کردند؛ اما به هرحال به هر نحوی که بوده یک صدای واحد امروز شنیده می‌شود و آن این است که همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.ین یک موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار کرد: یکی از افتخارات دولت این است که در سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ و در همین ماه‌های اولیه سال ۱۴۰۰ با همه فشارها و سختی‌ها، با شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، کشور را طوری اداره کرد که نه تنها دوستان بلکه دشمنان هم امروز اعتراف دارند که فشار حداکثری شکست خورده است. این بالاترین عمل دولت و موفقیت دولت است.

روحانی تاکید کرد: یکی از افتخارات دولت دوزادهم این است که در مقابله با فشار اقتصادی، سیاسی، روانی و تبلیغاتی به گونه‌ای ایستادگی و مقاومت کرده است که منجر به شکست دشمنان شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه ما می دانیم این موفقیت در سایه مقاومت یکپارچه ملت بزرگ ایران بوده است، تصریح کرد: تردید نداریم که اگر ایستادگی، تحمل رنج‌ها و سختی‌ها و مقاومت مردم نبود ما شرایط دیگری داشتیم. دولت حتی در این جنگ سه ساله حاضر نشد توصیه بعضی از دوستان را عمل کند و ارزاق عمومی و کالاهای ضروری را با سیستم کوپنی توزیع کند.

وی با تاکید بر اینکه نیازی به اجرای سیستم کوپنی نیست و کشور را به طور عادی اداره می‌کنیم، گفت: ما می‌توانیم کالا را به میزان نیاز جامعه به وفور در اختیار مردم قرار دهیم و در سه سال اخیر کالا به وفور عرضه شده است. البته قیمت‌ها نامتعادل و گران بوده است، مردم در فشار بودند و این را کاملا قبول داریم.

روحانی با بیان اینکه دشمن نتوانسته اقتصاد ما را بشکند بیان کرد: در شرایط تحریم، آمریکا به صراحت اعلام کرده است که سیاستش شکست خورده و فشار حداکثری جواب نمی‌دهد و راهی جز مذاکره ندارد. آمریکا اعلام کرده است؛ اگر شما آماده هستید، ما حاضر هستیم، مستقیم مذاکره کنیم. اگر آماده نیستید، حاضر هستیم به صورت غیرمستقیم با ۱+۴ مذاکره کند، این به معنای پیروزی ملت ایران است. این پیروزی را دست کم نگیرید.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه رسانه‌ها، فضای مجازی و فضای حقیقی می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند، تاکید کرد: این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است که اصلا مربوط به دولت دوازدهم هم نیست و مربوط به ملت بزرگ ایران است.

وی ادامه داد: ملت ایران نه یک روز، نه دو روز، نه سه روز، بلکه سه سال و نیم ایستاده ودر برابر همه فشارها مقاومت کرده است. دشمنان جنایتکارانه در برابر ملت ایران ایستادند؛ اما شکست خوردند.

روحانی افزود: برای اولین بار در تاریخ آمریکا، ایالات متحده در سه سال گذشته در دوره دولت قبل یعنی ترامپ، منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت، مجمع عمومی، دادگاه لاهه و در افکار عمومی بود.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: آمریکا اگر تنها نمی‌ماند، می‌توانست راجع به پایان تحریم تسلیحاتی ایران موفقیتی به دست بیاورد؛ اما نتوانست، منزوی شد و تنها ماند. آمریکا حتی یاران سنتی خود را نیز از دست داد، اتحادیه اروپا که از متحدین سنتی آمریکا هستند، از این کشور حمایت نکردند، زیر بار نرفتند و رای مخالف دادند. یک کشور درست و درمان از آمریکا حمایت نکرده است و این پیروزی بزرگی است.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: این پیروزی سیاسیِ ملت بزرگ ایران و دولت دوازدهم است، با هدایت امام خامنه‌ای و حمایت ایشان است، توانستیم آمریکا را شکست بدهیم.

روحانی افزود: چرا برای این شکست آمریکا از پول ملت فیلم نمی‌سازید؟ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش دهید واقعیت‌ها را به تصویر بکشید، حقایق و پیروزی ها را بگویید.

وی با تاکید بر اینکه نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم بیان کرد: چرا دشمن شکست خورد؟ راه آهنی از چابهار به سمت راه‌آهن سراسری در حال اجرا است، آب را از دریای جنوب به فلات مرکزی آورده‌ایم، گاز وارد شرق کشور و سیستان و بلوچستان شد، بزرگراه در سراسر سواحل مکران ساخته شد. این همه نشاط، زندگی،حیات، قدرت و توسعه چه زمانی در تاریخ ایران در سواحل مکران وجود داشته است؟ بروید در این هفت هزار سال تاریخ ایران ورق بزنید.

روحانی افزود: در دوره تحریم، فشار و سختی این کارها را انجام دادیم، راه‌آهن از چابهار به سمت زاهدان کشیده شد، رساندن آب را از خلیج فارس به سمت زاهدان و زابل طراحی شد. آب را از دریای جنوب تا کرمان، سیرجان، یزد و اردکان بردیم که ادامه پیدا می‌کند و تا اصفهان و خراسان جنوبی خواهیم رساند. ۵۵۰ هزار هکتار زمین در غرب کشور و ۴۶ هزار هکتار زمین در شرق کشور احیا شده است. این کار عظیم کجا انجام گرفت؟ چرا برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم و نمی‌گوییم که در زمان فشار آمریکا چه کردیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: ما آمریکا را شکست داده‌ایم. آمریکا امروز متواضع شده و سر فرود آورده، این طور با نرمش با ما حرف میزند و می‌گوید که می‌خواهد شرایط را حل کند. این لحن آمریکا در برابر ملت ایران و قدرت این ملت را چه کسی توانست به وجود بیاورد؟

وی افزود: آبادی شرق، غرب، شمال و جنوب کشور، در دولت یازدهم و دوازدهم تحقق پیدا کرده است، چه زمانی در تاریخ ما سابقه داشته است؟ این همه کانال کشی، زه‌کشی، آب را به زمین‌ها رساندن و اجرای آبیاری مدرن کجا در تاریخ ما سابقه داشته است. ۵۰ سد ملی را افتتاح کردیم.

روحانی تبیین کرد: ما در تولید بنزین خودکفا هستیم. شک دارید بزرگترین صادرکننده بنزین در این منطقه هستیم؟ شک دارید صادرکننده گازوئیل هستیم؟ مگر در دولت قبل واردکننده این‌ها نبوده‌ایم؟ این‌ها گفته نمی‌شود. در زمینه محصولات کشاورزی امروز با دیروز قابل مقایسه نیست. چرا این تفاوت‌ها و بهبود ها را تبیین نمی‌کنید؟

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: دشمن این محاسبات را به خوبی مشاهده کرده است، در برابر قدرت این ملت سر فرود آورده و امروز آماده است برای اینکه بنشیند و راجع به اجرای برجام و بازگشت به تعهداتش حرف بزند. آمریکا برای این بازگشت که به معنای دینی و مصطلح ما توبه است، آماده است و می‎‌گوید که می‌خواهد به برجام برگردد.

وی با اشاره به اینکه باید ببینیم آمریکا چقدر راست می‌گوید و در مقام اجرا به حرفش وفادار است، تاکید کرد: الان نمی‌خواهیم قضاوت نهایی کنیم، تا امروز این را میبینیم که آنچه ایران می‌گوید مورد قبول افکار عمومی جهانیان است.

روحانی بیان کرد: درصورتیکه آمریکا به کل تعهداتش برگردد و ببینیم که در عمل آنها را اجرا میکند، ایران هم به کلیه تعهداتش برمی‌گردد. این حرف کاملا منطقی است و صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران را با همین ندا به گوش جهانیان می‌رسانیم. ما به دنبال این نیستیم که فعالیت غیرصلح‌آمیز انجام دهیم. اگر گفتیم پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنیم و سانتریفیوژهای جدید و مدرن را فعال می‌کنیم موقتی است.

رئیس‌ جمهور با تاکید بر اینکه همه این فعالیت‌ها موقت است و اگر طرف مقابل به کل تعهدات برگردند ما هم به کل تعهدات برمیگردیم، گفت: این فصل تازه و جدید از دیروز آغاز شده است. اگر جدیت و صداقت کافی را از طرف مقابل ببینیم کفایت می کند و به نظر من اگر مذاکره با۱+۴ لازم است در یک زمان کوتاهی می‌توانیم مذاکره کنیم، البته بدون مذاکره هم آمریکا می‌تواند تعهداتش را اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه این بهانه‌ها که جزییات باید تبیین و تدوین شود مانعی نیست و انجام می‌دهیم، تصریح کرد: راه ما همان است که رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند که همان مسیر و همان راه را به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

رئیس‌ جمهور با اشاره به نزدیک شدن به بیستم فروردین روز فناوری هسته‌ای گفت: ۲۱ فروردین مراسم افتتاح‌های جدید را برگزار خواهیم کرد، مردم مطلع خواهند شد که در عرض سال گذشته تا امروز چه اقدامات مهمی انجام گرفته است.

روحانی گفت: یک حرف که به دروغ چند سال بود به خورد مردم داده بودند، که البته مردم باور نکردند، این بود« دولت هسته‌ای را فروخته و بحث هسته‌ای ایران تمام شده است» این دروغ به لطف خدا آشکار شد. مجلس مصوبه‌ای به تصویب رساند که دولت هنوز بر نظر قبلی باقی است؛ ولی این مصوبه یک خاصیت داشت و آن این بود که واقعیت توانمندی هسته‌ای ما به خوبی آشکار شد.

وی تصریح کرد: پس از تصویب مجلس بسیار بیشتر از آنچه مصوب بود، اورانیوم تولید شد و قدرت تولید بیشتر هم داریم، در بقیه موارد و زمینه‌های هسته ای هم همین‌طور است. من به جرات این ادعا را می‌کنم و این ادعا را رئیس سازمان انرژی اتمی، آقای صالحی می‌تواند تبیین کند که هیچوقت در تاریخ ایران توانمندی هسته ای ایران تا این حد بالا نبوده است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه قوی‌ترین فناوری هسته‌ای را امروز به نمایش گذاشته‌ایم، اظهار داشت: کسانی که به مردم به دروغ اعلام کردند که دولت برجام را امضا کرده تا قدرت هسته‌ای کشور از بین برود. حالا اعتراف کنند و بابت دروغی که گفتند، عذرخواهی کنند. ما فناوری هسته‌ای داریم و این فناوری قوی‌تر از همیشه است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز IR۸ ، IR۹ داریم و IR۶ هم می‌تواند در هر زنجیره‌ای که بخواهیم فعال باشد. اراک را می‌توانیم راه اندازی کنیم و مشکلی نداریم، در فردو هم باز است و می‌تواند فعالیت می‌کند. همه آنچه مقصد، مقصود، نهایت آمال و اهدف ما در فناوری هسته‌ای در این زمان و مقطع بود را توانستیم اجرا و پیاده کنیم.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها