به روز شده در: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۰
کتاب «قربانت ایرج» توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان منتشر شد.
کد خبر: ۴۵۰۵۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۰ - 11April 2021

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب «قربانت ایرج» زندگی‌نامه شهید ایرج بیات موحد به قلم فرزاد بیات‌موحد توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان در ۱۳۶ صفحه منتشر و روانه بازار نشر شد.

فرزاد بیات‌موحد در مقدمه این کتاب آورده است؛ روی سخنم با ایرج است؛ پسر فریدون بیات موحد. نام مادرش شمسی سپهری است. فرزند دوم و پسر اول خانواده. خواهرش آذر از او بزرگتر است و رضا و مهدی و شهرزاد و علی از او کوچک‌ترند. خانه ای داشتند در زنجان، جاده همایون، بالاتر از دروازه ارک، با حیاطی بزرگ و دو باغچه سبز که دورش را گل‌های رز رنگارنگ کاشته بودند و ایوانی که در قسمت شمالی خانه را پر کرده بود.

ایرج از آن دسته آدم‌هاست که مزاری بر روی زمین ندارند و سینه‌های مردم عارف و عامی را مزار خویش ساخته‌اند. از آنهایی است که نامشان با زر بر رواق زبرجد نوشته شده و مصداق «جز نکویی اهل کرم نخواهند ماند» است؛ زیراکه دوست و آشنا از ایشان به نیکی یاد می‌کنند. حال، برادر و همسر و دوستانش بر آن شده‌اند که این اهل علم، کرم و مهربانی را به آنها که طالب عالم واقعی و عارف کامل هستند، بشناساند و من واسطه این شناخت شده‌ام.

«قربانت ایرج» منتشر شد

یادگاری‌هایی از گذشته را در ذهنم می‌گشتم از سال‌های کودکی را جستجو می‌کردم تا تصویری از او پیدا کنم، اما دانسته‌هایم کافی نبود برای نوشتن. برادرش، رضا سرنخ این ماجرا بود. راه باز شده و حاصلش کتابی شد که می‌خوانید.

این کتاب در دو بخش تشکیل شده است: بخش اول از زبان خود ایرج است و تا زمان شهادت ایشان را شامل می‌شود. در این بخش، نامه‌های ایشان، استخوان‌بندی مطالب را تشکیل می‌دهد و خاطرات دیگران بر زبان او جاری شده است. بخش دوم، به روایت همسر شکل گرفته و از شهادت ایشان تا حال حاضر را در بر می‌گیرد. در این بخش نیز، خاطرات عزیزان در جای مناسب و از زبان همسر ایشان نقل شده است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها