به روز شده در: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۰
با حضور روحانی؛
بهره‌برداری از چند طرح بزرگ پتروشیمی در استان‌های فارس، بوشهر و مرکزی با حضور رئیس‌جمهور و به صورت تصویری آغاز شد.
کد خبر: ۴۵۱۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵ - 15April 2021

بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ پتروشیمی آغاز شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، مراسم بهره‌برداری از چهار طرح ملی صنعت پتروشیمی با ارزش سرمایه گذاری یک‌هزار و ۲۳ میلیون دلار و با اشتغال‌زایی برای ۸۵۰ نفر در شصت و سومین برنامه افتتاح طرح‌ها با حضور رییس‌جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد.

چهار طرح پتروشیمی استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان مهر، تفکیک اتان پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان عسلویه، اولین واحد تولید کاتالیست پلی پروپیلن در شازند و اولین واحد تولید پلی اتیلن سنگین در شازند با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری درحال بهره‌برداری است.

این طرح‌ها در ادامه تحقق جهش دوم در صنعت پتروشیمی که از سال گذشته با بهره برداری از ۱۳ طرح آغاز شده به بهره برداری می‌رسد که با بهره برداری کامل از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی، ظرفیت این صنعت در کشور به ۱۰۰ میلیون تن در سال برآورد می‌شود که نقش مهمی در جلوگیری از خام فروشی خواهد داشت.

این طرح‌ها در حالی به بهره برداری می‌رسد که به گفته مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظرفیت این صنعت در پایان سال ۹۹ به ۹۰ میلیون تن در سال رسیده بود.

طرح استحصال اتان و تفکیک پالایشگاه پارسیان سپهر مهر و عسلویه با سرمایه گذاری ۱.۱ میلیارد دلار اجرا شده است. این طرح استحصال اجزای سنگین گاز غنی از اتان به بالا است که سالانه از انتشار پنج دهم میلیون تن دی اکسید کربن و ۱۰ کیلوگرم جیوه در هوا جلوگیری می‌کند. جداسازی آب موجود در گاز غنی پالایشگاه پارسیان با ۱۲ خشک کننده یکی دیگر از دستاورد‌های این طرح است که این اقدامات تاثیر مهمی بر محیط زیست خواهد داشت.

مهمترین هدف از اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان، جداسازی ۳.۳ میلیون تن اجزای سنگین گاز غنی است که ارزش اقتصادی آن حدود یک میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود و ارزش افزوده بالایی ایجاد و همچنین از خام سوزی جلوگیری می‌کند. در این طرح سالانه ۱.۳ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان و بوتان (ال. پی. جی) و یک میلیون تن کاندنسیت (میعانات گازی) تولید می‌شود که علاوه بر استفاده از ان‌ها به عنوان خوراک پتروشیمی، قابلیت صادرات مسقیم و ارزآوری برای کشور را نیز دارا است.

در بخش اجرای طرح پتروشیمی استحصال و تفکیک اتان، پنج هزار و ۳۰۰ نفر در دو پالایشگاه فعالیت داشتند و اشتغال‌زایی غیر مستقیم نیز ۱۵ هزار نفر برآورد می‌شود. در بخش عملیات نیز در دو پالایشگاه مهر و عسلویه در مجموع ۸۰۰ اشتغال مستقیم و حدود دو هزار اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها