به روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۹
رئیس سازمان انرژی اتمی:
صالحی درباره جزئیات غنی‌سازی ۶۰ درصدی گفت: محصولی را که دریافت می‌کنیم حدود ۹ گرم در ساعت است و باید مقداری روی چیدمان زنجیره‌ها کار شود و همزمان اورانیوم ۲۰ درصد هم تولید خواهیم کرد.
کد خبر: ۴۵۱۳۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹ - 16April 2021

صالحی: همزمان درحال غنی‌سازی ۶۰ درصد و ۲۰ درصد هستیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی تلویزیونی، با اشاره به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد اظهار داشت: اقدام بزرگی انجام شده است و ما با آقای قالیباف به‌عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و با توجه به اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس به تصویب رسید و ما در آن چارچوب حرکت کردیم، همواره در تماس هستیم و سیر تحولات هسته‌ای در چارچوب قانون را به استحضار وی می‌رسانیم.

وی افزود: امروز هم بنده به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی رساندم که به این دستاورد بزرگ دست یافتیم و رئیس مجلس هم این خبر را اعلام کرد و تشکر و تقدیر از وی و همچنین رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارم که کمک می‌کنند تا ما بتوانیم قانون مذکور را آن‌گونه که مورد خواست مجلس است، پیش ببریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: خود کسانی که در قانون، موضوع غنی‌سازی ۶۰ درصد را آورده بودند به ما گفته بودند که مقداری با احتیاط جلو بروید تا ما با حُسن نیت حرکت کنیم، اما با اتفاقی که در نطنز رخ داد، دستور دادند ما این کار را سریع‌تر انجام دهیم.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه بود که ما دستور غنی‌سازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد جمعه بود که ما محصول ۶۰ درصد را گرفتیم؛ البته محصولی را که دریافت می‌کنیم حدود ۹ گرم در ساعت است و باید مقداری روی چیدمان زنجیره‌ها کار شود و همزمان اورانیوم ۲۰ درصد هم تولید خواهیم کرد.

صالحی اظهار داشت: این مسئله یک تحول بسیار بزرگ و فنی است که همکاران ما در سازمان انرژی اتمی انجام می‌دهند. به این معنا که ما هم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد و هم اورانیوم ۲۰ درصد تولید می‌کنیم و ظرف یکی دو روز آینده این بهینه‌سازی‌ها به اتمام خواهد رسید.

وی تأکید کرد: این مسئله نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد که به محض اینکه دستوری از طرف مقامات مسئول صادر می‌شود، به فوریت آن دستور را عملیاتی کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه الان تولید اورانیوم در کشورمان با هر غنایی امکان‌پذیر شده است، گفت: ما به‌صورت لحظه‌ای و هر زمانی که اراده کنیم می‌توانیم اورانیوم با هر غنایی که می‌خواهیم تولید کنیم.

صالحی با اشاره به اینکه در شبکه‌های اجتماعی ابهاماتی به وجود آمده که لازم است برطرف شود، افزود: ابهاماتی ایجاد شده مبنی بر اینکه با این کار آلودگی ایجاد شده است، در حالی که هیچ‌گونه آلودگی در آنجا نیست و اگر آلودگی بود، ما نمی‌گذاشتیم عزیزانمان در آنجا کار کنند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اگر آلودگی در نطنز وجود داشت، بازرسان از آنجا بازدید نمی‌کردند و بر این اساس، ما این مسئله را کاملاً تکذیب می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار مطلبی مبنی بر اینکه غنی‌سازی در نطنز قطع شده است، گفت: غنی‌سازی هیچ لحظه‌ای در نطنز قطع نشد و با قوت ادامه پیدا می‌کند.

صالحی ادامه داد: در یکی از سالن‌ها ما مشکل پیدا کردیم، اما سالن‌های متعددی داریم و غنی‌سازی همچنان با قوت جلو می‌رود؛ برای مثال در سالنی ما زنجیره ۳۰ تایی IR ۵ با سوی ۱۰ و همچنین زنجیره IR ۶ داریم و زنجیره‌های پراکنده دیگری هم وجود دارد که همگی در حال فعالیت هستند.

وی تأکید کرد: غنی‌سازی در نطنز قطع نشده و الان به میزان قابل توجهی غنی‌سازی می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در آن سالنی که ماشین‌های IR ۱ وجود داشت، مشکل برق به وجود آمد که امشب برق اصلی وصل می‌شود و برق استندبای هم ظرف یکی دو روز آینده وصل خواهد شد و ماشین‌ها را هم چک می‌کنیم تا به جای آن‌هایی که از کار افتاده‌اند، ماشین‌های جدید را جایگزین کنیم.

وی بیان کرد: بحث دیگری راه انداختند و گفتند که این‌ها بلوف می‌زنند و نمی‌توانند غنی‌سازی ۶۰ درصد را عملیاتی کنند، در حالی که این مباحث را درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد هم مطرح کرده بودند، اما الان متوجه شدند که سایت نطنز همچنان پابرجاست و با قدرت جلو می‌رود.

صالحی اظهار داشت: یکی از شیوه‌های بازدارندگی، آمادگی جوانان غیور ما است که هرگاه دشمنان حادثه‌ای را ایجاد می‌کنند، آنان با فوریت ضمن اینکه آن مشکل پیش آمده را جبران می‌کنند، چند قدم هم جلوتر می‌روند که البته این برای اولین بار نیست و این بار هم چند قدم جلوتر رفتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بحث دیگری راه انداختند که این ۶۰ درصد برای سوخت رآکتور تهران است و به هیچ وجه شدنی نیست و می‌خواستند در اذهان عمومی تشویش ایجاد کنند که باید بگویم ما این ۶۰ درصد را برای ساختن هدف‌هایی مد نظر داریم که این هدف‌ها را در رآکتور تهران خواهیم گذاشت تا از آن مولیتین استخراج کنیم و ما الان این ۶۰ درصد را برای سوخت تولید نمی‌کنیم.

وی گفت: دشمنان ابهاماتی را ایجاد کردند، مبنی بر اینکه ما یا بلوف می‌زنیم یا نمی‌دانیم که چه می‌کنیم، اما باید بگویم غنی‌سازی ۶۰ درصد یک بحث علمی است و کاربرد‌های متنوعی دارد که یکی از کاربرد‌های آن در رادیودارو است.

صالحی اضافه کرد: البته ما با ۲۰ درصد هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم، اما زمانی که غنا بالا می‌رود، راندمان هم افزایش پیدا می‌کند، زمان تولید کاهش می‌یابد و فرآیند آسان‌تر می‌شود و به هر صورت این اقدام فرصتی بود که قانون مجلس شورای اسلامی مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برای سازمان انرژی اتمی پیش آورد.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها