به روز شده در: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۰
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام رفیعی گفت: کسی که منکر خداوند است و اصلاً خداوند را دوست ندارد، نمی‌تواند مشمول رحمت الهی قرار گیرد.
کد خبر: ۴۵۱۵۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰ - 17April 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «ناصر رفیعی» امروز در سلسله نشست‌های معارفی در حرم حضرت معصومه (س) اظهار داشت: آغاز سوره عنکبوت با مذمت پندارهای باطل بود و فلسفه آزمایش‌ها و امتحانات الهی این است که ادعای انسان‌ها مشخص شود.

وی افزود: بر اساس آیه چهارم سوره عنکبوت، بعضی از مشرکان و کفار پندار غلطی دارند، مبنی بر اینکه فکر می‌کنند بر مؤمنین غلبه پیدا خواهند کرد و هیچ‌گاه مورد عذاب قرار نخواهند گرفت.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: گاهی افراد خود را بالاتر از دیگران می‌پندارند و بر اساس این پندارهای غلط افکار و اندیشه درست را کنار می‌زنند و بر این مرکب پندار غلط سوار می‌شوند.

وی تاکید کرد: فرعون وقتی مشاهده کرد که جادوگران به حضرت موسی (ع) ایمان آورده‌اند و سخنان حضرت موسی (ع) حقیقت است، دستور ساخت برجی را داد تا برود بالای آن و با خداوند به جنگ بپردازد و با این کار می‌خواست از جهالت مردم استفاده و افکار عمومی را به خود جلب کند.

رفیعی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در مورد وهابیت تاکید کرد: فکر می‌کردند آتش به آن‌ها نخواهد رسید و گاهی می‌گفتند ما یهودیان پسر و حبیب خدا هستیم و کسی بالاتر از ما وجود ندارد و ادعا می‌کردند فقط یهودیان وارد بهشت خواهند شد؛ اما بر اساس آیات قرآن کریم تمام این‌ها، پندارهای غلط و بی‌اساس است.

عضو هیأت علمی جامعه‌المصطفی یادآور شد: بعضی از انسان‌ها با فرهنگ قرآن آشنا نیستند و با پندار و افکار غلط خود فکر می‌کنند اهل معاصی بر اهل ایمان چیره خواهند شد.

وی در ادامه گفت: نداشتن فهم اعتقادی و درک نکردن کلام الهی باعث می‌شود که عده‌ای خیال کنند اهل معصیت با اهل ایمان مساوی هستند.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: معنای رحمانیت، عفو و گذشت خداوند این نیست که انسان شرک را نادیده گیرد و امثال ابوجهل و ابولهب هیچ‌گاه وارد بهشت نخواهند شد؛ چراکه با ورود این افراد بر بهشت، خلقت بهشت کاری بیهوده به‌حساب می‌آید.

رفیعی افزود: کسی که منکر خداوند است و اصلاً خداوند را دوست ندارد، نمی‌تواند مشمول رحمت الهی قرار گیرد و اگر خلاف این حرف را بزنیم در حقیقت عدالت خداوند را زیر سؤال برده‌ایم.

وی اظهار کرد: بر اساس آیه پنجم سوره عنکبوت، داشتن عمل صالح و دوری از شرک تنها راه ملاقات خداوند است و «لقاءالله» در حقیقت درک خداوند است.

رفیعی یادآور شد: جهاد انواع و اقسامی دارد؛ جهاد اکبر یعنی جهاد با نفس، جهاد کبیر یعنی جهاد تبلیغی و جهاد اصغر که جهاد در جبهه جنگ است.

وی یادآور شد: بر اساس آیه ۶ سوره عنکبوت هر فردی در راه خدا جهاد و کوشش کند به نفع خودش است و می‌توان گفت منظور از این آیه، جهاد در جبهه و جنگ است و نیز می‌توان از آن به جهاد اکبر و جهاد کبیر تعبیر کرد که در هر صورت نشانگر این است که هر فردی جهادی را انجام دهد برنده میدان خواهد شد.

رفیعی در پایان گفت: لجاجت، تقلید کورکورانه، حرص و حسد چیزهایی است که نمی‌گذارد عقل انسان رشد کند و در عوض به گسترش پندار غلط کمک می‌کند و عقل‌گرایی نیاز اصلی جوانان امروزی است؛ چراکه خردمندی مقابل خرافه‌گرایی بوده و بر اساس فرموده قرآن کریم خردمندان قابلیت پذیرش حقیقت را دارند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها