به روز شده در: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۱
وزیر کشور ترکیه خبر داد که این کشور قصد دارد همانند کاری که در سوریه انجام داده در شمال عراق نیز پایگاه نظامی بسازد.
کد خبر: ۴۵۳۸۳۵
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰ - 30April 2021

ترکیه در شمال عراق پایگاه نظامی می‌سازدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «سلیمان صویلو» وزیر کشور ترکیه روز جمعه گفت که آنکارا به عملیات خود در شمال عراق ادامه خواهد داد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، وی در ادامه سخنانش گفت که آنکارا قصد دارد پایگاه نظامی در شمال عراق همانند آن چیزی که در سوریه انجام داد، ایجاد کند تا بر اوضاع در نزدیکی مرزهایش کنترل داشته باشد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که عملیات هوایی ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان پ‌ک‌ک ادامه دارد.

وزارت دفاع ترکیه چهارشنبه اعلام کرده که جنگنده‌ها ارتش ترکیه از هوا و زمین به نیرو‌های گروه پ‌ک‌ک مستقر در شمال عراق حمله کردند. این در حالی است که ارتش ترکیه جمعه گذشته نیز علیه مواضع پ‌ک‌ک در منطقه حمله کرد.

در عملیات جمعه گذشته نیرو‌های ویژه ارتش ترکیه با پوشش جنگنده‌های اف-۱۶ و پهپاد‌ها و بالگرد‌های نظامی در منطقه «متینا» واقع در کوه‌های استان «دهوک» در شمال عراق فرود آمدند. «سربست عقراوی» فرماندار ناحیه «کانی ماسی» در شمال استان دهوک نیز در این خصوص گفت که کماندو‌های ارتش ترکیه حدود ۹ کیلومتر وارد عمق خاک عراق شده و در برخی روستا‌ها اقدام به ایجاد مقر کرده‌اند. رسانه‌های عراق نیز نوشته‌اند که دولت بغداد واکنش شدیدی به این عملیات نشان داده و آن را بدون مجوز دولت مرکزی دانسته است.

ترکیه مدت‌هاست به بهانه مقابله با نیرو‌های «پ‌ک‌ک» در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. گروه پ‌ک ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه نظامیان پ‌ک‌ک مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار