به روز شده در: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
رئیس جمهور:
حجت‌الاسلام روحانی گفت: مراسم‌های شب قدر در مناطق قرمز و نارنجی صرفاً در فضای باز انجام شود و مردم نیز در موقع ورود و خروج باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
کد خبر: ۴۵۳۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹ - 01May 2021

مراسم شب‌های قدر در شهر‌های زرد و قرمز در فضای باز انجام شود/ ۳۹ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در ارتباط با موضوع شب قدر، اظهار داشت: امشب اولین شب قدر و شب دعا و مناجات مردم است. این شب‌ها بسیار عزیز و گرانقدر است و حتماً باید پروتکل‌های بهداشتی را با حداکثر دستورالعمل‌ها اجرا شود. حضور در مراسم شب‌های قدر مستحب و رعایت پروتکل‌های بهداشتی واجب است.

وی با بیان این‌که مراسم شب‌های قدر باید حتماً با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد، عنوان کرد: حضور در یک جلسه مستحب است، اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی واجب است و همه باید آن‌ها را رعایت کنند. در این میان صداوسیما باید کاری کند که این مجالس را به خانه مردم بکشاند و مردم از عطر معنویت این شب پر فیض استفاده کنند و حال و مناجات برای آن‌ها فراهم شود.

رئیس جمهور در ارتباط با برگزاری مراسم شب‌های قدر در شهر‌های قرمز و زرد، عنوان کرد: مراسم شب قدر در مناطق قرمز و نارنجی صرفاً در فضای باز انجام شود و مردم نیز در موقع ورود و خروج باید رعایت کنند.

روحانی در خصوص وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم گفت: در آمار و ارقام مراعات مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۶۱ درصد است که خطرناک است و زمانی‌که ۳۹ درصد مردم رعایت نمی‌کنند معنایش این است که می‌خواهیم بیشتر در این موج باقی بمانیم و دیرتر از آن خارج شویم. ناظرین باید نظارت‌های خود را تشدید کنند تا در پایان هفته شاهد باشیم بسیاری از مناطق قرمز به نارنجی تبدیل شده باشند.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های ستاد ملی مقابله با کرونا جهش‌های ویروس کرونا است. این ویروس به‌صورت ثابت باقی نمی‌ماند و و به مبارزه خودش برای زنده ماندن و آزار دادنش ادامه می‌دهد. وقتی داروی جدیدی داده می‌شود، جهش می‌یابد؛ وقتی در شرایطی است که ایمنی بدن بیمار نسبت به آن عکس‌العمل می‌دهد خود را تجهیز می‌کند تا مقاومت کنند. ویروس شکل جدیدی به خود می‌گیرد و هر روز به شکل و یک قیافه و ویژگی‌های وارد عمل می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه در خصوص اولویت‌بندی واکسیناسیون کرونا هم گفت: اولویت‌بندی‌های سوم و چهارم انجام شده ولی هنوز برای گروه‌های بعدی در سند ملی واکسیناسیون کرونا فکری نشده است که می‌شود درباره آنها فکر کرد. گروه‌هایی که با مردم زیاد سروکار دارند برخی از دوستان می‌گویند که آنها در زدن واکسن تقدم داشته باشند. یک گروه، رانندگان تاکسی و اتوبوس هستند که ترددهای زیادی دارند. گروه‌هایی هم هستند که مرتبا با مردم در ارتباط هستند مانند نیروهای مرزبانی و پلیس. می‌شود این گروه‌ها را تقدم داد.

روحانی در ارتباط با موضوع واردات واکسن هم گفت: نسبت به واردات واکسن خارجی و حمایت از واکسن داخلی، با قدرت تلاش خود را ادامه خواهیم داد تا مردم از واکسن بهره‌مند شوند و جان مردم حفاظت شود و شرایط برای کسب و کار مردم و تحصیل فرزندان فراهم شود.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که اگر کار کنیم و روند واردات واکسن ادامه یابد، ممکن است شرایطی فراهم شود که در نیمه دوم وضعیت بهتری را داشته باشیم، گفت: حداقل تا پایان امسال باید همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند یعنی اگر کسی واکسن زد، معنای آن مصون شدن نیست. این نوبت اول است و باید واکسن دوم هم زده شود. زدن دوز دوم هم معنایش این نیست که فرد کاملا مصون شده باشد چراکه باید واکنش بدن افراد به واکسن دید.

وی بیان کرد: واکسن زدن به معنای مصون شدن افراد نیست چراکه اولا زمان می‌برد تا با بدن فرد سازگار شود و ثانیاً این واکسن ممکن است فرد را از یک نوع ویروس حفاظت کند و این احتمال وجود دارد که ویروس جهش‌یافته دیگری وارد شود بنابراین همه ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.

انتها یپام/ 351

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار