به روز شده در: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
نماینده پارلمان عراق:
جابر با اشاره به تصمیم ترکیه برای احداث یک پایگاه نظامی در شمال این کشور، گفت: این اقدام ترکیه نقض حاکمیت ملی عراق محسوب می‌شود.
کد خبر: ۴۵۴۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶ - 03May 2021

احداث پایگاه نظامی ترکیه در عراق نقض حاکمیت ملی آن استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «فاضل جابر» نماینده پارلمان عراق به تصمیم مقامات ترکیه برای احداث یک پایگاه نظامی در محور شمالی این کشور واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: تصمیم ترکیه برای احداث پایگاه نظامی در شمال عراق نقض حاکمیت ملی این کشور محسوب می‌شود. دولت بغداد باید جلوی این اقدام ترکیه را بگیرد.

این نماینده پارلمان عراق همچنین ضمن انتقاد از تداوم حضور نیرو‌های نظامی ترکیه در خاک این کشور، تأکید کرد: بسیار جای تعجب دارد که دولت بغداد در برابر حضور نظامی ترکیه در عراق کاری نمی‌کند.

اخیراً «سلیمان صویلو» وزیر کشور ترکیه از ایجاد یک پایگاه نظامی توسط کشورش در منطقه میتینا واقع در شمال عراق خبر داده است. این مقام دولتی ترکیه افزود: منطقه میتینا اهمیت زیادی دارد و محل عبور به سمت کوه‌های قندیل است. از همین رو ما برای اینکه کنترل این منطقه را در دست داشته باشیم، اقدام به ایجاد پایگاه نظامی خواهیم کرد.

این درحالی است که یک سال پیش هم یک مقام بلندپایه دولت ترکیه اعلام کرده بود که کشورش سه پایگاه نظامی جدید در دو منطقه سینات و هفتنین در شمال عراق راه اندازی خواهد کرد. مقامات ترکیه‌ای به بهانه مبارزه با پ ک ک اقدام به گسترش نفوذ نظامی خود در عراق می‌کنند.

این در حالی است که پیشتر عراق خواستار خروج هرچه سریع‌تر نیرو‌های ترکیه‌ای از خاک کشور خود شده است. در همین ارتباط، پیشتر وزارت خارجه عراق اعلام کرده بود که اگر ترکیه به حاکمیت ملی این کشور احترام نگذارد و نیروهایش را از آنجا خارج نکند، بغداد از آنکارا در شورای امنیت سازمان ملل شکایت خواهد کرد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار