به روز شده در: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
وزارت خارجه عراق ضمن احضار کاردار ترکیه در بغداد مراتب اعتراض شدید اللحن را به وی به علت اقدام نظامی بدون هماهنگی در خاک عراق ابلاغ کرد.
کد خبر: ۴۵۴۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲ - 04May 2021

کاردار سفارت ترکیه به وزارت خارجه عراق فراخوانده شدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از بغداد الیوم، وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «نزار خیرالله» قائم مقام وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه (دیروز) کاردار ترکیه در بغداد را به ساختمان وزارتخانه احضار و یادداشت اعتراض شدید اللحنی را به وی تسلیم کرد.

بغداد در این یادداشت اعتراض آمیز به اقدام «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در زمینه حضور در خاک عراق بدون هماهنگی یا دریافت موافقت قبلی از نهاد‌های عراقی ذیربط و همچنین دیدار با نیرو‌های ترکیه که به صورت غیر قانونی در خاک عراق حضور دارند، اعتراض کرده است.

نزار خیرالله همچنین به شدت اظهارات وزیر کشور ترکیه مبنی بر قصد احداث پایگاه نظامی دائمی در شمال عراق را محکوم کرده است.

معاون اول وزیر خارجه عراق همچنین تأکید کرد: عراق تجاوزات مکرر علیه حاکمیت و اراضی و حریم هوایی این کشور از سوی ارتش ترکیه را به شدت محکوم می‌کند.

وی افزود: ادامه این روش، تناسبی با روابط دوستانه و حسن همجواری و قوانین و عرف بین الملل ندارد.

معاون اول وزیر خارجه عراق بیان کرد: به همین دلیل لازم است ترکیه بداند که بهره گیری از راه حل نظامی یکجانبه، راه حل مؤثری برای حل چالش‌های امنیتی مشترک نیست.

عملیات جدید ترکیه در شمال عراق با نام «پنجه صاعقه» از روز شنبه هفته گذشته آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد. این عملیات مناطق «متینا»، «زاب» و «آواشین» را در بر می‌گیرد. بر اساس اظهارات مقامات کرد، ترکیه بیش از ۵۰ پایگاه نظارتی و دائمی در شمال عراق ایجاد کرده است.

عملیات‌های ترکیه طی دو سال گذشته در شمال عراق افزایش چشم گیری یافته و برخی از آن‌ها بیش از ۴۰ کیلومتر در داخل عراق انجام می‌گیرد. ترکیه این عملیات‌ها را برای مقابله با گروه تروریستی «پ ک ک» عنوان می‌کند؛ اما این عملیات‌ها منجر به اعتراض گروه‌ها و جریانات سیاسی در بغداد شده است.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار