به روز شده در: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
روحانی:
رئیس جمهور با اشاره به روابط و همکاری‌های گسترده ایران و روسیه در ابعاد مختلف گفت: کلنگ ساخت دو نیروگاه هسته‌ای زده شده که در حال ساخت و ساز است.
کد خبر: ۴۶۱۱۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶ - 10June 2021

روحانی: کلنگ ساخت دو نیروگاه هسته‌ای زده شده و در حال ساخت استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (پنجشنبه) در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن تشکر از بخش‌های دولتی و خصوصی در زمینه صنعت آب و برق اظهار داشت: پروژه امروز اهمیت زیادی برای ما دارد که بخشی از آن برای همکاری با همسایه ما، یعنی کشور فدراسیون روسیه به وجود آمده است.

وی افزود: البته از بعد از پیروزی انقلاب، ما و روسیه روابط خوبی داشتیم، اما در این هشت سال روابط ما در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا کرده است و می‌خواهم از دولت روسیه و رئیس جمهور این کشور به دلیل همه تلاش‌هایی که در این مدت در بعد سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای داشتند، تشکر کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما همکاری‌های بسیار زیادی با روسیه در سوریه و همکاری‌های مهم سه‌جانبه در زمینه آذربایجان، قفقاز و اوراسیا داشتیم.

وی با اشاره به قدم‌های خوب در زمینه رژیم حقوقی خزر با روسیه، گفت: کلنگ ساخت دو نیروگاه هسته‌ای زده شده که در حال ساخت و ساز است. همچنین با کشور روسیه در زمینه مسائل نظامی مخصوصا دفاعی همکاری داشتیم که بعد از ورود اس ۳۰۰ از روسیه، روابط ما در این زمینه گسترده‌تر از قبل شد.

روحانی با اشاره به تلاش‌های مشترک ایران و روسیه در وین برای احیای برجام، تصریح کرد: روسیه یک کشور مهم برای ما و همسایه مهم و روابط ما به نفع دو ملت و منطقه و مسائل جهانی خواهد بود. از چند سال پیش با آقای پوتین راجع به طرح‌های مشترک در ایران صحبت شد، اما بروکراسی‌های دو طرف باعث شد این طرح یک مقدار با تاخیر شروع شد.

وی در ادامه به وعده‌های انتخاباتی برخی کاندیداها اشاره و بیان کرد: در ایام انتخابات همه به خانم‌ها احترام می‌گذارند، اما ما وظیفه داریم همیشه به خانم‌ها احترام بگذایم. ما الان شاگرد اول‌هایی در کنکور می‌بینیم که از دختران و زنان ما هستند.

روحانی اظهار داشت: یک گوش شنوایی نیاز است تا بشنود که این افتتاح‌ها در دوران تحریم و کرونا چه ارزشی دارد. از آغاز سال ۹۹ ما این افتتاح پنجشنبه‌ها را شروع کردیم و امروز هفتاد و یکمین افتتاح است. بخشی از این افتتاح‌ها ریل‌گذاری برای دولت بعدی هم است. ۱۹ هزار مگاوات برق طراحی شده و افتتاح‌های آن برای دولت‌های بعدی است و آن دولت هم طرح‌هایی را دارد که توسط دولت‌های بعدی افتتاح می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز پنجاه و ششمین سد در دولت تدبیر و امید در کشور افتتاح شد، خاطرنشان کرد: ما به طور متوسط هر ۵۰ روز یک سد افتتاح می‌کنیم. هر دوماه یک تصفیه‌خانه آب افتتاح می‌کنیم. در روستا‌های ما یک کار بزرگی انجام گرفته است. این روز‌ها هیچکس از آبادانی روستا‌ها توسط دولت حرف نمی‌زند.

وی افزود: همه اینکار‌ها انجام شده است تا ما به دنیا بگوئیم که جنگ اقتصادی و کرونا نمی‌تواند ما را از تلاش، فعالیت و آبادانی ایران عزیز بازدارد؛ البته هر دوی این‌ها حرکت ما را کند کرده است. اگر این خبیث یعنی ترامپ نبود در طول این ۴ سال اخیر، ۱۴ میلیارد دلار دیگر در آب و برق سرمایه‌گذاری می‌شد. ۱۴ میلیارد را این خبیث قفل کرد. بانک‌های خارجی آماده بودند پول را بدهند تا طرح‌ها در اینجا انجام شود. اگر جنگ اقتصادی نبود، این افتتاح دو چندان بود و مردم می‌دیدند چه کار عظیمی در اینجا شکل گرفته است.

رئیس جمهور بیان کرد: ما همیشه بر تعامل سازنده تاکید کردیم و گفتیم راه حل این است و در داخل تولید و تلاش کنیم، اما با انزوا نباید زندگی کنیم. ما با کشور‌های دوستدارمان و مخصوصا همسایگان باید در تماس باشیم. خدانیامرزد آن‌هایی که نگذاشتند روابط ما با برخی کشور‌های همسایه خوب باشد و کار‌های کودکانه و احمقانه انجام دادند و به مراکز دیپلماتیک حمله کردند. اگر این اقدامات نبود، شرایط بهتری داشتیم.

روحانی با اشاره به هماهنگی بین ایران، روسیه و چین در وین گفت: این دولت تحریم را در سال ۱۴۰۰ هم مانند سال ۹۴ خواهد شکاند. این وظیفه و اراده ما است، این کار را خواهیم کرد. شکاندن این تحریم در سال ۱۴۰۰ در قدم‌های آخر است. مردم ما بدانند این تحریم برداشته خواهد شد، آمریکا ناچار است این تحریم را بردارد و پای میز مذاکره آمده است. اکثر مسائل حل و فصل شده و چند مساله هم باقی مانده آن‌ها هم حل و فصل خواهد شد و ان‌شاالله تحریم شکسته خواهد شد و مردم می‌توانند شرایط بهتری را در زندگی خود شاهد باشند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها