به روز شده در: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۶
گامی دیگر در راستای توسعه و آبادانی نواحی مرزی غرب کشور؛
در دهمین هفته پویش هر هفته_الف_ب_ایران و در آستانه دهه کرامت؛ علاوه بر آغاز آبگیری سد خاکی کنجانچم، ۶۸۰۰ هکتار از شبکه‌های آبیاری دشت‌های گرمسیری در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.
کد خبر: ۴۶۱۳۰۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱ - 10June 2021

آبگیری سد خاکی «کنجانچم» آغاز شدبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از ایلام، در دهمین هفته پویش هر هفته_الف_ب_ایران و در آستانه دهه کرامت؛ علاوه بر آغاز آبگیری سد خاکی کنجانچم، شش هزار و ۸۰۰ هکتار از شبکه‌های آبیاری دشت‌های گرمسیری در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

این گزارش حاکی است که سد کنجانچم در ۲۲ کیلومتری شهرستان مهران یکی دیگر از بخش‌های مهم طرح عظیم گرمسیری آبگیری می‌شود.

سد خاکی کنجانچم با ارتفاع ۸۶ متر و طول تاج ۶/۲ کیلومتر پس از آبگیری کامل، مخزنی به حجم ۸۴ میلیون مترمکعب خواهد داشت.

بدنه سد کنجانچم با حجم خاکریزی ۶/۴ میلیون مترمکعب یکی از سازه‌هایی است که در بخش پایانی قطعه سوم طرح گرمسیری در دست‌ساخت است.

این سد با هدف تأمین آب شرب و صنعت شهرستان مهران به میزان هشت میلیون مترمکعب در سال، تأمین آب بخش‌هایی از شبکه آبیاری و زهکشی دشت‌های استان ایلام، ذخیره و تنظیم آب سامانه گرمسیری در استان ایلام و ایجاد تحول در بخش گردشگری منطقه با تشکیل شدن دریاچه سد، ساخته می‌شود.

بر این اساس با عنایت پروردگار و تلاش شبانه‌روزی خادمان این مرز و بوم، سد کنجانچم با سرمایه‌گذاری ۴۰۵ میلیارد تومانی و پیشرفت ۸۷ درصدی به مرحله آبگیری رسیده و امید داریم با تأمین بودجه موردنیاز، ضمن فراهم شدن امکان بهره‌برداری کامل از این پروژه، مردم عزیز این خطه از کشورمان از مزایا و مواهب طرح عظیم گرمسیری برخوردار شوند.

بهره‌برداری از ۶۸۰۰ هکتار از شبکه‌های آبیاری دشت‌های گرمسیری استان‌های ایلام و کرمانشاه

از سوی دیگر بخشی از شبکه‌های آبیاری دشت‌های گرمسیری در استان‌های ایلام و کرمانشاه در سطح شش هزار و ۸۰۰ هکتار با اعتباری مجموعاً حدود ۵۷۰ میلیارد تومان شامل هزینه‌های سامانه گرمسیری و شبکه‌های آبیاری به بهره‌برداری رسید.

اراضی تحت پوشش این بخش طرح گرمسیری شامل دو هزار و ۳۷۱ هکتار از اراضی دشت ذهاب جنوبی، یک هزار و ۲۵۶ هکتار از اراضی دشت حومه قراویز، ۴۲۳ هکتار از اراضی دشت جگرلوی جنوبی در استان کرمانشاه و بهبود دو هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی دشت کنجانچم در استان ایلام هستند.

بر این اساس با بهره‌برداری از این بخش از شبکه‌های آبیاری و زهکشی طرح بزرگ گرمسیری، به‌طور میانگین برای ۱۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد که نشان از اهمیت این طرح ملی دارد.

همچنین بهره‌برداری از این طرح عظیم در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها باعث افزایش تولید سالیانه محصولات کشاورزی به میزان ۷۰ هزار تن انواع گندم، ذرت و صیفی‌جات خواهد شد.

از مجموع سرمایه‌گذاری ۹۷۵ میلیارد تومانی دولت در این طرح بزرگ ملی، مبلغ ۳۳۶ میلیارد تومان با عنایت ویژه مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی به طرح گرمسیری اختصاص‌یافته است.

طرح عظیم گرمسیری به‌عنوان بزرگترین پروژه عمرانی بخش آب کشور با هدف اصلی انتقال آب حوضه سیروان به مناطق مرزی استان‌های ایلام و کرمانشاه در حال اجرا است.

بر اساس این گزارش؛ در اجرای طرح گرمسیری مواردی، چون: توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی و بهبود شرایط سیاسی و امنیتی منطقه موردتوجه قرارگرفته و ضمن رعایت موارد مربوط به محیط‌زیست، تأمین درازمدت نیاز‌های کشاورزی، شرب و بخش صنعت تا افق سال ۱۴۲۵ میسر خواهد شد.

در طراحی و اجرای ابر پروژه گرمسیری به‌عنوان یک طرح جامع توسعه‌ای - منطقه‌ای در مناطق گرمسیری غرب کشور اهداف گوناگونی موردتوجه قرارگرفته است که اهم آن‌ها ازاین‌قرارند:

- توسعه و بهبود ۵۳ هزار هکتار و متأثر شدن سطح وسیعی از اراضی کشاورزی کشور از این طرح ملی به میزان ۱۱۰ هزار هکتار در استان‌های ایلام و کرمانشاه.

- کاهش اثرات خشکسالی، تأمین آب شرب و بخش صنعت در کنار توسعه کشاورزی استان‌های ایلام و کرمانشاه.

- ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در منطقه به میزان ۱۶۵ هزار نفر.

- افزایش تولید سالیانه محصولات کشاورزی به میزان بیش از یک‌میلیون تن.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار