به روز شده در: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
تهیه‌کننده سینما:
شریفی گفت: سینما باید از باندبازی خارج شود و سازمان سینمایی هم باید توسط فردی از بدنه خود سینما که به مسائل آن اشراف دارد، اداره شود.
کد خبر: ۴۶۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶ - 15June 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «امیرحسین شریفی» تهیه‌کننده سینما در برنامه «سلام تهران» که از شبکه پنج سیما پخش شد، درباره مسئله سینما و اینکه چرا برخلاف هشت سال پیش در مناظرات انتخاباتی هیچ اشاره‌ای به سینما نشد، اظهار داشت: متاسفانه این‌ها اگر بتوانند سینماها را تعطیل می‌کنند. هشت سال پیش که حجت‌الاسلام روحانی آمد، جلسه‌ای با اصناف مختلف سینما ترتیب و قول داد از سینمای ملی و تولید فیلم‌های ارزشی حمایت خواهد کرد. اما هیچ اتفاقی نیفتاد. ما در سینمای ایران فقط حرف شنیده‌ایم و هیچکس عمل نکرده است.

وی در خصوص سازمان سینمایی گفت: هر کسی که آمده با باند بازی، فامیل و آشنای خودش را در بخش‌های مختلف و خانه سینما قرار داده است. سینما برای سینماگر نیست. اکثر سینماگران مشکل معیشتی دارند و فاقد بیمه بیکاری و اجتماعی‌اند. هیچ بحثی از هنر و سینما در مناظرات نشد. سینما یک بحث فراموش و تعطیل شده است. من در دهه هفتاد 10 فیلم در سینمای دفاع مقدسی داشتم و اوضاع بهتر بود. اکنون فقط ۱۵درصد از هنرمندان وضع خوبی دارند و باقی آن‌ها بیکارند.

این تهیه کننده باسابقه اولویت سینما برای اصلاح را این‌گونه شرح داد: سینما باید از باند بازی خارج شود و سازمان سینمایی توسط فردی از بدنه خود سینما که به مسائل آن اشراف دارد اداره شود. برای بیمه بیکاری و اجتماعی و معیشت هنرمندان فکری شود. هر دولتی که سر کار می‌آید باید بگوید برای این مسائل چه برنامه‌ای دارد.

وی در خصوص دوره ریاست سیف‌الله داد و جواد شمقدری بر سازمان سینمایی که از سینماگران استفاده شد،  گفت: نمی‌گویم صد در صد، اما 70 درصد مؤثر بودند، ولی دل‌خواه همه سینماگران و هنرمندان نبود. اشکال آن دوره حضور اطرافیان این مدیران در کنارشان بود که سینما را یک‌دست کرده بود و تنوع وجود نداشت.

شریفی در ادامه خاطرنشان کرد: این دوره فیلم‌های خوبی تولید شد ولی تنوع وجود نداشت. سینما مانند غذا خوردن است و باید در آن تنوع وجود داشته باشد و از ژانرهای مختلف اثر تولید شود.

وی درباره اینکه اوضاع کنونی ناشی از سلیقه‌گرایی مدیران است یا جهت‌گیری فیلم‌ساز، اظهار کرد: فقط سلیقه‌ای‌ است چون سینما قانون مدون ندارد. قانون سینما در واقع سلیقه سازمان سینمایی‌ است. فیلم‌هایی بوده که در یک معاونت سینمایی ساخته شده و مجوز پخش نگرفته و در معاونت بعدی مجوز پخش گرفته و اکران شده و با استقبال هم مواجه شده است. مشکل سینمای ایران سلیقه‌ای عمل کردن است و هر دولتی هم که آمده قول داده و عمل نکرده. سینمای ایران هیچ وقت دلخواه ما نبوده است.

شریفی درباره دیداری که با رهبر انقلاب اسلامی داشت بیان داشت: خدمت امام خامنه‌ای که رسیدیم ایشان گفتند دوربین‌ها خاموش شود و ما حرف‌مان را بزنیم. این صحبت‌ها بسیار دلنشین بود و ایشان سینما را خیلی خوب می‌شناختند. ولی متاسفانه فرمایشات ایشان خارج از جلسه با سانسور گفته می‌شود.

این تهیه کننده در خصوص اینکه سانسور از کجا ناشی می‌شود در حالی که رؤسای جمهور هم خودشان را علاقه‌مند به سینمای ارزشی و ملی می‌دانند، گفت: مشکل همان عملکرد سلیقه‌ای‌ است که منجر به سانسور می‌شود.

وی در پایان درباره اینکه آیا قدرت این‌ افراد بیش از شخص رئیس جمهور و معاون سینمایی است، گفت: این‌ها قدرت بیشتری ندارند اما آزادی عمل دارند و همین باعث عملکرد سلیقه‌ای‌ می‌شود و اینکه سیاست‌گذاری کلی در هیج دوره‌ای وجود نداشته و به نظر من وجود هم نخواهد داشت. سینما یا باید قانون مدون داشته باشد و یا تعطیلش کنند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها