به روز شده در: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۴
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل:
ولایتی گفت: نخبگان و فرهیختگان افغانستان با آگاهی از نیت شوم دشمنان، توطئه‌ها را ناکام خواهند گذاشت.
کد خبر: ۴۶۷۶۳۱
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵ - 19July 2021

نخبگان افغانستان توطئه‌های دشمن را ناکام خواهند گذاشتبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در نشست مجازی «افغانستان، صلح و امنیت پایدار» با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت بزرگ افغانستان در مسیر صلح، امنیت و توسعه اظهار داشت: تاریخ افغانستان آکنده از رشادت‌ها و مقاومت مردم در برابر استعمارگران و سلطه جویان از زمان حمله ارتش سرخ شوروی سابق تا مقاومت در برابر اشغالگری آمریکا و ناتو بوده است.

وی افزود: مردم افغانستان همواره در مقابل هرگونه تجاوز و زیاده‌خواهی ایستادگی کردند و نظامیان تا دندان مسلح شرق و غرب در مقابل اراده و ایستادگی آنان، شکست خوردند و مجاهدان افغانستان، فداکاری‌ها و رشادت‌ها کردند تا پرچم آزادی، مقاومت و ایستادگی در این کشور برافراشته شود.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی تاکید کرد: افغانستان به عنوان کشوری اسلامی، دارای ملتی شجاع و غیور و مهد شیرمردان و مبارزان دلاور و علمای بزرگی است که در مبارزه با اشغالگری، استقلال و سرافرازی، تاریخ معاصر این کشور را رقم زدند، بزرگانی، چون احمد شاه مسعود، عبدالعلی مزاری، برهان الدین ربانی، مولوی منصور و حدود یک و نیم میلیون شهید دیگر که مانند ستارگانی درخشان در آسمان این کشور می‌درخشند.

وی با انتقاد از رویکرد آمریکا در حمله نظامی به افغانستان، ۲۰ سال اشغال این کشور و اعزام صدها هزار سرباز و میلیاردها دلار بودجه افزود: آمریکا به جای آبادانی، رونق و شکوفایی، آثار زیانبار و سنگین، جنایت‌ها و فجایع بسیاری را در این کشور مرتکب شد و برغم توهمات اولیه با سرافکندگی و ذلت، کشور مجاهدان سرافراز را ترک می‌کند.

دبیرکل جنبش جهانی بیداری اسلامی گفت: البته باز در تلاش اند هر آن چه را که از آبادی بر جای مانده تخریب کنند و با تحریکات شیطانی در میان مردم شریف افغانستان، تفرقه ایجاد کنند، اما نخبگان و فرهیختگان افغانستان با آگاهی از نیت شوم آنان، توطئه‌ها را ناکام خواهند گذاشت.

ولایتی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان تقویت برادری میان آحاد ملت شریف افغانستان است که سهم بزرگی در گذشته تمدن اسلامی داشتند و دارند.

وی گفت: متاسفانه تجربه بیش از ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد با تحریک بیگانگان، جنگی خونین و فراگیر میان اقوام مختلف افغانستان که هزاران سال با یکدیگر با دوستی و مسالمت زندگی کردند، روی داده و خسارات عظیم و غیر قابل جبرانی در پی داشته است به این علت باید با هوشیاری برای تقویت برادری، گام برداشت.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار