به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۱
میشل باشله گفت: اگرچه طالبان بیانیه‌هایی در مورد عفو کارکنان سابق امنیتی و دولتی، ممنوعیت تفتیش منازل و تأمین حقوق زنان مطابق با قوانین اسلامی صادر کرده، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد، این موارد با تعهدات اعلام شده در تضاد است.
کد خبر: ۴۷۷۳۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲ - 14September 2021

کمیسر سازمان ملل: طالبان به وعده‌هایش عمل نکرده استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در افتتاحیه چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو اظهار داشت: «علی‌رغم تضمین‌های طالبان در مورد حمایت از حقوق بشر و هنجار‌های بین‌المللی در افغانستان، شواهد نشان می‌دهد که وعده‌ها توسط مقامات جدید این کشور نقض می‌شود.»

وی افزود: اگرچه طالبان بیانیه‌هایی در مورد عفو کارکنان سابق امنیتی و دولتی، ممنوعیت تفتیش منازل و تأمین حقوق زنان مطابق با قوانین اسلامی صادر کرده، اما اطلاعاتی که ما داریم، تا آنجا که ممکن است تأیید شده و معتقدیم که صحت دارد، این عمل در محل اغلب با تعهدات اعلام شده این گروه در تضاد است.

میشل باشله علاوه بر این گفت: «اجرای تعهدات آن‌ها (طالبان)، در ولایات مختلف بسیار متفاوت است.»

وی همچنین افزود: با بحران‌های انسانی و اقتصادی موجود، افغانستان وارد مرحله خطرناک جدیدی شده است.

به گفته وی، بخش عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCHR)، اتهامات موثقی در مورد قتل متقابل تعدادی از اعضای سابق نیرو‌های امنیتی افغانستان و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت خودسرانه مقاماتی که در دولت‌های قبلی و خانواده‌های آن‌ها کار می‌کردند، دریافت کرد. گفته شده است که در تعدادی از موارد، مقامات سابق مرده پیدا شده‌اند.

این مقام سازمان ملل خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گزارش‌های متعددی از جست‌وجوی طالبان در منازل به دنبال مقامات دولتی خاص و افرادی که با نیرو‌های امنیتی و شرکت‌های آمریکایی همکاری کرده‌اند دریافت شده است.

به گفته وی، گزارش شده است که این جستجو‌ها در سراسر شهر کابل و همچنین در قندهار، مزار شریف، گردیز، میمنه، سمنگان و سایر نقاط انجام شده، تعدادی از حوادث مشابه کارکنان سازمان ملل را که از افزایش حملات و تهدیدات خبر می‌دهند، تحت تأثیر قرار داده است.

رئیس بخش عالی حقوق بشر حقوق بشر همچنین از حملات طالبان به دفاتر برخی از سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های جامعه مدنی خبر داد.

دولت طالبان همچنین ورود دختران بالای ۱۲ سال به مدارس را در برخی مناقطع افغانستان ممنوع کرده است. علاوه بر این، گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان وجود دارد که به ویژه به سازمان ملل نگران کننده است.

در اوایل ماه آگوست، طالبان حملات خود را علیه نیرو‌های دولتی افغانستان افزایش دادند، در ۱۵ آگوست آن‌ها وارد کابل شدند و روز بعد اعلام کردند که جنگ به پایان رسیده است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها