به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۴
وزیر کشور:
وحیدی بر ضرورت هماهنگی‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی در کنترل و نظارت بر قیمت کالا‌ها و مایحتاج عمومی در کشور تأکید کرد.
کد خبر: ۴۷۷۴۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۵ - 14September 2021

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «احمد وحیدی» وزیر کشور در نشست بررسی روند نظارت بر قیمت کالا‌ها و مایحتاج عمومی با محوریت آرد و نان که با حضور نمایندگان وزارت صمت، کشاورزی، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، مجلس شورای اسلامی، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دادستانی کل کشور، اتاق اصناف و اتحادیه خبازان در محل وزارت کشور برگزار شد با تأکید بر این موضوع که بایستی روند نظارت بر قیمت کالا‌های اساسی در کشور تقویت شود، اظهار داشت: نان از جمله کالا‌های پرمصرف و استراتژیک در کشور است که بایستی در این‌خصوص تدابیر لازم برای کنترل قیمت آن صورت گیرد.

وزیر کشور با تشریح این موضوع که باید توجه داشته باشیم که بخش عمده مصرف نان در دهک‌های پایین جامعه است، گفت: باید با تمام ظرفیت‌ها و مکانیسم‌های نظارتی جلوی افزایش غیر متعارف را در حوزه کالا‌های استراتژیک و اساسی در کشور بگیریم.

وحیدی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به این موضوع که بایستی میانگین سرانه مصرف نان در کشور با دقت کامل مشخص شود، افزود: با مشخص شدن میانگین دقیق مصرف نان بهتر می‌توانیم برنامه ریزی‌های لازم را در تامین آرد کشور با در نظر گرفتن میزان تولید داخلی و واردات آن داشته باشیم.

موضوع تفاوت قیمت نان در برخی از استان‌های کشور از دیگر محور‌های مورد اشاره وزیر کشور در نشست امروز بود و در این‌خصوص عنوان کرد: باید کف و سقف قیمت درکشور مشخص تا امکان نظارت دقیق بر روند قیمت گذاری‌ها و فروش نان فراهم شود.

وی اضافه کرد: در حوزه تعیین قیمت نان اختیاراتی به استانداران سراسر کشور داده شده است و با توجه به وضعیت هر استان به لحاظ میزان تامین گندم، نرخ دستمزد‌ها و دیگر هزینه‌های جاری، کرایه‌های حمل آرد از کارخانه تولیدآرد تا نانوایی‌ها، تفاوت قیمت نان در حد معقول و منطقی قابل قبول و مورد انتظار است؛ اما باید این تفاوت قیمت در کل کشور تابع ضابطه مشخصی باشد.

وحیدی تصریح کرد: مسأله مهم دیگر کنترل فرایند و زنجیره تولید نان از درب کارخانه آردسازی تا توزیع و پخش آن در سطح نانوایی‌ها و نظارت دقیق بر مصرف آن است که باید متولی اصلی این بخش هم مشخص شود تا بتواند با قدرت و اختیارات لازم، نظارت دقیق‌تر و مؤثرتری بر این چرخه اعمال کند.

وزیر کشور همچنین با اشاره به این واقعیت که با توجه به تورم و افزایش هزینه‌ها، بایستی متوجه نیاز‌ها و خواسته‌های متعارف نانوایان هم باشیم، گفت: در کل، هزینه نانوا‌ها به تأسی از وضعیت اقتصادی کلی کشور و به تبع از افزایش نرخ دستمزد‌ها، بیمه و مالیات و هزینه‌های حامل‌های انرژی بالا رفته است و باید اقدامات حمایتی لازم از این بخش هم صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بایستی همه تلاش‌مان به‌عنوان دستگاه‌های اجرایی، تسهیل‌گر شرایط اقتصادی کشور و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم باشد و در این‌خصوص نیازمند به ارتقای بیشتر هماهنگی‌ها در سطوح تصمیم‌گیری و اجرا هستیم.

وحیدی در پایان با بیان اینکه برای تقویت هماهنگی‌ها در این موضوعات و مشخصاً حوزه آرد و نان نیاز به تشکیل کارگروهی با عضویت همه دستگاه‌های ذی‌ربط است، خاطرنشان کرد: شکل‌گیری این کارگروه با مسئولیت معاون اقتصادی وزارت کشور، می‌تواند باعث هم‌افزایی ظرفیت، نزدیکی دیدگاه‌ها و راه حل‌ها برای مدیریت موفق و مطلوب تامین کالا‌های اساسی در کشور شود.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها