به روز شده در: ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۵
آیت الله علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد:
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: فرهنگ دفاع مقدس برکات و دستاوردهایی داشت که حیات جامعه اسلامی ما در 41 سال اخیر را بیمه کرده است. اقتدار امروز انقلاب به برکت خون‌های پاکی است که زمانی در اوج غربت، در کانال‌های محاصره‌شده بر زمین ریخته شد.
کد خبر: ۴۷۹۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵ - 24September 2021

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از مشهد، آیت الله «سید احمد علم‌الهدی» امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه این هفته مشهد که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شده بود، با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار کرد: در هرجای عالم، هنگامی که یک ارتش متجاوز به محدوده سرزمینی کشور دیگر یورش می‌برد و با مقاومت آن ملت، ذلیلانه عقب‌نشینی می‌کند، آن روز به عنوان سالروز پیروزی گرامی داشته می‌شود اما در تقویم ما، هفته گرامیداشت دفاع مقدس در برابر تهاجم حزب بعث مصادف با آغاز این جنگ نابرابر است.

وی افزود: فلسفه این نام‌گذاری نامتقارن به خاطر فرمایش امام راحل است که حمله صدام را به مثابه سنگ انداختن یک دیوانه در یک چاه دانستند و همین سخن، روحیه دفاع و مقاومت را در این ملت ایجاد کرد و همگان بنا به فرمایش بنیان‌گذار کبیر انقلاب ایمان پیدا کردند که ولو با دست خالی می‌توان در برابر حمله ماشین جنگی صدام ایستادگی کرد و پیروز شد. از این جهت، در تقویم پرافتخار انقلاب اسلامی ایران، هفته آغاز جنگ تحمیلی برای گرامیداشت ایثارگری‌های آن هشت سال تکرارنشدنی نام‌گذاری شده است.

دفاع مقدس منجر به تجدید حیات انقلاب اسلامی شد

امام جمعه مشهد با بیان اینکه هفته دفاع مقدس، هفته تجلیل و گرامیداشت فرهنگی است که منجر به تجدید حیات انقلاب شد، خاطرنشان کرد: فرهنگ دفاع مقدس برکات و دستاوردهایی داشت که حیات جامعه اسلامی ما در 41 سال اخیر را بیمه کرده است. اگر امروزه شاهد هستیم که نسل سوم و چهارم ما به آرمان‌های نسل اول و دوم اتصال پیدا کرده‌اند، به برکت خون‌های پاکی است که زمانی در اوج مظلومیت، در کانال‌های محاصره‌شده بر زمین ریخته شد.

وی ادامه داد: امثال شهید حججی‌ها هیچ درک مستقیمی از دفاع مقدس نداشتند و در آن ایام، بسیاری از مدافعان حرم حتی به دنیا نیامده بودند اما اگر لحظات شهادت آنان را موردبررسی و مطالعه قرار دهیم، مشاهده می‌کنیم که دقیقاً مشابه با لحظات شهادت شهدای دفاع مقدس است و نه تنها انگیزه‌ها بلکه حتی وصیت‌نامه‌ها نیز بر محورهای مشابه استوار است.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: اگر مدافعان حرم توانستند دشمن را تا مرزهای مدیترانه عقب برانند، به این خاطر است که در روزهای پرتلاطم انقلاب اسلامی، مدافعان فاو در این منطقه ماندند، شیمیایی و شهید شدند اما به فرمان امام عمل کردند و دست از آرمان خود برنداشتند. اگر امروز در فاصله 10 متری مرز سرزمین‌های اشغالی تمثال رهبر معظم انقلاب نصب شده است، به این دلیل است که در دوران دفاع مقدس، مدافعان وطن در جبهه‌های جنگ تحمیلی ایستادگی کردند.

وی ذلت استکبار جهانی را یکی از ثمرات فرهنگ دفاع مقدس دانست و تأکید کرد: فداکاری و ایثار آن سرباز و بسیجی تنهامانده و مظلوم در دفاع مقدس، کار را به جایی رساند که سال‌ها بعد و در این ایام، خیل دلاوران مدافع حرم بر سر دشمن یورش ببرند و او را در کیلومترها دورتر تار و مار کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر ضرورت توجه ویژه به ابعاد و جنبه‌های معنوی حضور رزمندگان در جبهه‌های دفاع مقدس ابراز کرد: یکی از بارزترین ویژگی‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس که باید بیش از پیش موردتوجه قرار بگیرد، مسئله اخلاص و معنویات حاکم بر جبهه‌ها است. توسل و مناجات رزمندگان در برابر باران آتش دشمن بعثی، عامل اصلی پیشروی‌ها و پیروزی آنان بود. رزمندگان ما مسلح و آموزش‌دیده بودند اما تنها عامل فتح و نصر آنان در برابر آتش مهیب و غیرقابل کنترل دشمنان خدا در جبهه مقابل، همان دعای توسل‌ها و زیارت عاشوراهایی بود که شب قبل از عملیات با حضور قلب و اخلاص قرائت می‌کردند.

وی گفت: هنگامی که در عملیات، رزمندگان ابدان پاره‌پاره همرزمان خود را مشاهده می‌کردند اما نه تنها سست و هراسناک نمی‌شدند بلکه مصمم‌تر و معتقدتر به پیش می‌رفتند، تنها به این خاطر بود که همه آنان در شب‌های عملیات به نماز شب برخواسته و توفیق شهادت در راه دفاع از دین خدا را از پروردگار عالم مسئلت کرده بودند.

تأثیر امام بر انگیزه‌های معنوی رزمندگان، راهبردی و بی‎بدیل بود

علم‌الهدی رهبری امام راحل را یکی دیگر از عوامل پیروزی رزمندگان در برابر تهاجم حزب بعث دانست و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب شخصاً برای من تعریف کرده بودند که در ستاد فرماندهی جنگی که در تهران تشکیل شده بود، دو اتاق وجود داشت که در یکی شخص معظم له، مرحوم آقای هاشمی و سرلشکر رضایی بودند و در اتاق دیگر، فرماندهان میدانی محورها به بررسی راهبردی مناطق عملیاتی می‌پرداختند.

 وی افزود: مقام معظم رهبری نقل می‌کردند که در مقطعی از جنگ، ارزیابی فرماندهان نشان می‌داد که امکانات و تجهیزات جبهه‌های خودی تنها برای عملیات کردن در 18 روز آینده توان دارد و پس از آن عملاً قوای ما کارآیی جنگی نخواهند داشت. در پی این برآورد، هیئت فرماندهی عالی جنگ به محضر امام شرفیاب می‌شوند و ارزیابی فرماندهان ارشد محورها را به ایشان اطلاع می‌دهند اما بنیان‌گذار کبیر انقلاب در واکنشی تاریخی خطاب به این گزارش می‌فرمایند که به این حرف‌ها توجه نکنید؛ به اراده الهی اعتماد کنید و به میدان بروید.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: قدرت خدا باعث شد تا رزمندگان ما درحالی‌که از نظر امکانات به هیچ عنوان برابری با تجهیزات حزب بعث نداشتند، با تکیه بر قدرت پروردگار، دشمن مستکبر و پرطمطراق را به مذلت بکشانند. امداد و نصرت الهی به این خاطر شامل حال ما شد که رزمندگان ما هم برای رضای پروردگار، تمام وجود خود را خالص کرده بودند و اگر فرهنگ دفاع مقدس و اخلاص رزمندگان در میان ما هم نهادینه شود و از مردم گرفته تا مسئولان، همه ما به همان اندازه انگیزه‌هایمان را برای دین خدا خالص کنیم، استکبارجهانی در این زمانه هم به خاک مذلت کشیده خواهد شد.

وی ابراز کرد: سخن رئیس‌جمهور دولت مردمی ما در مجمع جهانی سازمان ملل منطبق با یک حقیقت محض است. حقیقت آن است که از کاپیتال تا کابل، ذلت آمریکا در پیش چشم جهانیان به نمایش گذاشته شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد: عذاب الهی منحصر در ایام قدیم و سرنوشت قوم عاد و ثمود نیست و سنت پروردگار عالم است که درهم شکستن هیمنه دشمنان دین خدا را به صورت تدریجی و مستمر در برابر نظاره همه عالمیان به نمایش می‌گذارد. نسل جوان ما باید با پیشکسوتان دفاع مقدس انس بگیرند و این حقایق را از زبان آنان بشنوند زیرا روایتگری‌های صادقانه‌ای که از ایام پرافتخار دفاع مقدس مطرح می‌شود، می‌تواند راهبرد روشنی برای چشم‌انداز آینده جامعه ما باشد.

حمایت از مستضعفان، رسم مسلمانی است

عضو مجلس خبرگان رهبری در خطبه‌های عبادی نماز جمعه مشهد اظهار کرد: در مجموعه نظام اقتصادی ما، اگر سرانه درآمدی کشور را مدنظر قرار ندهیم، نباید هیچ‌کدام از هموطنان ما فقیر باشند اما متأسفانه شاهد هستیم که اقشار کم‌برخوردار جامعه امروز حتی در تأمین مقدمات معاش زندگی خود نیز دچار مشکل هستند و اگر ما در محرومیت‌زدایی از این هموطنان و همشهریان ناموفق هستیم به این خاطر است که فرهنگ محروم پروری و حمایت از مستضعفان در بین ما نهادینه نشده است.

وی افزود: اسلام دین رأفت و رحمت است و افزون بر قرآن کریم، در نهج‌البلاغه امیرمؤمنان، صحیفه سجادیه امام زین‌العابدین و عمده احادیث و روایات از اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع)، مسلمانان و به خصوص شیعیان به نوع‌دوستی و حمایت از همسایه و همکار توصیه شده است لذا اگر مستضعفین جامعه توسط ما مورد محبت و تفقد قرار بگیرند، علاوه بر آن که به وظیفه سیاسی و انقلابی خود عمل کرده‌ایم، به فریضه دینی و رسم مسلمانی نیز جامه عمل پوشانده‌ایم.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار