به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
سفیر ایران در روسیه خبر داد؛
جلالی از اتمام قرارداد ۲۰ ساله ایران و روسیه خبر داد و گفت: ایران به زودی توافقنامه تجارت آزاد را با اتحادیه اوراسیا امضا خواهد کرد.
کد خبر: ۴۸۳۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵ - 13October 2021

اتمام قرارداد ۲۰ ساله ایران و روسیه/ تمدید قرارداد تا سال ۲۰۲۶به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص توسعه روابط راهبردی بلند مدت ایران با روسیه، اظهار داشت: ایران با فدراسیون روسیه یک توافق‌نامه دارد که در سال ۲۰۰۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

وی گفت: این توافقنامه ۲۰ ساله بود که سال ۲۰۲۱ به اتمام می‌رسد، اما در خود توافقنامه مکانیزم تمدید دیده شده است.

جلالی درباره شیوه تمدید توافق با روسیه اظهار کرد: اگر یکی از کشور‌های ایران یا روسیه یک سال قبل از توافق نامه نقطه نظری نداشت، خود به خود برای دوره‌های پنج ساله تمدید می‌شود. بر اساس مکانیزم تعیین شده در توافق نامه، این توافق به صورت خودکار تا سال ۲۰۲۶ تمدید شده است.

سفیر ایران در روسیه با تأکید بر ضرورت روزآمد کردن توافق راهبردی میان ایران و روسیه بیان کرد: بر این اساس یک پیش نویس اولیه‌ای تهیه شد و با طرف روس توافق شد که این پیش نویس توسط جمهوری اسلامی ایران تهیه شود، سپس در اختیار روسیه قرار گیرد و پس از اعلام نظرات و مذاکرات، توافق مربوطه در سطح دولت نهایی شود و در پارلمان‌های ایران و روسیه به تصویب برسد.

وی در ادامه با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های درباره اهمیت این عضویت عنوان کرد: در موضوع برجام و هسته‌ای، تلاش آمریکایی‌ها و برخی از کشور‌های غربی این بود که بگویند جمهوری اسلامی ایران در کنج انزوا قرار گرفته است. طبیعتاً عضویت ایران در سازمان مؤثری مانند شانگ‌های نشان داد اساساً ایران اسلامی انزوا پذیر نیست.

جلالی افزود: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های در حوزه‌های سیاسی و امنیتی نیز اهمیت دارد. همچنین در حوزه اقتصاد، عضویت کشورمان در این سازمان می‌تواند کمک کننده و مؤثر باشد، زیرا کشور‌های عضو این سازمان از نظر اقتصادی، سهم مناسبی از تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز از ابعاد مختلف به ویژه در حوزه انرژی جایگاه ویژه‌ای دارد.

سفیر ایران در روسیه به موقعیت ژئوپلتیک جمهوری اسلامی ایران اشاره و اظهار کرد: ایران در منطقه‌ای قرار دارد که بسیاری از کریدور‌ها و رفت و آمد‌ها به عنوان مثال شمال به جنوب و شرق به غرب می‌توانند مورد توجه قرار گیرند.

وی با یادآوری این موضوع که جمهوری اسلامی ایران توافقنامه تعرفه ترجیحی را با اتحادیه اوراسیا امضا کرده است، گفت: به زودی ایران توافقنامه تجارت آزاد را با اتحادیه اوراسیا امضا خواهد کرد، عضویت ایران در سازمان شانگهای، سبب گره خوردن این سازمان با اتحادیه اوراسیا می‌شود.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار