به روز شده در: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
بایرامی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه:
برگزیده جایزه کتاب سال ایران به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور ایران و عراق اشاره کرد و گفت: بمباران شیمیایی حلبچه و سردشت که هر دو در منطقه کردنشین قرار دارند از جمله اتفاقات تلخ مشابه بین این دو کشور است که رمان «دود پشت تپه» نیز حکایت این جنگ است.
کد خبر: ۴۹۰۹۰۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴ - 24November 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نشست صمیمانه دانشجویان زبان فارسی دانشگاه حلبچه با «محمدرضا بایرامی» نویسنده با حضور «مهاباد کامیل» رئیس دانشگاه حلبچه، «داود حسن پور» وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه و «حسین‌علی سبزه» نماینده خانه کتاب و ادبیات ایران در سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه در محل کتابخانه دانشگاه حلبچه برگزار شد.

تاکید بایرامی بر تعادل در نگارش

در ابتدای این نشست، محمدرضا بایرامی درباره تجربه‌ها و دنیای نویسندگی خود توضیح داد و اظهار داشت: همه آثار من به دو بخش عمده ادبیات روستایی و ادبیات جنگ تقسیم می‌شود که بخش ادبیات روستایی به نوعی زیرشاخه «قصه‌های سبلان» قرار می‌گیرد؛ کتاب‌های «هفت روز آخر» و «لم یزرع» نیز سرشاخه بخش ادبیات جنگ تلقی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نگاه نویسنده از بالا به پایین و از کل به جز نیست، اظهار کرد: نویسنده تصویر ارائه می‌دهد و به دنبال تحلیل نیست. در مقالات و مطبوعات تحلیل ارائه می‌شود و قرار نیست آثار داستانی تاریخ مصرف داشته باشند.

برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور ایران و عراق اشاره کرد و یادآور شد: بمباران شیمیایی حلبچه و سردشت که هر دو در منطقه کردنشین قرار دارند از جمله اتفاقات تلخ مشابه بین این دو کشور است که رمان «دود پشت تپه» نیز حکایت این جنگ است.

محمدرضا بایرامی در پایان سخنان خود درباره شیوه کار و چگونگی ایجاد تعادل بین محتوا و فرم در آثارش توضیح داد و گفت: در داستان‌نویسی از افراط و تفریط در فرم‌گرایی یا محتوا محوری پرهیز می‌کنم و بر تعادل در همه مراحل نگارش داستان تاکید دارم.

روایت زندگی بایرامی به زبان کردی

در این برنامه که با استقبال پرشور دانشجویان مواجه شد، حسینعلی سبزه درباره آثار محمدرضا بایرامی و جایگاه زبان‌فارسی توضیح داد. همچنین یکی از دانشجویان فارسی‌آموز دانشگاه سلیمانیه، زندگینامه و آثار داستانی بایرامی را به زبان کردی برای حاضران این نشست بیان کرد.

این نشست در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه با هماهنگی صورت گرفته از سوی وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه با رئیس دانشگاه حلبچه برگزار شد.

در پایان نشست صمیمانه «دانشجویان زبان فارسی دانشگاه حلبچه با محمدرضا بایرامی» دانشجویان حاضر در جلسه سوالات و دیدگاه‌های خود را با محمدرضا بایرامی در میان گذاشتند.

سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه از تاریخ ۲۷ آبان آغاز شده و تا ۶ آذر ۱۴۰۰ به کار خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها