به روز شده در: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
کتاب «ما محافظان آب هستیم» از سری کتاب‌های قاصدک واحد کودک انتشارات ذکر و با ترجمه محمدمهدی سیدناصری پژوهشگر حقوق بین الملل و مدرس دانشگاه و بازنویسی طاهره شاه محمدی وارد بازار نشر شد.
کد خبر: ۴۹۰۹۷۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱ - 24November 2021

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب «ما محافظان آب هستیم» طرحی کودکانه از رابطه مقدس بین بشریت و همه موجودات زنده است.

مار سیاه تمثیلی از آلودگی‌ها، سوءمدیریت‌ها و ناآگاهی‌ها نسبت به زمین و منابع موجود در آن است که در نگاهی متفاوت تبدیل به تهدیدی برای موجودیت و سلامت آب و حیات موجودات روی زمین شده است.

مبارزه و تلاش برای نابودی این موجود همانا حفظ و نگهداری منابع محدود آب است. این داستان تلاش می‌کند به کودکان بیاموزد احترام به مادر زمین و همه موجودات زنده آن وظیفه همه‌ی انسان‌ها است. وقتی این کتاب را برای فرزندتان می‌خوانید، به او بگویید باید با زمین طوری رفتار کنیم که دوست داریم با ما رفتار کنند!

همه می‌دانیم که بیش از دو سوم کره زمین را آب فرا گرفته است. اما زمانی به ارزش آب شیرین پی می‌بریم که بدانیم از این همه آب موجود در جهان تنها حدود ۲/۵ در صد آن را آب شیرین تشکیل داده است و از این مقدار هم حدود ۷۰ درصد آن به صورت یخ در قطب شمال و جنوب یا به صورت آب‌های زیرزمینی عمیق با عمق بیش از ۲۰۰۰ متر است که برای ما قابل دسترس نیست.

در مجموع می‌توان گفت از کل آب‌های موجود بر روی این کره خاکی تنها یک درصد آن به صورت آب شیرین قابل شرب برای بشر است که بر اساس گزارش سازمان یونسکو اگر همه آب‌های موجود در جهان را یک گالن فرض کنیم کل آب شیرین را باید به اندازه یک قاشق چای خوری در نظر گرفت.

بـه عقیده بسیاری از کارشنـاسـان، کمبود دسترسی ساکنان کره خاکی به آب به زودی یکی از بحران‌های جدی در جهان خواهد بود. کما این‌که هم‌اکنون نیز کمبود منابع آب شیرین و افزایش آلودگی آب اقیانوس‌ها چالشی جدی است. اکنون فرصتی است برای حفظ منابع باارزش آب، تا نسل‌های آینده از تهدید نبود دسترسی کافی به آب و پیامد‌های آن در امان باشند.

کتاب «ما محافظان آب هستیم» برنده هشت جایزه بین‌المللی شده است که توسط کتاب‌های قاصدک واحد کودک انتشارات ذکر با شمارگان هزار جلد و قیمت ۱۸ هزار تومان با ترجمه محمدمهدی سیدناصری پژوهشگر حقوق بین‌الملل و مدرس دانشگاه و بازنوشته طاهره شاه محمدی وارد بازار نشر شده است.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار