به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۶
امام جمعه تبریز:
حجت الاسلام «آل هاشم» گفت: بسیج یک فرهنگ و تفکر بوده و بسیجیان باید در گام دوم انقلاب نیز نقش خود را ایفا کنند.
کد خبر: ۴۹۱۲۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰ - 26November 2021

به گزارش دفاع‌پرس از تبریز، حجت الاسلام «آل هاشم» نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز، اظهار داشت: مواجهه و مقابله با چالش بی‌آبی، نگاه، عزم و تصمیم ملی می‌طلبد و راه حل اصلی این مشکل زمانبر، چند جانبه و پیچیده است و نباید از دولت انتظار داشت این مشکل را در یکی دو روز حل کند.

وی با بیان اینکه با نگاه تک بعدی نمی‌توان این مشکل را حل کرد، افزود: این چالش به جنبه‌های مختلفی مانند تغییرات اقلیمی جهانی و گرم شدن هوا به دلایل گوناگون، پدیده‌ای جهانی بوده و مختص جمهوری اسلامی نیست و به دوره‌های خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی بستگی دارد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه با توجه به شرایط اقلیمی ایران و موقعیت جغرافیایی کشور به علت دوری از دریاهای بزرگ، این چالش مشکل ایرانیان در طول تاریخی بوده و همچنان پابرجاست، گفت: فقط کمبود آب در این چالش مطرح نبوده بلکه کمبود و ضعف مدیریت آب و استفاده از آبیاری سنتی و عدم استفاده بهینه از منابع آبی در وضعیت کنونی موثر است.

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه فقدان آینده‌نگری و مدیریت صحیح منابع آبی نیز در ایجاد این چالش موثر بوده است، ادامه داد: مردم آذربایجان شرقی از دولت می‌خواهند به مسئله کم آبی در این استان و مشکلات دریاچه ارومیه توجه ویژه‌ای داشته باشد و دست اندرکاران در این زمینه تلاش دوچندانی انجام دهند.

امام جمعه تبریز با اشاره به فرارسیدن ۱۰ آذر سالروز شهادت شهید مدرس و نامگذاری این روز به نام مجلس، گفت: وظیفه اصلی مجلس قانون گذاری و نظارت بر کار قوه مجریه است و نمایندگان مجلس باید مانند شهید مدرس باشند.

حجت الاسلام آل هاشم افزود: مجلسیان همانند مدرس باید با شناخت صحیح از دشمن، مصالح و منافع کشور را در اولویت خود قرار داده و در هیچ زمانی حاضر به معامله مصالح و منافع کشور با دشمنان نشوند.

وی با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه «مجلس در راس امور است» اظهار داشت: در مجلس قوانین قوانین تصویب و در آن برای کشور ریل گذاری می‌شود و با وجود اینکه نقش مستقیمی در امور اجرایی کشور ندارد، ولی تمامی دستگاه های اجرایی بر اساس قوانین مصوب مجلس کار می‌کنند.

خطیب نماز جمعه تبریز با بیان اینکه نظارت بر اجرای قوانین و کار دستگاه های اجرایی از حدود اختیارات مجلس شورای اسلامی است، توضیح داد: اقتدار مجلس به دست خود مجلسی‌ها بوده و باید آنان ساده زیست و در تراز انقلاب اسلامی ایران باشند.

حجت الاسلام آل هاشم، با اشاره به ویژگی‌ها و شاخصه‌های شهید مدرس، ادامه داد: از اصلی ترین شاخصه‌های شهید مدرس جایگاه، اهمیت و نقشی است که به مردم می‌داد.

نماینده ولی فقیه در آذبایجان شرقی با اشاره به پنجم آذر و سالروز تشکیل بسیج به دستور امام راحل (ره)، بیان کرد: بسیج از بی نظیرترین تشکل های مردمی بوده و فرمول بسیج در کشورهای مردمی مطرح است و این تشکل مردمی بزرگترین نهاد امیدبخش برای آزادی خواهان دنیا است.

حجت الاسلام آل هاشم افزود: نام بسیج یادآور خاطره بزرگترین مردانی است که در تاریخ انقلاب اسلامی از جان و مال خود گذشتند و هفته بسیج فرصت مناسبی برای بازخوانی ایثار و فداکاری بسیجیان در دوران دفاع مقدس و بعد از جنگ تحمیلی است.

وی با بیان اینکه تکریم بسیج در واقع احترام به مردانگی و مروت است، اظهار داشت: بسیجی دارای شاخصه‌های مختلفی مانند عمل صالح، پرهیزکاری، اهل ایثار، استقامت، نیایش و خودسازی، اعتقاد راسخ به نظام اسلامی، حریت و شهادت طلبی، برخورداری از علم و آگاهی و آمادگی لازم برای رزم است.

امام جمعه تبریز گفت: بسیج متعلق به مردم بوده و همانطور که بسیجیان در دوران دفاع مقدس جانفشانی کردند در دوران کنونی و هجمه‌های فرهنگی دشمنان نیز نقش آفرینی می‌کنند و بسیج همچنان استوار ایستاده است.

حجت الاسلام آل هاشم ادامه داد: بسیج یک فرهنگ و تفکر بوده و بسیجیان باید در گام دوم انقلاب نیز نقش خود را ایفا کنند.

وی همچنین با اشاره به هفتم آذر سالروز تشکیل نیروی دریایی، یادآوری کرد: این نیرو در سایه هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا نه تنها یک نیروی نظامی بلکه یک نیروی بین المللی است.

حجت الاسلام آل هاشم، افزود: این نیرو در عرصه بین المللی همانند وزارت امور خارجه در بعد نظامی نقش آفرینی می‌کند و در حوزه اقتصادی نیز به کمک کشور شتافته است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها