به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
عضو کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد؛
زاهدی با بیان اینکه دنیا در حال گذار به سمت دنیای دیجیتال است، گفت: مباحث هوش مصنوعی بسیار کاربرد دارد و طراحی‌ها در فضای مجازی بدون هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست.
کد خبر: ۴۹۱۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲ - 29November 2021

لزوم توجه به هوش مصنوعی در کشور

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «محمدمهدی زاهدی» نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توجه به هوش مصنوعی، اظهار داشت: دنیای آینده دنیای پلتفرم‌ها است و کسب و کار‌های خرد و هلدینگ‌های بزرگ تجاری و اقتصادی و کمپانی‌های بزرگ صنعتی همگی به صورت دیجیتال به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

وی افزود: ما از سال ۲۰۳۰ به بعد در دنیا شاهد تحولات عظیم پلتفرم‌ها هستیم و با دنیای عجیب دیجیتال مواجه خواهیم بود و بحث اقتصاد دیجیتال از سال ۲۰۳۰ به بعد به‌شدت رشد خواهد یافت.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: حتی در مسائل دفاعی، کشور‌ها به دنبال توپ و تانک نخواهند بود و دنیا دنیای دیگری خواهد شد و جنگ سایبری جای توپ و تانک را خواهد گرفت و به‌طور کل دنیا دنیای دیجیتال خواهد شد.

زاهدی با بیان اینکه دنیا در حال گذار به سمت دنیای دیجیتال است، خاطرنشان کرد: در این مباحث هوش مصنوعی بسیار کاربرد دارد و طراحی‌ها در فضای مجازی بدون هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست، لذا توجه به هوش مصنوعی و گسترش رشته‌ها در این زمینه و توجه و بهره‌برداری از این بحث در دنیای دیجیتال باید یکی از اهداف و استراتژی‌های جدی پیش روی ما در کشور باشد تا ما بتوانیم در دنیایی که در حال ساختن است به‌خوبی تنفس کنیم.

وی افزود: به‌عنوان مثال در بخش درمان در فضای دیجیتال، دیجیتالی شدن بخش‌های مختلف دیگر نیاز نیست که یک بیمار به صورت حضوری درمان شود. ممکن است بیمار در کشور دیگر باشد و پزشک در کشوری دیگر پشت مانیتور می‌رود و از راه دور به ربات دستور می‌دهد که فلان عمل جراحی را انجام دهد یا بیمار را ویزیت کند و دیگر نیاز نیست که حتماً بیمار در مطب دکتر حاضر شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: در این فضای جدید تاکسی‌ها به پهپاد‌ها تبدیل می‌شوند یا فردی کالایی را به صورت درخواست از طریق ایمیل یا ... خریداری می‌کند و فروشگاه مورد نظر کالا را داخل پهپاد گذاشته و به آدرسی که ثبت شده ارسال می‌کند.

زاهدی خاطرنشان کرد: دنیای دیجیتال همانطور که گفتم در حوزه دفاعی و نظامی هم اثر خواهد داشت. به‌عنوان مثال امروز شاهد هک شدن سامانه‌ها و سیستم‌های کشور‌ها در بخش‌های مختلف هستیم که این هک کردن‌ها نوعی جنگ است «جنگ سایبری». در دنیای دیجیتال آینده جنگ سایبری بسیار جدی است. هدایت، کنترل و ناوبری موشک‌ها و ماهواره یک بحث جدی در حوزه مسائل نظامی در دنیای آینده است.

وی افزود: اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی به توجه به هوش مصنوعی نشان‌دهنده درایت و آینده‌نگری ایشان است و تکلیفی است بر دوش وزارتخانه‌هایی همچون وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت صمت، وزارت دفاع، وزارت ارتباطات که به جد این موضوع را دنبال کنند و شورای عالی فضای مجازی لازم است در این زمینه کار کند و همه دست به دست هم دهند تا بتوانیم در حوزه هوش مصنوعی برای پیشرفت کشور بهره بگیریم.

منبع: فارس

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار