به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
نماینده ائتلاف «فتح» مدعی شد؛
نماینده ائتلاف «فتح» در پارلمان عراق در سخنانی مدعی شد که مداخلات عربستان و امارات موجب شد تا «محمد الحلبوسی» برای دومین بار به ریاست پارلمان دست پیدا کند.
کد خبر: ۵۰۰۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷ - 12January 2022

مداخلات عربستان و امارات «حلبوسی» را به ریاست پارلمان عراق رساندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از پایگاه الاتجاه، «احمد الموسوی» نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق سخنانی را در خصوص انتخاب محمد الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان این کشور در دوره جدید مطرح کرد.

این عضو ائتلاف فتح که به عنوان نماینده در پارلمان عراق نیز نقش آفرینی می‌کند، در سخناانی، اظهار داشت: محمد الحلبوسی با حمایت عربستان سعودی و امارات توانست برای بار دوم به ریاست پارلمان دست پیدا کند.

این نماینده ائتلاف فتح در ادامه افزود: اتفاقاتی که در جریان جلسه اول پارلمان عراق رخ داد به خوبی دخالت‌های خارجی از سوری کشور‌های حاشیه خلیج فارس در امور داخلی عراق را نمایان کرد.

روز گذشته هم «باسم خشان» نماینده مستقل پارلمان عراق سخنانی را در خصوص انتخاب مجدد «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس پارلمان این کشور مطرح و تأکید کرد: با توجه به عدم حضور رئیس سِنی در جلسه انتخاب رئیس جدید پارلمان عراق، انتخاب مجدد «محمد الحلبوسی» غیر قانونی بوده است. انتخاب الحلبوسی زمانی اتفاق افتاد که المشهدانی به بیمارستان منتقل شده بود.

انتخاب مجدد «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس پارلمان عراق واکنش‌های متعددی را در محافل سیاسی و مردمی این کشور به دنبال داشته است. «وعد القدو» عضو هیئت هماهنگی شیعیان عراق در این زمینه بیان کرد که «جاسم محمد عبود» رئیس دادگاه فدرال به این هیئت اعلام کرد جلسه دیروز پارلمان غیر قانونی بوده است.

انتخاب الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان عراق در دوره جدید در شرایطی اتفاق افتاد که جلسه پارلمان عملاً مختل شده بود و فضا برای انجام یک رأی گیری سالم و شفاف فراهم نبود. این همان چیزی است که هیئت هماهنگی شیعی نیز بدان اشاره کرده است. قطع ناگهانی برق در جریان فرایند رأی گیری نیز بر عدم شفافیت این فرایند افزود و موجب اعتراض بیش از پیش هیئت هماهنگی شد.

در همین ارتباط، محمود المشهدانی، رئیس سِنی پارلمان عراق تصریح کرد: دادگاه فدرال باید جلسه رأی گیری پارلمان را باطل کند. جلسه رأی دهی به رئیس پارلمان غیرقانونی بود، زیرا من به عنوان رئیس سِنی در پارلمان حضور نداشتم و در غیاب من رأی‌گیری صورت گرفت. از دادگاه فدرال انتظار داریم که این جلسه را ابطال کند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها