به روز شده در: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۲
دبیر اجرایی دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت از رویکرد جدید در دومین دوره این دوسالانه گفت.
کد خبر: ۵۰۳۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷ - 30January 2022

/به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «حسن علایی فعال» دبیر اجرایی دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت، «جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی» با اشاره به آغاز فراخوان این دوره، اظهار داشت: در دوره دوم هم مانند دوره اول، آثار برتر پژوهشی در حوزه کتاب و رساله‌های دکتری را مدنظر قرار دادیم و به دنبال جمع‌آوری حداکثری آثار هستیم.

وی با بیان اینکه در دومین دوره «جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی»، کتاب‌ها و رساله‌های دکتری مربوط به سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مدنظر است، افزود: ما در دوره اول آثار مربوط به سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ را جمع‌آوری کردیم، امسال و در این دوره قرار است آثار سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را در حوزه‌های نظامی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، اقتصادی، تاریخی و بین‌الملل جمع‌آوری کنیم.

علایی فعال با بیان اینکه «جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی» مختص به آثار درباره این شهید بزرگوار نیست، اظهار داشت: مخاطبین این رویداد توجه داشته باشند که عنوان دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت، جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی است و این بدین معنا نیست که آثار ارسالی صرفاً باید درباره شخصیت شهید سلیمانی باشد. زیرا در دوره اول این اشتباه صورت گرفته بود و برخی از ناشران و پژوهشگران تصور می‌کردند باید آثاری را ارسال کنند که درباره شخصیت سردار شهید سلیمانی است.

وی از ارزیابی آثار پژوهشی مراکز عمده پژوهشی در سطح کشور به‌عنوان اساسی‌ترین و برجسته‌ترین اقدام در این دوره نام برد و ادامه داد: ما در دوره دوم علاوه بر بررسی کتاب‌های منتشر شده و رساله‌های دکتری دفاع شده، محور سومی را هم برای ارزیابی آثار پژوهشی در نظر گرفته‌ایم. با توجه به اینکه در سطح کشور بیش از ۳۰ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی وجود دارد که با موضوع دفاع مقدس و مقاومت، هم در سطح نیرو‌های مسلح و هم در سطح سازمان‌های کشوری، در حال فعالیت هستند، قاعدتاً پژوهش‌هایی انجام می‌دهند که الزامی نیست این پژوهش‌ها به شکل کتاب یا رساله دکتری منتشر شود.

دبیر اجرایی دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت گفت: در واقع این مراکز پژوهشی و تحقیقاتی بر اساس رخداد‌های هشت سال دفاع مقدس دارند یکسری کار‌های پژوهشی متناسب با فضای امروز جامعه در عرصه‌های مختلف انجام می‌دهند که بعضاً به نتیجه هم می‌رسد و اثراتش را در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی، امنیتی، صنعتی، علمی و فناوری نشان می‌دهد. ما به‌عنوان برگزارکننده این دوسالانه بنا داریم تا آن پروژه‌هایی که در این مراکز پژوهشی و تحقیقاتی انجام شده است را هم مدنظر قرار بدهیم و مورد ارزیابی و داوری قرار بگیرند؛ بنابراین از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی هم خواهیم خواست تا پروژه‌هایی را که در این رابطه به انجام رسانده‌اند برای ما ارسال کنند.

وی گفت: ما در انتخاب آثار صرفاً کتاب را ناظر بر نویسنده و ناشری که این کار را انجام می‌دهد مدنظر داریم ولیکن درباره آثار پژوهشی مراکز عمده پژوهشی در سطح کشور، توجه ما به اثر پژوهش خواهد بود؛ چراکه ممکن است این پژوهش‌ها انجام شده باشند، ولی منتشر نشده باشند و بعضاً ما از نتایج و اثرات آن در سطح کشور استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار