مسئول آموزش اداره کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات مطرح کرد؛

اردوی «نسیم برادری»، الگویی برای وحدت عملی

حجت‌الاسلام حاجی اسماعیلی با اشاره به برگزاری اردوی «نسیم برادری» در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان گفت: این اردو الگویی برای وحدت عملی است.
کد خبر: ۵۰۷۲۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰ - 19February 2022
اردوی «نسیم برادری»، الگویی برای وحدت عملیبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام محمد حاجی اسماعیلی مسئول آموزش اداره کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به برگزاری اردوی «نسیم برادری» در آخرین هفته بهمن‌ماه در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ویژگی این اردوی جهادی، مشارکت و همکاری ۱۵ روحانی شیعه و ۱۵ مولوی اهل تسنن است که هدف آن، در کنار محرومیت‌زدایی، نشان دادن «الگوی وحدت عملی» است.
 
تمرکز فعایت ۶۰ روحانی جهادی در سیستان و بلوچستان
 
مؤسسه «ملت ابراهیم» موسسه‌ای است که فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوزه وحدت و تمدن اسلامی از سال ۱۳۸۸ فعالیت آغاز کرده است، این موسسه متشکل از ۶۰ طلبه است که بیشتر تمرکزش بر فعالیت دراستان سیستان و بلوچستان بوده است.
 
این موسسه در آخرین روز‌های بهمن ماه، با مشارکت اداره کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت بسیار مهم وقابل توجهی را در شهرستان کنارک، جنوبی‌ترین شهرستان منطقه بلوچستان آغاز کرده است، منطقه‌ای که در ماه‌های گذشته درگیر سیل بوده و به همین دلیل خانه‌های نه چندان مستحکم آن به شدت آسیب دیده است.
 
حجت‌الاسلام حاجی اسماعیلی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های ویژه‌ای که این مؤسسه با مشارکت اداره کل ادیان و مذاهب انجام داده است، برگزاری اردوی جهادی با عنوان «نسیم برادری» است در توضیح این فعالیت جهادی تأثیرگذار گفت: در این اردوی جهادی، تلاش می‌کنیم تا یک الگوی وحدت عملی را به نمایش بگذاریم، ما از این مرحله که بگویم وحدت خوب است و یا اینکه بخواهیم اصول وحدت را بررسی کنیم گذشته‌ایم، ما اکنون راهکار‌های عملی را دنبال می‌کنیم، راهکار‌هایی که سبب می‌شود به یک الگوی عملی برسیم.
 
۳۰ روحانی شیعه و سنی
 
مسئول آموزش اداره کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه افزود: این اردوی جهادی با مشارکت و همکاری ۱۵ روحانی از قم و ۱۵ مولوی اهل تسنن که غالباً امام‌جمعه، امام جماعت و مبلغین مؤثر منطقه هستند در شهرستان کنارک برگزار می‌شود.
 
وی در توضیح این برنامه اردویی گفت: این اردوی سه‌روزه که از ۲۶ بهمن آغاز شده و تا ۲۹ بهمن ادامه داشت، با رویکرد کمک به محرومان و خانواده‌های نیازمند کنارک که براثر وقوع سیل خانه‌های آن‌ها تخریب‌شده و یا آسیب دیده است برگزار شد، که عمده فعالیت‌های این گروه‌ها، عمرانی بوده و شامل تعمیر خانه‌های مردم محروم منطقه و ایزوگام کردن سقف خانه‌های نیازمندان و به‌ویژه خانه‌های ایتام است.
 
حجت‌الاسلام حاجی اسماعیلی ادامه داد: اکثر خانه‌های این منطقه به دلیل فرسودگی و عدم استحکام، خصوصاً در هنگام بارش باران، آسیب می‌بینند و به همین دلیل ایزوگام سقف این خانه‌ها، در اولویت اول فعالیت‌های جهادی این گروه قرار گرفت که بیش از دو هزار و پانصد متر ایزوگام توسط پنج گروه تلفیقی متشکل از علمای اهل تسنن و شیعه برای تعمیر سقف خانه‌های نیازمندان و ایتام استفاده شد.
 
تهیه بسته‌های معیشتی
 
مسئول آموزش اداره کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به این موضوع که محوردیگر فعالیت‌های این اردو، تهیه بسته‌های معیشتی برای پنجاه خانواده محروم و نیازمند است گفت: این بسته‌ها شامل ۱۳ قلم اجناس مورد نیاز خانواراست که برای شب عید تهیه‌شده است، همچنین با مشارکت اداره کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی و گروه‌های جهادی، از روز‌های اول شیوع کرونا تاکنون، بیست هزار بسته معیشتی بین خانواده‌های محروم و نیازمند استان سیستان و بلوچستان توزیع‌شده است.
 
وی برگزاری محافل قرآنی و شناسایی خانواده‌های محروم و نیازمند را از دیگر اهداف برگزاری این اردو برشمرد وگفت: اداره کل ادیان و مذاهب با شروع فعالیت حجت‌الاسلام سیفایی، سطح مشارکت خود را با موسسه ملت ابراهیم افزایش داده است تا مسئله وحدت به‌صورت عملی پیگیری شود.
 
فعالیت‌های آموزشی
 
حاجی اسماعیلی در ادامه درباره سایر فعالیت‌های مشترک با موسسه ملت ابراهیم گفت: این مؤسسه با مشارکت اداره کل ادیان و مذاهب، دوره‌های متنوع آموزشی در سراسر کشور به‌ویژه در استان‌های تلفیقی - استان‌های متشکل از علمای اهل تسنن و شیعیان- برگزار کرده است، همچنین برگزاری «دوره تربیت کادر تمدن اسلامی» با حضور ۶۰ طلبه سطح ۴ حوزه، به مدت دو هفته در قم و «دوره آموزشی تربیت استاد وحدت اسلامی» با شرکت چهل روحانی از ۱۳ استان تلفیقی کشور، ثمره مشارکت این اداره کل با مؤسسه ملت ابراهیم است.
 
وی در پایان سخنان خود یادآور شد: هدف ما از برگزاری این اردو، علاوه بر رسیدن به وحدت عملی، تبدیل علمای اهل تسنن به فعالان اجتماعی است تا در مناطق خود تشکیلات مختلفی ایجاد کنند و قادر به حل مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه باشند، این تشکیلات از طرف سازمان تبلیغات اسلامی موردحمایت قرار می‌گیرند و این سازمان برای برطرف کردن نیاز‌های علمی و مادی جامعه اهل تسنن کشور و ایجاد ارتباط علمای این جامعه با نهاد‌های انقلابی و حاکمیتی، تسهیل‌گری می‌کند که تاکنون نیز در این زمینه بسیار موفق بوده است.
 
انتهای پیام/ ۱۲۱
نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار