به روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
فهرست جنایات آمریکا در ذهن مردم ایران جزء حافظه تاریخی ملت شده است و کسی نمی‌تواند آن را پاک کند.
کد خبر: ۵۱۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۸ - 28October 2013

آمریکا را آن چنان که هست، بشناسیم نه آن چنان که می‌نمایاند

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، محمد کاظم انبار لویی در یادداشتی درباره موضوع آمریکا را آنچنان که هست باید شناخت نه چنانچه مینمایاند در پایگاه خبری جهان نوشت: آمریکا دشمن اصلی ملت ایران است و در این تردیدی نیست. سابقه این دشمنی به بیش از نیم قرن میرسد. نشانههای دشمنی آمریکا از اشغال سرزمین ما به همراه انگلیس و متفقین در جنگ جهانی دوم شروع میشود و تا کودتای ۲۸ مرداد و نیز پس از پیروزی انقلاب امتداد مییابد.آمریکا برای تحکیم سلطه خود با شریک و همکار خود یعنی دولت فریبکار انگلیس از هیچ جنایتی در ایران فروگذار نکرده است.

نه تنها سفارت آمریکا در تهران بلکه همه سفارتخانههای آمریکا در جهان محل جاسوسی دسیسه و نیرنگ علیه ملتها بوده است که اخیرا حتی صدای رهبران اروپا را در آورده است این حرف بیربطی که اخیرا وندی شرمن رئیس هتاک تیم مذاکره کننده به عنوان توهین به ملت ایران در خصوص رفتار ایرانیها مطرح کرد در حقیقت حدیث نفس آمریکاییها بویژه رهبران کاخ سفید بود. فهرست جنایات آمریکا در ذهن مردم ایران جزء حافظه تاریخی ملت شده است و کسی نمیتواند آن را پاک کند. حمایت بیچون چرا از قتل عامهای سالهای ۵۶ و ۵۷ در کشور که توسط رژیم شاه صورت میگرفت فقط یک قلم از اقلام جنایات آمریکاست. بلوکه کردن داراییهای ایران در آمریکا که امروز به حدود ۸۰ میلیارد دلار میرسد، راهاندازی جنگ داخلی با حمایت از تروریسم، راه اندازی جنگ تحمیلی و حمایت از رژیم خونخوار صدام، زدن سکوهای نفتی ایران و ساقط کردن هواپیمای مسافربری و راهاندازی جنگ نرم پس از پایان جنگ تحمیلی و... فهرستی از دشمنیهای آمریکاست که در ذهن هر ایرانی هر روز مرور میشود.
 
امروز برخی از کسانی که تابعیت دوگانه دارند و در دو سوی مرز ایران هم زندگی میکنند، ماموریت دارند جنایات آمریکا را از حافظه تاریخی ملت ایران پاک کنند.
 
آنها نام ایرانی اما تابعیت اروپایی و آمریکایی دارند. آنها بنا به سوگندی که خوردهاند دیگر برای وطن خود کار نمیکنند و دل نمیسوزانند، فقط برای منافع کشوری کار میکنند که تابعیت آن را پذیرفتهاند. اینها آن طرف آب دفتر و دستک، رادیو و تلویزیون و سایت خبری دارند همین بساط را در داخل به یمن آزادی و به برکت تساهل و تسامح نهادهای نظارتی دارند. بنابراین اگر گاهی صدایی از داخل در رسانهای در میآید که در آن منافع ملت ایران دیده و شنیده نمیشود از همین جماعت است که هزینه آنهم از آن طرف آب تامین میشود.
 
ایران اسلامی بیش از سه دهه محکم و استوار متکی بر آرای ملت و فداکاری شهیدان، آزادگان و جانبازان روی پای خود ایستاده است. ملت ایران آمریکا را خوب میشناسد و این شناخت خود را از یک طرف از امام (ره) بزرگوار و رهبری هوشمند انقلاب دارند و از طرف دیگر خود با پوست و گوشت و استخوان ماهیت دشمنان اسلام و قرآن و بویژه آمریکا رابه خوبی درک میکند.
 
جمهوری اسلامی ایران اکنون در حال یک نبرد دیپلماتیک تمام عیار با آمریکا و همپیمانانش در قالب مذاکرت ۱+۵ است. این نبرد طی ده سال گذشته به بهانه استفاده ایران از فناوری صلحآمیز هستهای عرصه جدیدی از تداوم خصومت ورزی آمریکا با ملت ایران شده است. دولتهای پیشین هر کدام تواناییهای خود در این هماوردی نشان دادهاند. اکنون دولت آقای روحانی مسئولیت رهبری چنین نبردی را به عهده دارد. ملت ایران به تواناییها و صداقت و تعهد مذاکره کننده کشور خودمان اعتماد دارند و میدانند آنها حافظ منافع و مصالح ملی هستند.اما طبیعی است به طرف مقابل بویژه آمریکا اعتمادی ندارند. این عدم اعتماد یک سابقه تاریخی ممتد دارد و بر فرض نتیجه بخش بودن مذاکرات همچنان به قوت خود باقی است.
 
 آنچه در مذاکرات دنبال میشود حل منافشه هستهای و رفع بهانههای دشمنانه آمریکا و قدرتهای جهانی است ما معتقدیم تحریمهای ظالمانه از سوی قدرتهای جهانی برخلاف مقررات و حقوق بینالمللی علیه ملت ایران وضع شده است که با سادهترین قواعد حقوقی و انسانی سازگار نیست، جامعه جهانی به جز چند قدرت زورگوی دنیا منطق ایران را پذیرفته است ما امیدواریم با فشار افکار عمومی جهان و مقاومت ملت ایران با دور جدید مذاکرات از حقوق خود دفاع کنیم. اگر نتیجه داد از این مرحله عبور میکنیم اگر هم نتیجه نداد بر میگردیم به نقطه اول.
 
اولین تردید ما در این گفتگوها عدم صداقت آمریکایی هاست. چون هیچ نشانه یا اقدام عملی از سوی آنها دیده نمیشود. آنها در قرارداد الجزایر متعهد به عدم مداخله در امور داخلی ایران بودند. متعهد به باز پس دادن اموال بلوکه شده ایران بودند و ... به هیچکدام هم عمل نکردند. الان هم هیچ تضمینی برای اقدامات عملی آنها که مبنی بر صداقت باشد وجود ندارد. چند تصویری که این روز ها بر بیلبوردهای ضدآمریکایی در تهران زینت بخش خیابانها بود همین پیام را تداعی میکرد که صداقت آمریکایی ها در مذاکرات از دیدگاه ملت ایران زیرسئوال است. آنها اگر راست میگویند باید از این تصویر فاصله بگیرند. متاسفانه به بهانه بیاساس (عدم مجوز از ارشاد و...) برداشته شد.
 
این کار درستی نبود، کسانی که معتقدند نباید صداقت آمریکاییها را در مذاکرات زیرسئوال برد، معلوم نیست براساس چه عقلانیتی به این باور رسیدهاند. آنها باید مسئولیت این اعتقاد را رسما بپذیرند.
 
بیلبورد "صداقت آمریکایی" ربطی به نفی یا نقد دیپلماسی دولت کنونی ندارد. برخی ناشیانه برای دفاع از آمریکا چنین ترجمه غلطی از این رویکرد کردهاند و واقعا تاسف آور است. تصاویر در مقام روشنگری دیپلماسی فریبکارانه آمریکا در قبال ایران است. متاسفانه برخی از رسانهها در ایران به جای اینکه نقش رکن چهارم دموکراسی را داشته باشند نقش خود را در اندازه ستون پنجم فرو میکاهند. قرار است آمریکا را آن چنان که هست بشناسیم نه آن چنانکه مینمایانند. چرا برخی در داخل مایلند آن را طوری دیگر بنمایانند.
 
قرار نیست صداهای حقی که در بین ملت وجود دارد و منشاء آن بغض فرو خورده ۵۰ سال جنایت آمریکاست خاموش شود این صداها حتی اگر پیشرفتی هم در مذاکرات پدید آید هرگز خاموش نخواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها