به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۹
کتاب تحسین شده «از معراج برگشتگان» خاطرات حمید داوودآبادی نویسنده و رزمنده هشت سال دفاع مقدس، بعد از ۸ سال با ویراست جدید همزمان با ایام سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار شد.
کد خبر: ۵۲۲۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴ - 15May 2022

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب تحسین شده «از معراج برگشتگان» خاطرات حمید داوودآبادی نویسنده و رزمنده هشت سال دفاع مقدس از سال ۱۳۴۴ تا پایان جنگ که با تشویق مقام معظم رهبری به نگارش در آمده، بعد از ۸ سال با ویراست جدید همزمان با ایام سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار شد.

جنگ، ارمغان شوم دشمنان انقلاب اسلامی، همه‌ی آنانی را که در انقلاب اسلامی سهم داشتند، به میدان کشید. حمید داوود آبادی نیز همچون دیگر نوجوانان همسن و سال خود، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) را متعلق به خود دانست و برای دفاع از آرمان‌هایش در برابر حملات خارجی دشمن/ان، آماده‌ی حضور در جبهه شد. ناکامی‌های اعزام نوجوانان کم سن برای حضور در جنگ، گریبان داوود آبادی را هم گرفت؛ ولی نتوانست مانع اعزامش شود.
داودآبادی سعی کرده است با ذکر خاطرات خود از حضور مستقیم در جبهه‌های جنگ، فضای دوستانه و معنوی حاکم بر جبهه‌ها را برای نوجوانان امروز و فردا به تصویر بکشد.

آن چه در کتاب «از معراج برگشتگان» بیش از هر چیز دیگر نمود دارد، نه صحنه‌های فجیع و شکننده‌ی جنگ و نبرد بی‌امان، که دوستی‌ها، رفاقت‌ها، معنویات و روابط اسلامی و انسانی افراد در اوج گیرودار جنگ با یکدیگر می‌باشد.

حمید داودآبادی با پایان جنگ در سال ۱۳۶۷ جذب سیستم اداری شد و سعی کرد به زندگی عادی خود ادامه دهد، ولی خاطرات و آن چه در روز‌های عشق و حماسه شاهدشان بود، باعث شد تا به تفکر بیفتد و جایگاه اصلی خویش را بجوید. تغییر ۱۴ شغل دولتی طی ۱۰ سال از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۷ به او فهماند که جای او نه در ادارات سیستماتیک، که در عرصه‌ی فرهنگی آن هم دفاع مقدس است.

نویسنده در این کتاب سعی کرده تا خواننده را از دوران کودکی خود و سرگرمی‌های کودکانه تا صحنه‌های حماسی انقلاب اسلامی و روز‌های سخت دوستی و جدایی در جنگ، همراه کند.

کتاب تحسین شده «از معراج برگشتگان» بعد از ۸ سال به نمایشگاه کتاب رسید

بدون شک نثر ساده‌ی کتاب، شوخ طبعی‌ها در بدترین شرایط جنگ، به سخره گرفتن مرگ و زندگی، و حتی بازی‌گوشی‌های کودکانه در وحشتناک‌ترین صحنه‌های خون و آتش، خواننده را به همزاد پنداری وامی‌دارد و تصاویر زیبایی از آن فضای معنوی ارائه می‌دهد.

این اثر ارزشمند کتاب که مزین به دستخط و تقریظ مقام معظم رهبری است بعد از حدود ۸ سال توسط انتشارات شهید کاظمی در دو جلد منتشر شده است.

متن دستخط مقام معظم رهبری بر کتاب از «از معراج برگشتگان»:
در این نوشته، صفا و صداقت زیادی موج می‌زند. نویسنده غالبا" نقش خود را کمرنگ کرده و یاد یاران شهیدش را برجسته ساخته است. روحیه بسیجی تقریبا" با همه جوانبش در این جا منعکس است و می‌شود فهمید که چگونه جوان‌هایی در کوره گداخته جبهه به چه گوهر‌های درخشنده‌ای تبدیل می‌شده‌اند. ذکر خصوصیات موقع‌ها و حادثه‌ها و آدم‌ها، تصویر باورنکردنی جنگ هشت ساله را تا حدود زیادی در برابر چشم آیندگان می‌گذارند.

سوال من از خودم این است که آیا این "از معراج برگشتگان" چقدر می‌توانند آن حال و هوا را پس از سفر من‌الحق الی‌الخلق حفظ کنند و حتی درست به یاد بیاورند؟ و برای این مقصود عالی از دست ما چه کاری ساخته است؟ و چه کرده‌ایم؟ البته قصور یا تقصیر من و امثال من، نمی‌تواند تکلیف دشوار آن‌ها را که خدا حجت خود را برایشان تمام کرده، از دوششان بردارد.

این کتاب با روح طنز و مزاحی که در همه جای آن گسترده است و به آن شیرینی و جاذبه ویژه‌ای بخشیده، از بسیاری کتاب‌های جبهه جالب‌تر و گیراتر است. آن را در شب و روز‌های منتهی به بیستم ماه رمضان ۱۴۱۲ (۵/۱/۷۱) خواندم.

«از معراج برگشتگان» خاطرات حمید داوودآبادی با ویراست جدید در قطع رقعی با جلد سخت در دو جلد و ۱۶۳۰ صفحه به قلم حمید داوود آبادی همزمان با ایام سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت nashreshahidkazemi.ir و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را تهیه کنند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار