به روز شده در: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل:
تخت‌روانچی با اشاره به حضور چند میلیون مهاجر افغانستانی در ایران گفت: جامعه جهانی به تعهدات خود عمل کرده و کمک‌های فنی و مالی مورد نیاز را به اتباع خارجی مستقر در ایران ارائه دهد.
کد خبر: ۵۲۳۵۵۶
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴ - 20May 2022

تخت روانچی: جامعه بین المللی کمک‌های فنی و مالی را به اتباع خارجی مستقر در ایران ارائه دهدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «سید مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست عالی‌رتبه شورای امنیت در موضوع امنیت غذایی و مخاصمات اظهار داشت: ناامنی غذایی، تغییرات آب و هوایی، همه‌گیری کووید ۱۹ و اثرات منفی مخاصمات بین‌المللی مختلف، همگی بر بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران که بیش از چهار دهه از تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد، تأثیر گذاشته است. علاوه بر این، میزبانی چندین میلیون آواره از افغانستان بر اقتصاد ایران از جمله تامین مواد غذایی فشار وارد کرده است.

وی در ادامه تاکید کرد که سازمان ملل متحد، جامعه بین المللی و کمک کنندگان بین المللی موظفند به تعهدات خود عمل کرده و کمک‌های فنی و مالی مورد نیاز را به اتباع خارجی مستقر در ایران ارائه دهند.

مجید تخت روانچی در این نشست اعلام کرد: ناامنی غذایی و مخاصمه به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند و مخاصمات علت اصلی ناامنی غذایی است. اختلال در زنجیره تامین، آوارگی مردم، افزایش فشار بر منابع طبیعی و اقتصادی و کاهش تاب آوری جمعیت آسیب دیده و سیستم غذایی، همگی از اثرات بلندمدت مخاصمات هستند.

نماینده دائم ایران در ادامه با اشاره به گزارش جهانی بحران‌های غذایی در سال ۲۰۲۲ گفت: سطح جهانی گرسنگی همچنان با سرعت نگران کننده‌ای در حال افزایش است و ناامنی غذایی حاد طی شش سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی به اشاره آمار‌های جهانی افزود: در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۹۳ میلیون نفر در ۵۳ کشور به شدت دچار ناامنی غذایی بودند و به کمک فوری نیاز داشتند. این وضعیت شامل نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در ۳۶ کشور می‌شود که در شرایط اضطراری یا بدتر بودند. بر اساس همین گزارشات، مخاصمات همچنان عامل اصلی ناامنی غذایی برای ۱۳۹ میلیون نفر در ۲۴ کشور جهان است که در سال ۲۰۲۱ با بحران یا بدتر شدن شرایط مواجه شده اند. این ارقام حاکی از وخامت و تشدید وضعیت بشردوستانه در سراسر جهان است.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: همه جهان تحت تأثیر کمبود مواد غذایی قرار گرفته است، با این حال، شکی نیست که آفریقا از ناامنی غذایی بسیار رنج می‌برد.

نماینده ایران در ادامه به وضعیت کشور‌های منطقه‌ای درگیر بحران غذایی از جمله افغانستان، یمن، سوریه و فلسطین اشاره و گفت: در افغانستان، ۲۲ میلیون نفر از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند و به کمک نیاز مبرم دارند. ایران با سازمان‌های بین المللی برای رسیدگی به وضعیت خاص امنیت غذایی افغانستان همکاری می‌کند. در شرایط چالش برانگیز کنونی، انتظار می‌رود که جامعه جهانی به مردم افغانستان در غلبه بر مشکلات کمک کند. در اوایل سال ۲۰۲۲، ناامنی غذایی حاد در یمن با افزایش هشت درصدی در تعداد افراد بحران زده نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱، بدتر شد. وضعیت بشردوستانه در فلسطین نیز به همان اندازه مهم است که به دلیل دهه‌ها اشغال و سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل بدتر شده است. محاصره غیرقانونی غزه که حق مردم فلسطین را در مورد غذا به شدت محدود می‌کند، باید هر چه سریعتر برداشته شود.

نماینده دائم کشورمان در مورد سوریه گفت: ادامه اشغال، تروریسم و تحریم‌های یکجانبه میلیون‌ها نفر در این کشور را آواره کرده، معیشت مردم را نابود کرده، تجارت و تامین مواد غذایی و کشاورزی را مختل کرده، زیرساخت‌ها آسیب دیده و دسترسی به منابع حیاتی را محدود کرده است.

تخت روانچی همچنین به اثرات تحریم‌ها بر ناامنی غذایی اشاره کرد و اظهار داشت: اقدامات قهری یکجانبه حقوق اساسی بشر از جمله حق دسترسی غذا را نقض می‌کند و منجر به ناامنی غذایی می‌شود. متأسفانه، برخی از کشور‌ها همچنان از این اقدامات غیرقانونی که بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه ممنوع است، به عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به جمعیت کشور‌های تحت تحریم استفاده می‌کنند.

وی افزود: ما معتقدیم که فرآیند‌های تامین مواد غذایی و زنجیره غذایی نباید به هیچ وجه، حتی در زمان درگیری‌های مسلحانه، مختل شود. در این زمینه، پایبندی کامل به حقوق بین الملل، به ویژه کنوانسیون ۱۹۴۹ ژنو، ضروری است. علاوه بر این، تحریم‌های سازمان ملل نباید به گونه‌ای اعمال شود که امنیت غذایی جهانی را به خطر بیاندازد.

وی همچنین در ادامه افزود: همه طرف‌های منازعه باید به کادر پزشکی و بشردوستانه احترام و از آن‌ها محافظت کنند و هنگام ارائه کمک‌های بشردوستانه، اصول انسانیت، بیطرفی و استقلال نیز باید رعایت شود.

نماینده کشورمان در پایان تاکید کرد: ما از تلاش‌ها و رهبری سازمان ملل در رسیدگی به مشکلات مربوط به ناامنی غذایی حمایت می‌کنیم و آماده کمک به این تلاش‌ها هستیم.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار