به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۴
رئیس قوه قضاییه در مراسم افتتاح مرکز داوری و میانجیگری ورزش مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: علاوه بر اینکه ورزشکاران و قهرمانان می‌توانند به توسعه صلح و سازش در میان خود و هم‌صنفان‌شان یاری رسانند این قابلیت را دارند تا به عنوان منادیان صلح و سازش در جامعه شناخته شوند.
کد خبر: ۵۲۹۹۰۰
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۸ - 20June 2022

ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت ورزشکاران و قهرمانان برای توسعه و ارتقاء صلح و سازش در جامعهبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «غلامحسین محسنی اژه‌ای) عصر امروز (دوشنبه) طی سخنانی در همایش صلح، داوری، ورزش که در مجموعه ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد، با بیان اینکه ورزش نه‌تن‌ها در سلامت روح و جان انسان موثر است بلکه باعث ایجاد نشاط اجتماعی نیز می‌شود، اظهار داشت: با هزینه‌کرد در راستای توسعه و بسط ورزش همگانی و عمومی می‌توان از بسیاری از هزینه‌ها در عرصه‌های دیگر به ویژه بخش‌های درمان و پزشکی پیشگیری کرد.

رئیس عدلیه با اشاره به ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ورزش بیان داشت: امروز ورزش به ابزاری برای تحکیم صلح میان ملل و دولت‌ها و ارتباطات بین‌المللی تبدیل شده و امروز می‌توان از طریق میادین ورزشی پیام‌های صلح‌طلبانه و انسان‌دوستانه را به جهانیان عرضه کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در میادین بین‌المللی گفت: بسیاری از ورزشکاران ما در رشته‌های مختلف با مدال‌آوری‌ها و قهرمانی‌های خود در عرصه‌های بین‌المللی موحبات عزت و اقتدار ملی و نشاط اجتماعی را فراهم می‌آورند و همزمان در عرصه‌های جهانی به عنوان مبلغان فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی می‌درخشند.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به نقش ورزش قهرمانی در تزریق امید و اعتماد به نفس در مردم به ویژه جوانان گفت: ورزشکاری که در رشته‌های گوناگون کسب مدال و قهرمانی می‌کند، امید و نشاط و اعتماد به نفس را به جامعه تزریق می‌کند؛ از سویی دیگر وقتی یکی از ورزشکاران جانباز یا معلول ما موفق به افتخارآفرینی در عرصه‌های بین‌المللی ورزش می‌شود این پیام را به دیگر انسان‌ها منتقل می‌کند که نباید تسلیم ضعف‌ها و حوادث ناگوار زندگی شوند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به ایجاد نهاد داوری و صلح و سازش در میان ورزشکاران تصریح کرد: علاوه بر اینکه ورزشکاران و قهرمانان می‌توانند به امر توسعه صلح و سازش در میان خود و هم‌صنفان‌شان یاری رسانند این قابلیت را دارند تا از ظرفیت‌های بالای اجتماعی خود در امر به صلح و سازش کشاندن پرونده‌های غیرورزشی نیز بهره بگیرند و به عنوان منادیان صلح و سازش در جامعه شناخته شوند.

رئیس عدلیه اظهار کرد: ما باید از تمام ظرفیت‌های اجتماعی موجود به ویژه ظرفیت ورزشکاران و قهرمانانمان برای توسعه و ارتقاء مقوله صلح و سازش در جامعه استفاده کنیم.

رئیس دستگاه قضا در پایان تصریح کرد: قوه قضائیه برای مساعدت و رسیدگی به مسائل حقوقی و قضایی ورزشکاران، فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی اعلام آمادگی می‌کند.

پیش از سخنان حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، حجت‌الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه نیز در این مراسم با اشاره به تاکید دین و عقل بر به صلح و سازش کشاندن دعاوی از طریق میانجیگری و داوری اظهار کرد: فرهنگ پهلوانی و جوانمردی که همراه با روحیه گذشت و سازش و صلح‌آفرینی است از دیرباز در میان ورزشکاران ایرانی وجود داشته و همچنان در پهلوانان و ورزشکاران کشورمان متبلور است.

حجت‌الاسلام صادقی یکی از ابعاد تحول و تعالی قوه قضائیه در دوره تصدی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر دستگاه قضا را «گسترش و توسعه رویه‌های غیردادگاهی حل اختلاف» عنوان کرد و گفت: در راستای دستیابی به این هدف، امروز و با حضور رئیس قوه قضائیه مرکز داوری و میانجیگری ورزش افتتاح شد که در نتیجه ایجاد این مرکز، ورزشکاران کشورمان می‌توانند اختلافات میان خود را با زمان، هزینه و تشریفات کمتر و با مراجعه به داوران برطرف کنند.

همچنین سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم گفت: افتتاح مرکز داوری و میانجی‌گری ورزش اقدامی قابل توجه در راستای حل و فصل اختلافات و کاهش هزینه‌های دادرسی و همچنین کاستن از حجم پرونده‌های دستگاه قضایی محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها