به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
بورل در نشست خبری با وزیر امور خارجه:
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مذاکرات درباره برجام را در روز‌های آتی از سر خواهیم گرفت.
کد خبر: ۵۳۰۷۲۲
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰ - 25June 2022

مذاکرات درباره برجام در روز‌های آتی از سر گرفته می‌شودبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به منظور گفتگو با حسین امیرعبداللهیان و برخی مقامات ایرانی به تهران سفر کرده، امروز با حضور در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال امیرعبداللهیان قرار گرفت و پس از آن با وزیر امور خارجه ایران بر سر یک میز به گفتگو نشست. این گفتگو‌ها بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید و بورل پس از دیدار با امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح گفتگو‌های انجام شده پرداخت.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران گفت: سفر من یک هدف اصلی دارد اینکه این بست بست را بشکنم. تنش‌ها را کم کنم درخصوص مذاکرات برجام. برای من اهمیت اصلی داشت و اینکه یک انگیزه جدید و فرصت جدیدی ایجاد کنیم که برجام و گفتگو‌ها را روی ریل قرار دهیم.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا ادامه داد: قرار است مذاکرات را درباره برجام در روز‌های آتی از سر بگیریم و این بن بست را بشکنیم.

بورل همچنین گفت: قرار نبود سه ماه شود که این وقفه و این وقفه باید شکسته شود. سه ماه گذشته و باید کار را تسریع کنیم و خیلی خوشحالم بابت این تصمیم که ایران گرفت و این تصمیم در تهران و واشنگتن گرفته شده است. قرار است بعد از سفر من مذاکره ادامه یابد و تیم من به عنوان تسهیل گر خواهند بود. توافق برای کل جهان مهم است که توافقی درباره برجام داشته باشیم. ما از ماه فوریه در دنیای متفاوتی زندگی می‌کنیم. توافق تاریخی ما اگر به نتیجه برسد اهمیت آن بیش از پیش خواهد بود. دنیا به دنبال توافق و ثبات است و به ایران منافع اقتصادی را بدهد و نگرانی‌های جامعه جهانی را درباره امنیت و ثبات منطقه‌ای رفع کند.

وی افزود: اتحادیه اروپا درباره منطقه خلیج فارس به کشور‌های منطقه پیشنهاد می‌کنیم روابط عمیق‌تری با هم داشته باشند.

بورل ادامه داد: نگاه جدید اتحادیه اروپا این است که درخصوص منطقه خلیج فارس، ما به کشورهای منطقه پیشنهاد می‌کنیم که روابط عمیق‌تری با هم داشته باشند و براساس برنامه گسترده‌تری ازجمله درخصوص انتقال دیجیتال و تجارت و امنیت منطقه‌ای و نمی‌توانم چنین نگرش منطقه‌ای را بدون ایران تصور کنم.

بورل تاکید کرد: خوشحال خواهم شد که دوباره به تهران برگردم و در مورد روابط ایران و اتحادیه اروپا به بحث و گفتگو بشینیم چراکه ایران بازار بزرگی است و اقتصادهای ما می‌توانند همدیگر را کامل کنند لذا برجام می‌تواند این ریل را کامل کند.

وی خاطرنشان کرد: ما در مورد مسائل کنسولی نیز صحبت می‌کنیم و معتقدم باید به این بحث‌ها ادامه دهیم. امروز جلسه مثبتی بود چون تصمیم گرفتیم مذاکرات را در روزهای آتی از سر بگیریم.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها