به روز شده در: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح:
سرلشکر باقری با تأکید بر اینکه گام دوم انقلاب اسلامی انتظارات بزرگی را از جوانان و نسل پس از انقلاب بیان می‌کند، گفت: مهم‌ترین گام برای فتح خرمشهر‌ها از بین بردن یأس و ناامیدی است.
کد خبر: ۵۳۰۸۸۲
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲ - 26June 2022

امید جوانان به آینده از مولفه‌های گام دوم انقلاب/ مهم‌ترین گام فتح خرمشهر‌ها از بین بردن یأس و ناامیدی استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ظهر امروز در همایش ملی رویکردها و راهبردهای تربیت در نیرو‌های مسلح که در دانشکده شهید محلاتی قم برگزار شد، با بیان اینکه علم بدون تزکیه و تربیت با عنوان مانع برای رشد انسان مطرح شده است، اظهار داشت: تزکیه در کنار تعلیم و مقدمه بر آن و یا بعد از آن مطرح شده است و این همراهی همواره دیده می‌شود و تجربه ۴۳ ساله‌ای که شاهد بودیم، نشان می‌دهد که در همه مقاطع اگر مأموریتی درست انجام شده است، نتیجه همراهی و وجود تربیت اسلامی در رزمندگان و تلاشگران حوزه‌های مأموریتی بوده است.

سرلشکر باقری اضافه کرد: اگر در کشور مشکلی وجود دارد، بیش از آنچه که به مسئله ندانستن و ضعف مدیریت برگردد، به نقصان در تهذیب، تزکیه و ساختن انسان‌های درست کار برمی‌گردد؛ والا اگر انسان متعهدی وجود داشته باشد، یاد گرفتن کار درست، کار سختی نیست.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه بیشتر کشور‌های دنیا ممکن است که تهدیدی نداشته باشند یا با یک نوع تهدید روبه‌رو باشند، عنوان کرد: نیرو‌های مسلح ما با تهدید‌های مختلف روبه‌رو هستند و نظام اسلامی ما که حاصل قرن‌ها تلاش و مجاهدت است از جهات مختلف مورد تهاجم، توطئه و تهدید قرار دارد.

وی ادامه داد: همزمان با اینکه با تهدید‌های سخت نظامی با قدرت‌های بزرگ روبه‌رو هستیم که لوازم خود را دارد، با سایر تهدید‌ها نیز مواجه هستیم.

سرلشکر باقری با تأکید بر اینکه نیروی انسانی بدون قدرت معنوی و روحی لازم امکان ایستادگی و مقاومت ندارد، گفت: ما باید قدرت خود مقابل آمریکا را از معنویت و مسیر تربیت نیروی انسانی جست‌وجو کنیم.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی ما در برابر تهدید سخت دشمن، با تهاجم‌های مختلف روبه‌رو است، تصریح کرد: اگر نیروی مسلح قدرت تاب‌آوری برابر دشمن در صحنه را نداشته باشد، چگونه می‌خواهد به آرام‌سازی، کنترل و مدیریت برسد. مقابله با جنگ نرم دشمن و توسعه فرهنگ انقلابی و اسلامی بر عهده نیرو‌های مسلح است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بر لزوم بررسی محیطی، زمینه‌ای و وضعیت موجود تأکید کرد و گفت: باید نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت‌ها و تهدید‌ها بررسی، وضعیت موجود آسیب‌شناسی و نظام مسائل استخراج شود و با گفت و شنود بدانیم که در کجا ایستاده‌ایم.

وی با بیان اینکه گام دوم دستیابی به مبانی و اصول تربیت است که به آن نیاز داریم، عنوان کرد: راهبرد‌ها و راهکار‌ها مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چه باید باشد؟ و متأثر از همه این موارد برنامه بلندمدت چه خواهد بود؟ و ما چه کاری باید انجام دهیم.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: ما نیازمند نظام جامع تربیتی هستیم که همه تنوع نیروی انسانی را دربرگیرد؛ از جوانان بزرگواری که دو سال از مهم‌ترین سال‌های عمر خود را در نیرو‌های مسلح طی می‌کنند تا بسیجیان، پایوران و دیگر عناصر نیرو‌های مسلح که در این نیرو خدمت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه نظام تربیتی نیرو‌های مسلح باید به خانواده‌های نیرو‌های مسلح نیز توجه کند، بیان کرد: با یک جمعیت بیش از پنج میلیون نفری روبه‌رو هستیم که باید افق‌های خود را با نگاه به این جمعیت برنامه‌ریزی کنیم و بر هر کدام از این اقشار ویژگی‌های تربیتی مورد نظر را پیش‌بینی کنیم، در این نظام تربیتی تربیت مربیان از اولیه‌ترین ابعاد و گام‌هایی است که باید طی شود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: کشف و درک مخاطب مسئله مهمی است؛ مربی که نکات آن از جانش برمی‌خیزد بر جان متربی آن می‌نشیند. مهارت‌های ارتباطی، توان اقناع مخاطب و القای غیرمستقیم دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا نهایت این چرخه نظام به بررسی اثربخشی منجر خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه مربیان باید الگو باشند، عنوان کرد: مربیان باید با عمل، رفتار و گفتار خود بیشترین تأثیر را بر جان مخاطبان خود بگذارند. انسان‌ها باید در درون تشکیلات تربیت شوند و انسان‌های کارآمد و فهیم تربیت شوند. اگر موفق شویم که نظام‌های خود را تربیت‌زا و معنویت‌زا تشکیل دهیم به تربیت درست انسان‌ها می‌رسیم و البته که ورودی‌های ما باید پالایش شده باشد.

سرلشکر باقری ادامه داد: تربیت از فرمانده سرچشمه می‌گیرد و اگر فرمانده رفتار درستی نداشته باشد و رفتار و عمل او همخوانی نداشته باشد به نتیجه نمی‌رسیم و البته که ما الگو‌های متعددی را فراروی خود داریم، شهید قاسم سلیمانی را داریم و دیده‌ایم که اگر کلامی می‌گفت قبل از آنکه شنونده بشنود به مرحله عمل رسانده بود.

وی اضافه کرد: شهدای بزرگوار دیگری نیز هستند که با عمل و گفتار و رفتار خود در عرصه تربیت الگو و سرمشق می‌توانند باشند و این تربیت‌ شدنی است و باید به‌عنوان یک چشمه جاری ادامه یابد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با تاکید بر اینکه گام دوم انقلاب اسلامی انتظارات بزرگی را از جوانان و نسل پس از انقلاب بیان می‌کند، عنوان کرد: در سرتاسر این بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی انتظاراتی را بیان کردند که همه تجربه ۴۰ سال حضور و رهبری این عالم بزرگوار است که با جانبازی در صحنه بودن را نشان داده است و با فرماندهی خود کشتی انقلاب را در میان امواج خروشان به پیش برده و به امید خدا به دست صاحب الزمان (عج) خواهند رساند.

وی از امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده به‌عنوان دیگر مؤلفه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نام برد و افزود: البته در شرایط امروز و کارشکنی‌ها و سوء مدیریت‌ها و تهاجم‌های دشمن مشکلات وجود دارد، اما فرمانده انتظار دارد که جوانانی تربیت کنیم که این افراد خوش‌بین به آینده باشند و وجدان اخلاقی در آن‌ها رشد کرده باشد و نگاه انقلابی و عمل جهادی بر آن‌ها غلبه داشته باشد و روحیه ما می‌توانیم در این بیانیه مطرح شده است، اتکا به خود و اتکا به داخل مورد تاکید قرار گرفته است.

سرلشکر باقری با اشاره به دستاورد‌ها و کار‌های انجام شده در حوزه تربیت انقلابی عنوان کرد: کشور در دفاع مقدس با ارتش بزرگ رژیم بعثی روبه‌رو شد و روحیه یأس و ناامیدی با پیشرفت دشمن در جبهه‌ها ترویج شد و عملیات‌های مختلف نیز به شکست رسید، اما از حوالی بهمن و اسفندماه ۵۹ شاهد یک اتفاق متفاوت بودیم که شش ماه بعد عملیات شکست حصر آبادان را با موفقیت پشت سرگذراندیم و در نهایت به عملیات بزرگ فتح خرمشهر رسیدیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر روحیه یأس و ناامیدی غلبه می‌کرد و همه به آن تن می‌دادند، اهداف رئیس جمهور منحوس آن دوره (بنی‌صدر) محقق می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد، و سخنان شهید باقری راهبرد جنگ را تغییر داد؛ از عملیات‌های کوچک یک دسته و یک گروهان آغاز کردند و طی شش ماه ۲۵ عملیات کوچک و متوسط انجام شده و اعتماد به جبهه برگردانده شده است و فرماندهانی تربیت و رشد یافتند که نتیجه آن، فتح خرمشهر شده است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح مهم‌ترین گام در فتح خرمشهر‌ها را از بین بردن یأس و ناامیدی دانست و عنوان کرد: داشتن اهداف بزرگ و شروع از کار‌های کوچک راهبرد‌هایی است که در دفاع مقدس تجربه شده و رزمندگان اسلام را به پیروزی رسانده است و باز هم این راهبرد‌ها با محوریت از بین بردن یأس و ناامیدی می‌تواند برای رفع مشکلات کشور کارآیی داشته باشد.

وی از تشکیل داعش و رسیدن عراق و سوریه به آستانه سقوط یاد کرد و گفت: همه دنیا پشت تروریست‌ها بودند و مقابل ایران ایستادند، آن‌ها پول و امکانات بسیاری داشتند، اما تجهیزات مادی کار را پیش نبرد و امروز به برکت خون شهید سلیمانی‌ها امنیت پایداری در عراق و سوریه برقرار شده است و این «ما می‌توانیم‌»ها شعار نیست و ما توانستیم و باز هم می‌توانیم.

سرلشکر باقری با تأکید بر اینکه علم و دانش به تنهایی کفایت نمی‌کند، لازم است، اما کافی نیست، عنوان کرد: مسئله تربیت موضوعی اساسی است و من از این همایش انتظار دارم که با تحقیق و پژوهش و کار علمی گسترده راهکار‌ها مشخص شود و نظام جامع تدوین شود، نظام‌ها باید معنویت‌افزا و تربیت‌افزا باشد و چگونگی رسیدن به این نظام‌ها باید بررسی شود.

وی از ارائه راهکار‌ها و اجرایی شدن برخی از آن‌ها توسط پیشکسوتان یاد کرد و گفت: بازوی قدرتمند روحانیت در تمامی نیرو‌های مسلح حضور دارند و محبوب هستند و با گفتار و رفتار خود هدایت می‌کنند و فرماندهان نیز از این امر استقبال می‌کنند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه ما مسئول امر تربیت در نیرو‌های مسلح هستیم، تصریح کرد: امیدواریم با پرداختن به حوزه تربیت بتوانیم نیروی مورد نیاز نظام اسلامی را تربیت کنیم.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار