به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
تولیت آستان قدس رضوی:
حجت‌الاسلام «مروی» گفت: نظام جمهوری اسلامی برگرفته از غدیر و مادر انقلاب اسلامی غدیر است؛ بر همین اساس باید به‌طور شایسته غدیر را گرامی داشت و معرفی کرد.
کد خبر: ۵۳۲۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲ - 04July 2022

به گزارش دفاع‌پرس از مشهد، حجت‌الاسلام «احمد مروی» تولیت آستان قدس رضوی در دیدار اعضای ستاد جشن‌های دهه ولایت که در حرم مطهر امام رضا (ع) انجام شد، به تبیین اهمیت واقعه غدیر پرداخت و اظهار داشت: واقعه غدیر موجب یأس دشمنان، تکمیل دین و اتمام نعمت الهی شد؛ در طی ۲۳ سال نبوت پیامبر گرامی اسلام (ص) آنچه برای هدایت بشر لازم بود از سوی خداوند متعال نازل شد و پیغمبر اکرم (ص) نیز از هر فرصتی برای بیان فضائل و مناقب حضرت علی (ع) استفاده کردند.

وی با اشاره به برخی آیات قرآن که درباره فضائل و شأن امیرالمؤمنین (ع) نازل شده است، به اهمیت مسئله غدیر اشاره کرد و افزود: حضرت علی (ع) در طول ۲۳ سال پیامبری رسول گرامی اسلام (ص) معرفی شده بودند اما در غدیر شخصیت و جایگاه آن حضرت به‌عنوان امام و ولی معرفی شدند و برای جامعه اسلامی نظام سازی صورت گرفت.

تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه مسئله غدیر مشتمل بر خیر کثیر و فایده‌ای بی‌نظیر است و موجب حفظ و ماندگاری دین شد، ادامه داد: نظام سازی در غدیر یعنی به‌جای آنکه مسلمانان هرکدام متفرقانِ اعمال دینی خود را انجام دهند؛ تمامی مسلمین تحت لوای ولایت و یک نظام وحدت‌بخش قرار گرفتند و این‌چنین کفار از آسیب به اسلام مأیوس شدند.

مروی با اشاره به اینکه متأسفانه آن‌چنان‌که شایسته بوده به اهمیت واقعه غدیر پرداخته نشده است؛ عنوان کرد: غدیر همچون امیرالمؤمنین علی (ع) مظلوم است، چراکه به این واقعه پراهمیت تاریخ بشری آن‌چنان‌که درخور شأن و جایگاه آن بوده پرداخته نشده و جایگاه والای آن آشکار نشده است.

وی غدیر را رمز ادامه، استمرار و تداوم تمامی زحمات پیامبر گرامی اسلام (ص) دانست و خاطرنشان کرد: غدیر یک اتفاق تاریخی صرف و ساده نیست بلکه تمامی تلاش‌های رسول اکرم (ص) وابسته به واقعه غدیر است و با غدیر و معرفی ولایت و زعامت؛ اسلام کامل و موجبات تداوم دین خدا و نومیدی کفار فراهم شد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه خون پاک شهیدان بسیاری به‌پای شجره طیبه امامت و غدیر ریخته شده است، ابراز داشت: به گواه تاریخ و به اقرار ابن خلکان یکی از مورخان برجسته اهل سنت؛ آن‌قدر که خون برای حفظ امامت و غدیر ریخته شده، برای اصل اسلام ریخته نشده است؛ شهدای بسیار زیادی از پیروان ولایت در جنگ‌های صفین، جمل، نهروان و در دوران بنی‌امیه، بنی‌مروان و بنی‌عباس به شهادت رسیدند که شهادت آن‌ها نشان از اهمیت غدیر دارد.

مروی یکی از وظایف مهم شیعیان و محبان اهل‌بیت را تلاش برای خارج کردن غدیر از غربت و مظلومیت دانست و با اشاره به ارتباط غدیر با انقلاب اسلامی، گفت: نظام جمهوری اسلامی برگرفته از غدیر و مادر انقلاب اسلامی غدیر است؛ لذا باید به‌طور شایسته غدیر را گرامی داشت و معرفی کرد و هیچ کوتاهی در این خصوص نباید وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه اسلام در غدیر خلاصه شده است؛ بیان داشت: به استناد روایات متعدد و مستند، تمام اعمال عبادی انسان آنگاه معنای واقعی به خود می‌گیرد و ارزشمند است که در محور و مدار ولایت تحقق یابد و ولایتی که در غدیر معرفی شد، شرط پذیرش تمامی اعمال خیر آدمی است.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه حال‌وهوای شهرها در دهه ولایت و امامت باید متفاوت و غدیری باشد؛ به اهمیت مردمی بودن این جشن‌ها اشاره کرد و افزود: بُعد مردمی جشن‌های دهه ولایت باید حفظ شود و به‌هیچ‌عنوان دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف در این خصوص نباید تصدی‌گری کنند؛ اگر مراسم ایام محرم و صفر باشکوه برگزار می‌شود دلیل آن است که متصدی برگزاری آن خود مردم هستند.

مروی گفت: اگر در طول قرن‌ها و در تمام فراز و نشیب‌های تاریخی دین و شعائر اسلامی ماندگار شده است، رمز آن مردمی بودن و حضور مردم در میدان بزرگداشت و حفظ آن‌هاست.

وی همچنین توجه به امور محتوایی و تعمیق و تقویت مبانی ولایی و لحاظ پیوست فرهنگی در برنامه‌های جشن عید غدیر را ضروری دانست و تأکید کرد: در این ایام باید فهم صحیح از غدیر به جامعه منتقل شود و در این رابطه فرمایشات امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب اسلامی و شهید مطهری بسیار می‌تواند کمک‌کننده و مورد استفاده قرار گیرد.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش پایانی سخنان خود نسبت به توطئه‌های شیعه انگلیسی در اختلاف‌افکنی هشدار داد و ابراز داشت: شیعه انگلیسی به دنبال سوءاستفاده از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف تاریک و سیاه تفرقه‌افکنانه خود است و قطعاً تلاش خواهد کرد غدیر را نیز بهانه‌ای برای نفاق قرار دهد، اما پیام غدیر وحدت امت و جامعه اسلامی است.

مروی گفت: اهل سنت بسیار علاقه‌مند و محب اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) هستند به‌طوری‌که بسیاری از مطالبی که علامه امینی در کتاب الغدیر آورده به نقل از علمای اهل سنت است؛ باید از غدیر و ولایت حضرت علی (ع) برای وحدت امت اسلام درس بگیریم و به آموزه‌های ائمه اطهار (ع) در مسیر وحدت و تقریب تمسک جوییم.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار