به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۵
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان:
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: مرزنشینان ما تقویت کننده مرزبان‌های کشور هستند و فعالیت اقتصادی آنان به کاهش مساله قاچاق و رونق اقتصاد ملی دو کشور کمک خواهد کرد.
کد خبر: ۵۳۲۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰ - 06July 2022

فعالیت اقتصادی مرزنشینان به کاهش مساله قاچاق کمک می‎کندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان ظهر چهارشنبه در نشست کمیته هماهنگی و همکاری‌های مشترک استان‌های هم‌مرز با افغانستان شامل خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان اظهار کرد: یکی از موضوعات مهمی که در روابط ایران و افغانستان مطرح است توجه به مرز‌های بین دو کشور در استان‌های سه گانه خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان افزود: یکی از سیاست‌های ابلاغی رئیس جمهور در خصوص افغانستان نیز مربوط به مرز‌های دو کشور است که در این راستا انتظار می‌رود با اقدماتی نظیر روان سازی، هوشمند سازی و تکریم ارباب رجوع، توجه به توسعه مرزنشینی در بعد اقتصادی و همچنین جذب سرمایه‌های خارجی بتوانیم در زمینه توسعه اقتصاد تولید محور در مرز‌های مشترک گام برداریم.

وی گفت: با توجه به مدیریت واحد مرزی و ایجاد هم افزایی می‌توان از همه ظرفیت‌های محلی، ملی و حتی فراملی بهره گرفت تا مرز‌های بین دو کشور را به مرز‌های اقتصادی تبدیل نمائیم، اینگونه مرز‌ها می‌توانند موجب تقویت امنیت مرز و کمک به مرزبانان ما شود و از طرفی به مرزنشینان ما نیز دربعد اقتصادی کمک کند.

کاظمی قمی با اشاره به حضور استانداران استان‌های مرزی در نشست گفت: امروز استانداران و مدیران دستگاه‌های مرتبط با حوزه‌های مرز، شامل ۱۶ سازمان و دستگاه اقتصادی، نظامی و انتظامی، در جلسه کمیته هماهنگی و همکاری‌های مشترک استان‌های هم مرز با افغانستان حضور داشتد تا در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی رئیس‌جمهور در حوزه افغانستان گام بردارند.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: برای تحقق دستورات رئیس جمهور سه کمیته مرکزی در حوزه راهبری، کمیته هماهنگی و همکاری‌ها بین استان‌های مرزی و کمیته درون استانی تشکیل شده است و در جلسه امروز ابلاغیه رئیس جمهور مرور شد.

وی گفت: هدف از تشکیل این کمیته ایجاد وحدت رویه بین سه استان مرزی برای اجرای راهکاری عملیاتی محلی است، در عین حالی که هر دستگاه مأموریت ذاتی خود را انجام می‌دهد، تعامل بین استان‌ها نیز وجود داشته باشد.

کاظمی قمی ادامه داد: رئیس جمهور به مشکلات خاص در سیستان وبلوچستان که ناشی از کمبود آب و خشکسالی است، توجه ویژه‌ای دارند، مساله کم آبی در این استان تأثیر عمیقی بر اشتغال منطقه داشته است، مساله جبران اشتغال از دست رفته از مسیر‌های دیگر از جمله حمایت از پیله وران در کمیته هماهنگی‌های استان‌های مرزی پیگیری می‌شود.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان با بیان اینکه امیدوارم مرز‌ها بتوانند موجب اتصال زیر ساخت‌های اقتصادی دو کشور شود، افزود: این موضوع یکی از راه‌های کمک به ثبات در کشور ملتهب افغانستان می‌باشد که به دلیل سیاست‌های اشغالگران در طی چهار دهه گذشته بوجود آمده است

این نشست با حضور نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، استانداران سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و نماینده استاندار خراسان جنوبی، فرمانده مرزبانی کشور، رئیس کل گمرک ایران، نمایندگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی و جمعی دیگر از مدیران کشوری و استانی در حوزه‌های مرتبط با تجارت و مرز‌ها با هدف اجرایی کردن ابلاغیه رئیس جمهور در خصوص توسعه روابط مرزی با افغانستان برپا شده است.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار