به روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
وزیر خارجه سعودی به موضع‌گیری درباره ایران پرداخت و گفت: همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس با ایران گفت‌وگو می‌کنند، چون می‌خواهند که اختلافات از راه مذاکره حل شود.
کد خبر: ۵۳۴۹۹۰
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۴ - 19July 2022

جدیدترین موضع گیری وزیر خارجه سعودی درباره ایرانبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از الشرق الاوسط، «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در مصاحبه با شبکه سی ان ان در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا عربستان درصدد خرید سامانه‌های دفاعی چینی است، اظهار داشت که کشورش به آمریکا به چشم یک شریک اساسی در خرید تجهیزات دفاعی نگاه می‌کند، اما در صورت دشواری دستیابی به تجهیزات آمریکایی، برای تقویت توان دفاعی و تسلیحاتی خود از همه گزینه‌های ممکن بر اساس نیازهایش استفاده خواهد کرد.

بن فرحان درباره موضوع ایران نیز مدعی شد که کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس دیدگاهی مشترک درباره آنچه وی از آن به «تهدید ایران» یاد کرد، دارند.

وزیر خارجه سعودی افزود که اعضای این شورا در این باره با یکدیگر در تماس دائم هستند.

وی گفت که همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس با ایران گفت‌وگو می‌کنند، چون می‌خواهند که اختلافات از راه مذاکره حل شود.

فرحان ابراز امیدواری کرد که ایران نیز با استفاده از مشوق‌های ارائه شده که شامل ادغام بهتر در منطقه و همکاری اقتصادی با همسایگان می‌شود و منافع بسیاری برای ملت ایران دارد، از این فرصت استفاده کند.

وزیر امور خارجه عربستان ادعا کرد: در دیدار رئیس جمهوری آمریکا با ولیعهد عربستان نیز نحوه مواجهه با «تهدید ایران» از موضوعات مورد بحث بوده است. بایدن و بن سلمان گفت‌وگو و فشار برای واداشتن ایران به نشست پشت میز مذاکره را بررسی کرده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا بایدن و محمد بن سلمان در آغاز دیدارشان با یکدیگر دست ندادند، گفت: دلیلی برای تمرکز بر نحوه دست دادنشان وجود ندارد. دو رهبر دیدار و با یکدیگر احوالپرسی کردند و این بسیار طبیعی است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها