به روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹
یک گزارش صهیونیستی حاکی است که با وجود موافقت عربستان سعودی با عبور هواپیما‌های رژیم صهیونیستی از آسمان این کشور، اما مخالفت کماکان عمان با گشایش حریم هوایی خود مانع کوتاه شدن پرواز‌های اسرائیل به شرق آسیاست.
کد خبر: ۵۳۸۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶ - 10August 2022

خودداری عمان با گشایش حریم هوایی خود به روی پرواز‌های رژیم صهیونیستیبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، یک گزارش صهیونیستی حاکی است که باوجود تصمیم مقامات عربستان سعودی برای باز کردن حریم هوایی این کشور به روی خطوط هوایی صهیونیستی برای عزیمت به شرق آسیا اما، سلطان نشین عمان تاکنون از اقدام مشابه عربستان برای گشودن حریم هوایی خود به روی پرواز‌های اسرائیل و کوتاه کردن زمان این پرواز‌ها خودداری کرده است.

به اساس گزارش نهاد رادیو و تلویزیون اسرائیل (کان ۱۱)، عربستان سعودی با صدور مجوز به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز در حریم هوایی خود را داد، اما مجوزی که اسرائیل امیدوار است از مقامات عمانی دریافت کند هنوز صادر نشده است.

این گزارش حاکی از آن است که مجوز‌های اعطا شده از سوی مقامات عربستان سعودی به شرکت‌های اسرائیلی شامل شرکت‌های ال عال و آرکیا است و ال عال این مجوز را پس از آغاز تجاوز اخیر اسرائیل به نوار غزه از طرف سعودی در جمعه گذشته گرفته است.

در این گزارش آمده است که باوجود باز شدن حریم هوایی عربستان به روی همه پرواز‌های ترانزیتی تجاری از جمله برای اسرائیل، این بدان معنا نیست که سفر از اسرائیل به شرق آسیا ارزان‌تر می‌شود، زیرا مسیر پرواز اسرائیل مستلزم عبور از حریم هوایی عمان است که هنوز توافق نشده است که این کشور حریم هوایی خود را در مقابل نیروی هوایی اسرائیل باز کند.

این شبکه با ادعای اینکه مقامات عمان نیز پیش از بازکردن حریم هوایی خود به روی پرواز‌های اسرائیل به دنبال دریافت پاداش آمریکایی هستند، تاکید کرد که مسیر پرواز‌ها به تایلند، هند و سایر مقاصد شرق آسیا با وجود باز شدن حریم هوایی عربستان همچنان طولانی است.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی پس از اجلاس شانزدهم ژوئیه گذشته رهبران عرب در حضور رئیس جمهور آمریکا در مکه مکرمه گفته بود که باز شدن حریم هوایی عربستان سعودی به روی هواپیما‌های رژیم صهیونیستی به منظور زمینه سازی برای رابطه با اسرائیل نیست.

قبل از این اجلاس سازمان هواپیمایی عربستان سعودی اعلام کرد که حریم هوایی این کشور به روی همه شرکت‌های هواپیمایی که مقررات عبور از آسمان عربستان سعودی را رعایت کنند باز می‌شود.

چند روز قبل از آن هم تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر داده بود که یک هواپیمای خصوصی این رژیم چند روز قبل از سفر جو بایدن به منطقه در ریاض فرود آمد این منبع گفته بود که هواپیمای مذکور قبلا مورد استفاده موساد بوده و به نظر می‌رسد به منظور فراهم کردن زمینه سفر بایدن به منطقه به ریاض رفته است.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی پیش از این گفته بودند که باز کردن حریم هوایی عربستان به روی همه پرواز‌های تجاری رژیم صهیونیستی به معنای ارزان‌تر شدن سفر از اسرائیل به آسیا نیست، مگر اینکه سلطان‌نشین عمان تصمیم مشابهی اتخاذ کند.

بدون استفاده از حریم هوایی عربستان سعودی، هواپیما‌های شرکت‌های مسافری رژیم صهیونیستی در این مسیر‌های پروازی باید از دریای سرخ و جنوب یمن استفاده کنند و برقراری یک دالان هوایی در عمان برای گسترش شبکه پروازی به شرق آسیا برای شرکت‌های هواپیمایی اسرائیل ضروری است.

پیش از اعلام گشایش آسمان عربستان به روی همه پرواز‌های تجاری، خطوط هوایی اسرائیلی تنها برای سفر به بحرین و امارات متحده عربی امکان استفاده از حریم هوایی عربستان سعودی را داشتند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها