اقتدار میدان- ۱۳/ دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛

جنبش نُجَبا؛ از حماسه‌آفرینی در سرنگونی داعش تا دفاع از تمامیت ارضی عراق

جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء یکی از گروه‌های تشکیل دهنده «حشدالشعبی» عراق بوده که با هدف دفاع از تمامیت ارضی، صیانت از حرم‌های اهل‌بیت و حفاظت از حریم مردم تشکیل شده است.
کد خبر: ۵۴۴۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۱ - 11September 2022

گروه بین‌الملل دفاع‌پرس: جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء (حرکة النجباء) یکی از گروه‌های تشکیل دهنده «حشد شعبی» عراق است. هسته مرکز این جنبش از سال ۲۰۰۴ میلادی در بغداد شکل گرفت و در سال ۲۰۱۳ میلادی هم به طور علنی اعلام شد که تا امروز نیز با همین نام در صحنه سیاسی عراق حضور دارد.

دبیرکل جنبش نُجَباء

در حال حاضر شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل این جنبش است. ضمن اینکه گروه «نجباء» در عراق و سوریه فعالیت نظامی دارد. از طرف دیگر نیرو‌های «نُجَباء» در شهر «قم» نیز حضور دارند.

نُجَباء؛ دفاع از تمامیت ارضی عراق و صیانت از اهل بیت (ع)

محل استقرار

مرکز جنبش «نُجَباء» در عراق قرار گرفته است و آن‌ها خود را در دسته جریان‌های وابسته به مقاومت اسلامی در منطقه می‌دانند و به اصول اسلامی و ارزش‌های آن باور داشته و معتقد به حاکمیت مطلق اسلام بوده و با هدف دفاع از تمامیت ارضی، صیانت از حرم‌های اهل‌بیت و حفاظت از حریم مردم تشکیل شده است.

نام‌گذاری

نام جنبش «نُجَباء» از خطبه زینب کبری در شام الهام گرفته شده که در آن آمده است: «.. ألا فالعجب کل العجب لقتل حزب‌الله النُجَباء بحزب الشیطان الطلقاء…» که کامل آن «حرکة حزب‌الله النُجَباء» بوده و در اکثر رسانه‌های انگلیسی زبان دنیا به «حزب‌الله النجبا» شهرت پیدا کرده است.

شکل‌گیری

هسته مرکزی گروه مقاومت اسلامی «نُجَباء» در سال ۲۰۰۴ میلادی در عراق شکل گرفت. در آن زمان این حرکت گروه مقاومت ساده‌ای بود که آرام آرام گسترش پیدا کرد و اکنون تعداد نیرو‌های عضو این حرکت ده‌ها هزار رزمنده در کشور‌های مختلف دنیا تخمین زده می‌شود.

از طرف دیگر در سال ۲۰۱۳ میلادی، «اکرم الکعبی» به‌طور رسمی تشکیل این جنبش را رسانه‌ای و اعلام کرد. به گفته «الکعبی»، پس از یک دوره عدم فعالیت مسلحانه، جنگ داخلی سوریه او را به تشکیل این جنبش واداشت. البته او انشعاب از «عصائب اهل الحق» را نمی‌پذیرد و می‌گوید به دلیل پاره‌ای اختلافات تشکیل گروه جدید را انتخاب کرده است.

نُجَباء؛ دفاع از تمامیت ارضی عراق و صیانت از اهل بیت (ع)

موضوع مهم و قابل توجه دیگر درمورد جنبش «نُجَباء» این است که همچنان که این گروه رابطه نزدیکی با «عصائب اهل الحق» دارد، گاهی یادواره‌های مشترکی را این دو گروه برای پاسداشت و بزرگداشت شهدای خود برگزار می‌کنند.

فعالیت‌های فرهنگی

فعالیت‌ها و اقدامات جنبش «نُجَباء» فقط به جنبه‌های نظامی محدود نمی‌شود بلکه آن‌ها در مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز وارد شده و فعالیت‌هایی را از زمان تاسیس تا امروز انجام داده‌اند. ازجمله این اقدامات می‌توان به فعالیت‌های رسانه‌ای و تولید محصولات چندرسانه‌ای اشاره کرد. این گروه حتی در حوزه‌های اجتماعی هم در سطح عراق وارد شدند که ازجمله اقدامات آن‌ها می‌توان به کمک‌رسانی و خدمت‌رسانی اجتماعی به شهروندان نیازمند مساعدت و کمک نام برد.

نُجَباء؛ دفاع از تمامیت ارضی عراق و صیانت از اهل بیت (ع)

رهبران «نُجَباء»

اولین دبیرکل نُجَباء، یک روحانی عراقی به نام شیخ «اکرم الکعبی» است که از ابتدای تأسیس تا امروز رهبری این جنبش را برعهده دارد. از زندگی شخصی «اکرم الکعبی» اطلاعات زیادی در دسترس نیست، ولی گفته می‌شود او پیش از این مسئولیت‌های متعدد جهادی داشته و توانسته با جذب نیرو‌های آموزش دیده عراقی - که از سال‌های قبل و بعد از سقوط «صدام حسین» دیکتاتور عراق، سوابق مبارزه فراوانی داشتند - تشکیلات نظامی «نُجَباء» را تأسیس کند.

سازماندهی نظامی

بر اساس اطلاعات و گزارش‌هایی که از جنبش «نُجَباء» تا امروز منتشر شده این جنبش پس از فتوای «آیت‌الله سیستانی» مبنی بر جهاد کفایی در عراق علیه گسترش «داعش» در این کشور، در قالب دو تیپ و در چارچوب تشکیلات «حشد شعبی» در عراق به فعالیت پرداخت. این جنبش نظامی همچنین دو تیپ نیز در سوریه مستقر داشت که با گرو‌های تکفیری حاضر در این کشور به مبارزه پرداختند.

نُجَباء؛ دفاع از تمامیت ارضی عراق و صیانت از اهل بیت (ع)

نیروی واکنش سریع

در بروشور‌های مرتبط با معرفی و اطلاع رسانی پیرامون جنبش «نُجَباء» اینگونه آمده‌است که یک نیروی مخصوص واکنش سریع در این تشکیلات وجود دارد که نیرو‌های آن، تحت آموزش انواع دوره‌های حرفه‌ای و فوق حرفه‌ای قرار گرفته‌اند.

شرکت در عملیات‌ها

به گفته وبسایت «نُجَباء»، این گروه در علمیات‌های متعدد و فراوانی در دو کشور عراق و سوریه شرکت کرده است. ازجمله این عملیات‌ها می‌توان به جرف الصخر، بیجی، تکریت، آمرلی، جبال مکحول، اسحاقی، نباعی، الحویش، فلوجه، موصل قدیم، موصل جدید، تلعفر، صفر مرزی عراق با سوریه و سامراء در کشور «عراق» و عملیات‌های العیس، السفیرة، الراشدین، شیخ سعید، شیخ مقصود، تل شعیب، النیرب، ترکان، کفر حمرة، اللیرمون، حردتین، الملاح، نبل والزهراء، خان طومان، القصیر، سابقیه، الحاضر، زیتان، برنة، شیخ نجار، قلعجیة، خلصة، خالدیة، بانص، عبطین، وضیحی، قراصی، صحرای بادیه مثلث مرزی عراق-سوریه-اردن، لاذقیه، تدمر در کشور «سوریه» اشاره کرد.

نُجَباء؛ دفاع از تمامیت ارضی عراق و صیانت از اهل بیت (ع)

تحریم توسط آمریکا

جنبش «نُجَباء» و رهبر آن شیخ «اکرم کعبی» در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۸۷ برابر با ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۸ به صورت غیرقانونی و ظالمانه توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا و با دستور اجرایی به‌شماره ۱۳۴۳۸ در لیست سیاه و تحت پیگرد قرار گرفت. این گروه نظامی مجدداً و ۹ سال بعد از آن در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۶برابر با ۴ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی با ارائه لایحه تحریمی به شماره «H. R. ۴۲۳۸» از سوی سناتور «تد پو (Ted Poe)» نماینده جمهوری‌خواه از حوزه انتخابیه دوم تگزاس، مجلس نمایندگان آمریکا مورد تحریم مجدد قرار گرفت.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار