به روز شده در: ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۶
رئیسی:
رئیس جمهور با اشاره به جنایات داعش گفت: جوانان برومندی از ایران و کشور‌های مختلف به فرماندهی شهید حاج قاسم سلیمانی از جان خود گذشتند تا مردم را از دست داعش نجات دهند و ترور حاج قاسم، یعنی ترور قهرمان مبارزه با تروریست.
کد خبر: ۵۴۶۸۶۷
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۲ - 22September 2022

آمریکا قهرمان مبارزه با تروریست را ترور کرد/ برخی کشورشان را محل فعالیت تروریست‌ها کرده‌اندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام رئیسی رئیس جمهور شامگاه امروز در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های بین المللی که دقایقی پیش در نیویورک برگزار شد، درباره مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست نه شرقی و نه غربی است؛ یعنی ما تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی‌مان و فرآیند امورمان را تنظیم نمی‌کنیم؛ اصل اساسی در سیاست خارجی ما زیر سلطه هیچ قدرتی رفتن است و نه بر دیگران سلطه پیدا کردن است.

حجت‌الاسلام رییسی با بیان اینکه سیاست خارجی ما تعامل با همه کشور‌ها اعم از کشور‌های شرقی و غربی است؛ افزود: برخی ممکن است این برداشت را داشته باشند که ارتباط ما با کشور‌های شرقی مانند کشور چین یا روسیه بیشتر است؛ این تعامل به این دلیل است که قبل از این دولت، برداشت این بوده است که توجه دولت به چند کشور خاص در غرب بوده است.

نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشور‌ها است

وی ادامه داد: الان اگر بخواهم نگاه دولت را بگوییم، نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشور‌ها است. هر کشوری که بخواند به جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشد ما سیاست تعامل و همکاری را با همه کشور‌ها را خواهیم داشت با اولویت کشور‌های همسایه ما اولویت سیاست همسایگی را ما حتما دنبال خواهیم کرد.

رئیسی ادامه داد: روش کار ما نشان می‌دهد که این سیاست را در عمل دنبال می‌کنیم و اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشد حتما ما این زمینه همکاری و مساعدت را به ویژه در حوزه‌های سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

رییس جمهور اظهار شد: در اولویت سیاست همسایگی را دنبال خواهیم کرد و اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری کند زمینه همکاری را در زمینه سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد

حجت‌الاسلام رییسی با بیان اینکه خودبزرگ بینی ناپسند است، اضافه کرد: کسانی که دچار استکبار می‌شوند، این‌ها نه فقط ظلم به خودشان می‌کنند بلکه ظلم به جوامع می‌کنند. امروز جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد.

وی گفت: مردم دنیا از کشور‌هایی که خود را در جایگاه برتر می‌بینند و یا به خاطر قدرت نظامی‌شان یا به خاطر قدرت پولی شان می‌خواهند به کشور‌های دیگر زور بگویند و خودشان را بر کشور‌ها و جوامع دیگر مسلط می‌بینند.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: آنچه امروز انسان در کره زمین از آن رنج می‌برد جدای از آفات و امراض که گرفتار می‌شوند، انسان‌هایی هستند که دچار نوعی خود بزرگ بینی و روحیه استکباری هستند این‌ها نه فقط اسباب نابودی خود بلکه نابودی جوامع را فراهم می‌کنند و این‌ها مشکلات جدی ایجاد می‌کند. آنچه دیروز در سخنان اشاره کردم باید از استکبار پرهیز کرد و جوامع بشری اجازه ندهند افراد یا حاکمانی که دچار رویحه استکباری شدند به دنبال آن استبداد، استعمار و به بند کشاندن می‌آید و نباید اجاز داده این اتفاق بیفتاد.

وی درباره سوالی پیرامون مسائل اوکراین هم گفت: ما هر اقدامی بتوانیم برای پایان جنگ در اوکراین انجام می‌دهیم.

حجت‌الاسلام درباره سوالی پیرامون همکاری نظامی ایران و روسیه افزود: ما قرارداد‌های متعددی با روسیه داریم، دفاعی، اقتصادی، علمی و فضایی؛ و سالهاست این ارتباط با روسیه وجود دارد.

وی درباره گروه‌هایی که در سال ۶۰ دست به اقدامات تروریستی در ایران زدند، گفت: این جریان تروریستی۱۷ هزار نفر را به شهادت رساندند و رئیس جمهور، نخست وزیر و امامان جمعه بسیاری از شهر‌های ایران و... را ترور کردند. آن‌ها مثل داعشی که امروز دست به جنایت می‌زند، ۱۷ هزار نفر را ترور کردند. چرا برخی کشور خود را محلی برای ادامه فعالیت این کشور‌ها تبدیل کرده اند.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره روابط ایران با امارات گفت: ما بنا را بر ارتباطات حسنه با همسایگان گذاشتیم، ولی به آن‌ها اعتراض جدی داریم، زیرا حمایت از مردم فلسطین، با عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی ممکن نیست.

مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند

وی افزود: قطعاً مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند و هرگونه ارتباط با این رژیم، خنجری بر مردم فلسطین است. معتقدیم این دولت‌ها در زمینه عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی، سخت در اشتباه هستند.

ترور حاج قاسم، ترور فرمانده قهرمان مبارزه با داعش بود

رئیسی با بیان اینکه من وظیفه خود دانستم تا تصویر حاج قاسم سلیمانی را در مجمع عمومی سازمان ملل بر دست بگیرم، گفت: داعش، عراق و سوریه و بسیاری از کشور‌ها را به آتش کشید، ولی جوانان برومندی از ایران، افغانستان و برخی کشور‌های منطقه از جان خود گذشتند و داعش را نابود کردند که فرماندهی آن‌ها سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بود و ترور حاج قاسم، ترور فرمانده قهرمان مبارزه با داعش بود.

وی با اشاره به اعتراف آمریکایی‌ها درباره تشکیل داعش افزود: من در سازمان ملل هم اعلام کردم که ما از طریق حقوقی رسیدگی و محاکمه عاملان و آمران جنایت ترور حاج قاسم را پیگیری می‌کنیم. اگر محاکمه قاتلان حاج قاسم انجام نشود، تضمینی نیست که برای سایر مجاهدان و آزادگان این اتفاق نیافتد.

اگر حاج قاسم سلیمانی نبود امروز اروپا در آتش تروریست‌ها می‌سوخت

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من چند روز پیش به آقای مکرون گفتم و الان به شما خبرنگاران نیز می‌گویم که اگر حاج قاسم سلیمانی، سپاه قدس و نیروی‌های مقاومت جلوی داعش را نمی‌گرفتند، امروز اروپا در آتش تروریست‌ها می‌سوخت.

الان توپ در زمین آمریکایی‌ها است و باید تصمیم بگیرند

رئیسی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات هسته‌ای گفت: ما شرایط اقتصادی خودمان و بازار را بار‌ها اعلام کرده‌ایم و به برجام یا به نتیجه رسیدن گفتگو اتکا نکرده و نخواهیم کرد. زیرا اگر سفره مردم و اقتصاد مردم بند به برجام شود مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

رئیسی افزود: سیاست دولت ما آن است که ما در مذاکرات شرکت کنیم و از توافق خوب استقبال کنیم، اما ارتباط دادن اقتصاد کشور به موضوع برجام مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: نسبت به اینکه آمریکایی‌ها چه می‌خواهند انجام دهند در ارتباط با مساله برجام، ادعای دولت جدید این است که ما می‌خواهیم غیر از دولت گذشته باشیم ما توافق را دنبال می‌کنیم ادعای آن‌ها این است که ما می‌خواهیم به برجام برگردیم ادعای آن‌ها این است که که ما دنبال توافق هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: رفتاری که تاکنون شده است رفتاری متفاوت با دولت گذشته نبوده است یعنی در عمل و اجرا ما دیده‌ایم که اتفاقاتی که توقع می‌رفت بیفتد یعنی رفع تحریم‌ها، تاکنون اتفاق نیفتاده است بلکه برخی از موارد جدید به تحریم‌ها افزوده شده است.

حجت‌الاسلام رئیسی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که کشور‌های اروپایی و آمریکا اگر مصمم هستند، زیرا ما تصمیم‌مان را اعلام کرده‌ایم آن‌ها باید تصمیم بگیرند یعنی الان توپ در زمین آمریکایی‌ها است و باید تصمیم بگیرند اگر می‌خواند نسبت به این توافق پایبند باشند و پایبندشان هم پایبندی جدی است، باید رسما اعلام کنند و در عمل و اقدام نشان بدهند که به این توافق پایبند هستند.

رئیسی بیان کرد: آمریکایی‌ها اگر نسبت به توافق پایبندی نشان بدهند حتما ما یک توافق عادلانه و خوب را که جمهوری اسلامی بتواند از آن انتفاع اقتصادی داشته باشد استقبال می‌کنیم.

وی گفت: با توجه به تجربه‌ای که ما داریم نخست نقض تعهد از ناحیه آمریکایی‌ها، دوم عدم انجام تعهد از ناحیه اروپایی‌ها بوده و باید به ما حق داده شود که در این رابطه ما خواسته‌هایمان را پیگیری کنیم که به صورت اطمینان‌بخش و پایدار انجام بگیرد.

پرونده‌های پادمانی در آژانس باید بسته شود

رییس جمهور درباره به پرسش دیگری درباره موضوع هسته‌ای ایران اظهار داشت: همواره تأکید کرده‌ایم و این را هم رسما اعلام کرده ایم که امروز موضوع بسیار مهم رفع تحریم‌هاست و توافقی که مورد بحث است اگر بدون حل و فصل پرونده‌های پادمانی باشد پایدار نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران همواره در معرض تهدید خواهد بود و آژانس تحت تاثیر قدرت‌های بیرونی و یا داخلی می‌تواند مانع تراشی کند.

حجت‌الاسلام رییسی با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، اظهار داشت: لازمه حصول این توافق تضمین‌های اطمینان‌بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران است و مساله حل و فصل پرونده پادمانی از شرایط اصلی و از ارکان توافق است.

وی در عین حال افزود: دست آژانس همیشه برای تحقیقات و بررسی‌ها درباره راستی آزمایی صنعت هسته‌ای ایران باز بوده و دوربین‌های آن‌ها همواره نظارت داشته اند و بیش از ۱۵ بار هم اعلام کرده هیچ گونه انحرافی در فعالیت‌های هسته‌ای ما نبوده و فعالیت‌های ما صلح آمیز است.

تضمین خواستن از آمریکا به دلیل تجربه‌ای است که از رفتار آن‌ها داریم

رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگار رسانه ژاپنی درباره علت اخذ تضمین در توافق با آمریکا اظهار داشت: تضمین خواستن از آمریکا به دلیل تجربه‌ای است که از رفتار آن‌ها داریم و رفتار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد یکباره از قراردادی که بسته می‌شود خارج می‌شوند و از تعهداتی که دارند واقداماتی که باید انجام می‌دادند اعلام می‌کنند مسئولیتی ندارند.

حجت‌الاسلام رئیسی یادآور شد: این یک تحربه است و چشم انداز آینده ما را روشن می‌کند که بدون تضمین اگر توافقی شود گره‌ای که به این قرار داد زده شد دوباره این گره زده می‌شود و لذا اعلام کردیم باید تضمین دهد و این تضمین باید اطمینان بخش باشد که به تعهدات خود پایبند هستند.

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه غربی‌ها و آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند، ادامه داد: تنها طرفی که به تعهدات خود عمل کرد جمهوری اسلامی بود و طبق اعلام اژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود عمل کرد و چگونه است بدون تضمین بگوییم این توافق انجام شد.

توافق باید آثار و منافع اقتصادی برای جمهوری اسلامی داشته باشد

رئیسی گفت: توافق فقط صورت شکلی ندانست. توافق باید آثار و منافع اقتصادی برای جمهوری اسلامی داشته باشد. آنان که می‌خواهند با ما وارد کار شوند می‌گویند چگونه وارد کار شویم که توافق پایدار نیست.

وی افزود: اگر تضمینی نباشد از آنجا که آن شرکت صرفه و صلاح خود را انجام کار ماندگار می‌بیند، لذا به شریک اقتصادی تزلزل می‌دهد و او را سست می‌کند و چگونه ممکن است با ما وارد کار شوند شرط آن‌ها این است که این قرارداد پایداری و استحکامی دارد.

رئیس‌جمهور اذعان کرد: استحکام قرارداد‌ها در گرو اطمینان بخشی و زمینه اطمینان بخشی و اعتماد، تضمین این تفاهم و توافق است و باید مطمئن بود توافق اطمینان بخش است تا براساس آن قرارداد‌های اقتصادی شکل بگیرد.

ایران و کشورهای عضو شانگهای می‌تـوانند از ظرفیت هم بهره ببرند

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه چشم انداز ایران از حضور در شانگهای چیست، گفت: سازمان شانگهای فرصت و امکانی برای جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی هم فرصتی برای شانگهای است.

وی با بیان اینکه اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای از کشورهای آسیایی تشکبل شده که می تواند ما را با زیرساختهای اقتصادی آسیا مرتبط کند، ادامه داد: همکاری کشورهای عضور شانگهای حتما منافعی برای جمهوری اسلامی دارد و می‌تواند با اقتصادی که در این سازمان وجود دارد و میزان بالایی است، مرتبط باشد. چین هند و دیگر کشورها در آن عضویت دارند و فرصت بسیار خوبی است که در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری و دیگر حوزه ها با این کشورها در ارتباط باشیم.

حجت‌الاسلام رییسی اظهار داشت: عضویت ایران در این سازمان برای استفاده از اتصالات و ارتباطات جمهوری اسلامی در شمال، جنوب، شرق و غرب دارد و هم جمهوری اسلامی می‌تواند از فرصت ها و ظرفیت هایی که در این منطقه اقتصادی وجود دارد استفاده کند و منافع هر دو طرف کاملا تضمین شده است و تشکر می کنیم از اعضای شانگهای که عضویت جمهوری اسلامی را قبول کردند.

رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: در همکاری های تجاری و اقتصادی بنا داریم با همه کشورها که بنای تعامل با جمهوری داشته باشد در شرق، غرب، آسیای مرکزی و میان همسایگان دنبال کنیم.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار