به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
رئیس جمهوری لبنان:
میشل عون گفت: «پرونده ترسیم مرز‌های دریایی جنوبی مراحل پایانی خود را می‌گذراند و به لبنان اجازه دستیابی به حقوق کامل خود را می‌دهد».
کد خبر: ۵۴۹۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹ - 06October 2022

تایید پیروزی حزب‌الله بر رژیم صهیونیستی توسط میشل عونبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از روزنامه رای الیوم، «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان با تأکید بر اینکه «پرونده ترسیم مرز‌های دریایی جنوبی مراحل پایانی خود را می‌گذراند و به لبنان اجازه دستیابی به حقوق کامل خود را می‌دهد»، اظهار داشت: بر همین اساس لبنان می‌تواند در تمامی میدان‌های منطقه ویژه واقع در دریای مدیترانه اقدام به حفاری و استخراج نفت و گاز کند.

عون شب گذشته در دیدار با «الیور ورهلی» کمیسر اتحادیه اروپا برای گسترش و سیاست همسایگی ضمن اعلام این مطلب افزود: این اقدام باعث خیزش اقتصادی در لبنان خواهد شد.

رئیس جمهوری لبنان بار دیگر با تاکید بر اینکه تماس‌ها برای تشکیل دولت جدید در ماه اکتبر جاری جریان دارد، ابراز امیدواری کرد که مجلس نمایندگان (پارلمان) بتواند تا قبل از ۳۱ اکتبر جاری زمان پایان یافتن دوران ریاست جمهوری اش رئیس جمهور جدیدی را برای لبنان برگزیند.

وی از اتحادیه اروپا خواست تا به طرح دولت لبنان در زمینه بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان کمک کند.

عون خاطرنشان کرد: این طرح مبتنی بر بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان سوری به کشورشان است، به ویژه با توجه به اینکه مقامات سوریه بار‌ها در مناسبت‌های مختلف آمادگی خود را برای پذیرش و تامین امکانات لازم برای پناهجویان اعلام کرده اند.

حزب الله لبنان با دفاع از منافع ملی بیروت و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی تاکید دارد تا زمانی که موضوع خط مرزی و سهم هر طرف مشخص نشده است این رژیم حق بهره‌برداری از میادین گازی آن را ندارد و در غیر این صورت همه اراضی و تاسیسات صهیونیست‌ها در تیررس آن‌ها هستند.

ترسیم مرز‌های دریایی میان لبنان و سرزمین‌های اشغالی موضوعی است که در چهار سال گذشته بار‌ها در محافل رسانه‌ای و بین المللی مورد بحث و مناقشه قرار گرفته است و با جدی شدن مذاکرات، حزب الله لبنان طی چندین مرحله تهدیداتی را مبنی بر لبنانی بودن برخی سکو‌های گازی تحت اختیار رژیم صهیونیستی از جمله کاریش، اعلام کرد. تهدیداتی که با ارسال پهپاد بر فراز آن‌ها خیلی زود به مرحله اجرا درآمد.

اما صهیونیست‌ها در پاسخ تلاش کردند تا تعیین تکلیف پیرامون ارائه سند همکاری تا پایان انتخابات به تعویق بیفتد؛ البته این اقدام با اجرایی شدن وعده‌های سیدحسن نصرالله ناکام گذاشته شد و سران صهیونیستی را مجبور کرد تا طرح پیشنهادی خود را با پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی لبنان به واسطه مذاکرات اعلام کند.

در این میان، یکی از نکات اصلی و مهم عملکرد حزب الله در شرایط بی ثباتی اقتصادی و اجتماعی داخلی لبنان بود. عملکردی که توانست علیرغم اختلافات و چالش ها، در یک موضوع ملی بیشترین همبستگی را با خود برای تحقق بخشیدن به منافع ملی لبنان به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار