به روز شده در: ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
معاون وزیر خارجه:
نجفی گفت: شرکت‌های آلمانی و آمریکایی تجهیز کننده صدام به سلاح شیمیایی باید به دست عدالت سپرده شوند.
کد خبر: ۵۵۸۷۰۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۱ - 28November 2022

شرکت‌های آلمانی و آمریکایی تجهیز کننده صدام به سلاح شیمیایی باید به دست عدالت سپرده شوندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «رضا نجفی» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) هفتم آذر ماه در بیست و هفتمین کنفرانس کشور‌های عضو کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی استفاده سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر، عاملان و حامیان این جنایت را نه می‌بخشد و نه فراموش می‌کند.  

نجفی افزود: در طول جنگ تحمیلی، شرکت‌های آلمانی و آمریکایی به رژیم صدام تجهیزات و مواد شیمیایی پیش ساز ساخت سلاح‌های شیمیایی دادند و شریک جرم جنایات صدام هستند. عاملان و حامیان این جنایت جنگی باید به دست عدالت سپرده شوند و این مشمول گذر زمان نمی‌شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه بر تعهد دولت‌های عضو مبنی بر رفع تحریم‌های یکجانبه غیرانسانی و مغایر با حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که منجر به عدم دسترسی جانبازان شیمیایی کشورمان به تجهیزات و دارو‌های مورد نیاز شده تاکید و خواستار رفع فوری این تحریم‌های غیرانسانی علیه کشورمان شد.  

وی گفت: قربانیان سلاح‌های شیمیایی ایران یکبار در دهه ۸۰ میلادی قربانی استفاده از این سلاح‌ها که به صدام دادند، شدند و یکبار دیگر در دهه ۲۰۲۰ قربانی تحریم‌های غیرانسانی یکجانبه هستند.

معاون وزیر خارجه افزود: رژیم صهیونیستی با برخورداری از انواع سلاح‌های کشتار جمعی جدی‌ترین تهدید برای صلح و امنیت در منطقه و جهان و عامل عدم تحقق منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است. کنفرانس اعضا باید در تحقق جهانشمولی کنوانسیون و ایجاد جهان عاری از سلاح‌های شیمیایی اقدام کند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها