به روز شده در: ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۶
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ما رئیس‌جمهوری را که خادم طرح‌های آمریکایی - اسرائیلی باشد هرگز نخواهیم پذیرفت. هرچه می‌خواهید علیه ما موضع‌گیری کنید، اما ما لبنان را به اجنبی تحویل نمی‌دهیم.
کد خبر: ۵۵۹۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲ - 02December 2022

رئیس‌جمهوری که خادم طرح‌های آمریکا و اسرائیل باشد را نمی‌پذیریمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت: ما بار‌ها و به‌کرّات گفته‌ایم که خواستار انتخاب رئیس جمهور در اسرع وقت هستیم، اما این انتخاب توافق را طلب می‌کند، زیرا این انتخاب به حدنصاب لازم نیاز دارد و ما به‌تن‌هایی نمی‌توانیم این حدنصاب را محقق سازیم همان‌طور که دیگران هم به‌تن‌هایی این توانایی را ندارند.

قاسم افزود: باید توافقات گسترده برای انتخاب رئیس جمهور انجام شود. هنگامی که مسئولیت را گردن ما می‌اندازند و ما را متهم به به تعطیلی کشاندن انتخاب رئیس‌جمهوری می‌کنند، خطاب به آن‌ها می‌گوییم که:آیا ما می‌توانیم به‌تن‌هایی رئیس‌جمهوری بیاوریم؟ "، آن‌ها مسئولیت را گردن ما می‌اندازند تا در واقع بر ناتوانی خود در تحمیل رئیس جمهوری تحریک‌کننده که صلاحیت اداره کشور را ندارد، سرپوش بگذارند.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: ما خواهان رئیس‌جمهوری هستیم که ویژگی‌های خاصی به‌نفع لبنان داشته باشد، رئیس‌جمهوری که دو دغدغه اساسی داشته باشد؛ نخست اینکه کشور را از حیث اقتصادی نجات دهد و دیگر اینکه توان گفت‌وگو با همه طرف‌ها به‌ منظور جمع کردن آن‌ها برای حل مشکلات را داشته باشد و این‌که موضوعات چالش‌برانگیز سیاسی به گفت‌وگو گذاشته شود و از جمله این موضوعات استراتژی دفاعی است.

وی خاطرنشان کرد: آن که استراتژی دفاعی را قبل از نجات مطرح می‌کند به‌دنبال به تعطیلی کشاندن کشور است. هدف او اعمال فشار در راستای خواسته خارجی است و ما زیر بار این موضوع نخواهیم رفت و رئیس جمهور فتنه‌طلب را قبول نخواهیم کرد.

قاسم اضافه کرد: ما رئیس‌جمهوری را که خادم طرح‌های آمریکایی - اسرائیلی باشد هرگز نخواهیم پذیرفت. هرچه می‌خواهید علیه ما موضع‌گیری کنید، اما ما لبنان را به اجنبی تحویل نمی‌دهیم. ما خواستار گفتگو هستیم و اگر آن‌ها نمی‌خواهند این به خودشان مربوط است، ما خطاب به آن‌ها می‌گوییم که به‌دنبال گفتگو نیستید، زیرا از آن هراس دارید، وزن شما ضعیف است و توانایی تحمیل طرح‌های خود را ندارید.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: درباره رژیم صهیونیستی ملاحظه می‌کنیم که با وجود گذشت هفتاد سال از اعلام موجودیت این رژیم در فلسطین، مقاومت امروز بسیار قوی‌تر و گسترده‌تر در سراسر اراضی فلسطین شده است و گویا این رژیم تازه امروز اعلام موجودیت کرده است و ملتی هستند که این رژیم را نمی‌خواهند.

شیخ نعیم قاسم گفت: سال‌ها ظلم، قتل و جنایات و همه اقداماتی که انجام دادند هیچ‌کدام فایده‌ای نداشت و نتوانست فلسطین را از قلب کودکان و ملت مبارز فلسطین بیرون کند.

وی با اشاره به نفرت جهان عرب و اسلام از رژیم صهیونیستی در جام جهانی، بیان کرد: ما در جام جهانی شاهد هستیم که احدی از ملت‌های عربی و برخی دیگر از ملتها، قبول نمی‌کنند که با خبرنگاران اسرائیلی مصاحبه کنند، زیرا مصاحبه به‌ مثابه عادی‌سازی روابط است، این بدان مفهوم است که عادی‌سازی روابط رژیم‌های عربی به‌ منزله عادی‌سازی روابط ملت‌ها نیست و ملت‌ها با فلسطین هستند، این جمله خبرنگار یدیعوت آحارانوت را مورد توجه قرار دهید که گفت: «ما در جام جهانی قطر شوکه شدیم، زیرا چیزی به‌نام اسرائیل وجود ندارد و فقط فلسطین وجود دارد».

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: این دستاورد بزرگی است که نشان‌دهنده رسوخ مقاومت در عمق جانهاست و این امید زیادی برای پیروزی در آینده را می‌دهد.

درخواست مجدد لبنان از جامعه جهانی برای بازگردانیدن آوارگان سوری به کشورشان

خبر دیگر از لبنان اینکه «نجیب میقاتی»، نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به بحران آوارگان سوری با بیروت همکاری کنند؛ پرونده‌ای که بر لبنان در همه زمینه‌ها فشار وارد می‌کند.

میقاتی در دیدار با «فیلیپو گراندی»، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تأکید کرد: اولویت در مقطع کنونی بازگرداندن مستمر آوارگان سوری به کشورشان پس از حصول ثبات در سوریه است.

نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان بر لزوم هماهنگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر نهاد‌های بین‌المللی مربوطه با دولت لبنان برای حل این معضل تأکید کرد.

وی اضافه کرد: نباید این پرونده به اهرم فشاری بر لبنان تبدیل شود، لبنان دیگر قادر به تحمل بار مالی، خدماتی و سیاسی این پرونده نیست.

از سوی دیگر، گراندی گفت: ما از چالش‌های سهمگین لبنان اطلاع داریم و در این راستا، میزبانی از صد‌ها هزار سوری و پناهندگان دیگر، مسئولیت سترگ دیگری بر این کشور است.

وی تأکید کرد: سازمان ملل متحد به حمایت انسانی از مردم لبنان و همه کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند، ادامه خواهد داد و بر حمایت مستقیم از مردم لبنان خواهد افزود.

این مقام سازمان ملل اظهار داشت: کمیساریا مسئول امور پناهندگان است، ما به جلب حمایت بین‌المللی برای افرادی که خواهان بازگشت به سوریه هستند، ادامه خواهیم داد، ما پیشرفت‌هایی داشتیم، اما همچنان نیاز به تلاش بیشتری هست تا مردم از تصمیم به بازگشت مطمئن شوند.

یادآور می‌شود که پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه جمع کثیری از مردم این کشور برای فرار از اقدامات جنایتکارانه گروه‌های تروریستی در سوریه به لبنان پناهنده شدند.

تا امروز عدد دقیقی از تعداد آوارگان سوری در لبنان وجود ندارد، ولی برخی اطلاعات تائیدنشده این عدد را تا یک ملیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده‌اند.

وجود آوارگان سوری فشار اقتصادی زیادی را در سال‌های اخیر متوجه لبنان کرده است و این کشور بار‌ها اعلام کرد که توان اقتصادی لازم جهت پاسخگویی به نیاز آوارگان را ندارد.

علی‌رغم تلاش‌های دولت‌های متعدد در لبنان جهت بازگرداندن آوارگان سوری، برخی کشور‌های غربی و عربی با هدف فشار به دولت‌های سوریه و لبنان با این اقدام مخالفت می‌کنند.

دولت سوریه بار‌ها از بازگشت آوارگان به کشور استقبال کرده و تضمین‌های لازم را جهت بازگشت امن آوارگان اعلام کرده است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار