به روز شده در: ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه:
حجت‌الاسلام «شرفخانی» با بیان اینکه وقف یکی از شاخص‌های اصلی امر خیر است، گفت: یکی از وظایف اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه توسعه امر خیر در جامعه و تسهیل‌گری برای موسسات و تشکل‌های خیریه است.
کد خبر: ۵۵۹۹۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸ - 06December 2022

چهارمین همایش ملی «خیر ماندگار» برگزار می‌شود/ «وقف» یکی از شاخص‌های اصلی امر خیر استبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نشست خبری چهارمین همایش ملی خیر ماندگار امروز (سه‌شنبه) با حضور اصحاب رسانه در ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حجت‌الاسلام «احمد شرفخانی» رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه در این نشست با تاکید بر اینکه یکی از سرفصل‌های مهم این سازمان، امور خیریه است، اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه توسعه امر خیر در جامعه و تسهیل‌گری برای موسسات و تشکل‌های خیریه و تشکل‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه وقف یکی از شاخص‌های اصلی امر خیر است، تصریح کرد: ضرورت دارد تا سازمان اوقاف و امور خیریه در کنار موسسات و تشکل‌های اجتماعی در راستای توسعه امر خیر، موضوع تحقیق را جزو اولویت‌های اصلی قرار دهد؛ بر همین اساس در سال‌های گذشته با همت مجموعه پژوهشکده آلاء، همایش‌های علمی و پژوهشی برگزار شده است.

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه پیشینه امر خیر در کشور ما به انفاق، احسان، باقیات‌الصالحات و وقف برمی‌گردد، تاکید کرد: بخش قابل توجهی از پیشرفت کشور ما مدیون امر وقف است؛ تعداد قابل توجهی از کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه کشور موقوفه هستند، بنابراین توسعه علمی کشور مدیون وقف است.

حجت‌الاسلام شرفخانی با تاکید بر تاثیرگذاری امر خیر در حوزه سلامت، یادآور شد: امروز شاهد هستیم یک هزار و ۱۲۷ بیمارستان، مرکز درمانی و مرکز بهداشتی موقوفه از ساختار خیریه هستند و این یعنی بخش قابل توجهی از سلامت جامعه را امر خیر عهده‌دار شده است.

وی با بیان اینکه موقوفات قابل توجهی برای امر سرپرستی و کمک به ایتام، نیازمندان و فقرا وجود دارد، افزود: ما ۵۸ دارالایتام و مرکز نگهداری ایتام داریم و بیش از چهار هزار موقوفه برای پشتیبانی امور ایتام وجود دارد؛ حتی برای تحکیم خانواده، رفع اختلاف خانواده‌ها و امر ازدواج موقوفات قابل توجهی در کشور وجود دارد.

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه ساختار موقوفات براساس ساختار تشکلی و مردمی است، گفت: اداره موقوفات در گذشته به‌صورت ساختار جمعی بوده و حتی وقف‌ها بصورت جمعی شکل گرفته است، اما امروز علاوه بر ساختار وقف، ضرورت دارد تا موسسات و تشکل‌های اجتماعی از حمایت مجموعه‌های حاکمیتی برخوردار شوند؛ بر همین اساس باید راهبردی را طراحی کنیم و نیاز به یک کار علمی داریم؛ یکی از روش‌های کار علمی برگزاری همایش‌هاست.

حجت‌الاسلام شرفخانی خاطرنشان کرد: امسال شاهد برگزاری چهارمین همایش ملی خیر ماندگار با موضوع ظرفیت‌ها و کارکرد‌های نیکوکاری و وقف در پیشرفت ایران هستیم که با حضور اندیشمندان این حوزه برگزار می‌شود.

«محمدصالح طیب‌نیا» رئیس چهارمین همایش خیر ماندگار در بخش دیگری از این نشست تصریح کرد: با توجه به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صادر شده است، ما باید پیشرفت‌های خود را در این موضوع تبیین کنیم؛ از یک طرف گذشته درخشان در حوزه وقف داریم و می‌توانیم دستاورد‌های کشور‌های دیگر در امر خیر را بررسی کنیم و الگو بگیریم و خودمان نیز یک طرح بومی را با توجه به پیشینه خوب خودمان ترسیم کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۴ در «بنیاد آلاء» ایده‌ای تحت عنوان خیر ماندگار شکل گرفت، افزود: چهار هدف اصلی ذیل این طرح شکل گرفت؛ هدف اول تولید دانش امر خیر در ایران، هدف دوم تربیت نیروی انسانی متخصص برای خیریه‌ها، هدف سوم اصلاح نظام مدیریت در حکمرانی امر خیر در ایران و هدف چهارم فرهنگ‌سازی و ترویج امر خیر در ایران است.

وی با اشاره به آماری از سه همایش خیر ماندگار در سال‌های اخیر، تصریح کرد: فرصت ارسال مقالات به چهارمین همایش خیر ماندگار تا ۱۴دی‌ماه خواهد بود و زمان برگزاری همایش دهه دوم اسفندماه است که در دو روز برگزار خواهد شد؛ ابتدا مراسم مربوط به افتتاحیه را داریم که در یک نیم روز برگزار می‌شود و روز بعد نیز پنل‌های تخصصی پژوهشی خواهیم داشت که بخشی از آن مجازی و بخش نیز حضوری خواهد بود.

رئیس چهارمین همایش خیر ماندگار اضافه کرد: در دبیرخانه اجرایی نیز همکاران ما بخش جنبی همایش را پیگیری می‌کنند که قرار است نمایشگاهی از دستاورد‌های خیریه‌ها برای پیشرفت ایران را به نمایش بگذارند؛ همچنین در کنار این نمایشگاه یک کارگاه تخصصی برای امر خیر خواهیم داشت.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر از چهارمین همایش خیر ماندگار می‌توانند به آدرس conf.ala.org.ir مراجعه کنند.

در بخش پایانی این نشست، حجت‌الاسلام «علی دیانی» مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء خاطرنشان کرد: امیدواریم در این همایش‌ها زمینه‌ای فراهم شود تا بین حاکمیت، دولت و مراکز خصوصی ارتباطی شکل بگیرد تا بتوانیم چالش‌های امر خیر را پیدا و راه‌حل‌ها را مشخص کنیم و یک گفتمان خوبی بین پژوهشگران امر خیر به وجود بیاید.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار