به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۵
کارشناس سازمان اطلاعات سپاه:
کارشناس سازمان اطلاعات سپاه با اشاره به بازداشت تعدادی از عوامل نفوذی بیگانگان گفت: این خبرنگاران دستگیر شده برای ادراک‌سازی افکار عمومی و تشکیل شبکه‌های سازماندهی شده در داخل کشور از طریق بنیادهای وابسته به وزارتخانه‌های امور خارجه هلند، انگلستان و سوئد برای شبکه‌سازی در داخل ایران تلاش می‌کردند.
کد خبر: ۵۶۶۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۰ - 04November 2015

خبرنگاران دستگیر شده از طریق کشورهای هلند، انگلستان و سوئد برای ادراک‌سازی افکار عمومی تلاش می‌کردند

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، عاصف، کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره دستگیری برخی عوامل نفوذ در رسانه ها، گفت: در این پرونده مجموعه ای از مجرب ترین فعالان رسانه ای اپوزیسیون خارجی و داخلی در یک فرآیند پیچیده و هرمی چند لایه با شبکه سازی از خبرنگاران داخلی در راستای ادراک سازی تلاش می کردند.

وی با بیان اینکه نکته مهم این پرونده ادراکسازی و اولویتسازی برای افکار عمومی است، ادامه داد: آنها تلاش کردند در داخل ایران مجموعه ای از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای را جذب کنند.

عاصف با اشاره به اینکه این پرونده ویژگی های خاصی داشت، افزود: آنها عناصر و ساختار به ظاهر پیچیده و غیر قابل شکستی را برای خود ایجاد کرده بودند زیرا کاملاً نکات حفاظتی را رعایت می کردند و پوشش مختلف و نام های مستعار متعددی را برای خود ایجاد کرده بودند.

وی اضافه کرد: مبالغ و پول هایی از خارج از کشور برای این افراد از طریق صرافی ها، عناصر محدود و برخی افراد خاص برای این افراد تزریق می شد.

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه با بیان اینکه این فرآیند با طراحی و بودجه ریزی پنهان ازطریق سرویس های جاسوسی آمریکا وهدایت سیاسی و دیپلماتیک انگلستان انجام می شد، ادامه داد: آنها تلاش می کردند که توسط نظریه پردازان امنیتی سرویس های اطلاعاتی غرب این شبکه را برای ادراک سازی افکار عمومی و تشکیل شبکه های سازماندهی شده در داخل کشور ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه آنها در کار رسانه ای مهارت بالایی داشتند، گفت: این افراد با تمرکز، هماهنگی و پشتیبانی اطلاعاتی و دیپلماتیک برخی از کشورهای اروپایی با محوریت هلند و از طریق بنیادهای وابسته به وزارت های امور خارجه هلند، انگلستان و سوئد برای شبکه سازی در داخل ایران و جذب برخی از نخبگان رسانه ای تلاش می کردند.

عاصف افزود: این نکته قابل توجه است که آنها برخی از جوانان جویای نام و برخی از عناصر رسانه ای که تلاش می کردند به کشور خدمت کنند با فرآیند بسیار پیچیده ای به استخدام خود درآوردند.

وی ادامه داد : آنها تلاش کردند با صرف هزینه های هنگفت این نیروهای متخصص را در داخل کشور با هماهنگی های سیاسی سنگین و سازماندهی اپوزیسیون رسانه ای که در داخل کشور در گذشته فعال بودند و اکنون به خارج از کشور رفته اند و علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند، سازماندهی کنند.

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه سپس درباره سرشاخه های این پرونده نیز بیان داشت: این شبکه بیشتر به صورت هرمی فعالیت می کرد و عناصر آن به یک سرشبکه وصل بودند به نحوی که از ارتباطات یکدیگر هیچ اطلاعی نداشتند.

وی در ادامه عنوان کرد: نکته قابل توجه در این عناصر، قلم فروشی و مزدوری بود یعنی عناصر به راحتی با تطمیع و دریافت مبالغ هنگفت قلم خود را فروخته بودند و مطلب علیه کشور و منافع ملی و ارزش های انقلاب اسلامی با دستور و هدایت سرویس های خارجی منتشر می کردند.

عاصف با بیان اینکه یکی از کارهای این شبکه در داخل کشور، آلوده کردن برخی از نشریات داخلی بود، افزود: آنها تلاش کردند برخی از خبرنگاران، مدیران و مسئولان روزنامه های داخلی را به صورت کاملاً هوشمند در اختیار بگیرند و بیشتر تیترها و برخی مقالات را به صورت همسو و مشترک منتشر کنند تا بدین وسیله به دولت فشار وارد شود.

وی با اشاره به اینکه شاید برخی از کار خود آگاه نبودند اما این کار را انجام می دادند و حتی هجمه علیه برخی نهادها را در دستور کار خود داشتند، تصریح کرد: بزک کردن چهره آمریکا، جریان سازی جعلی حقوق بشری و زمینه سازی برای حضور رسمی آمریکایی ها در ایران، برخی محورهای فعالیت آنها برای ادراک سازی افکار عمومی بود.

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه با تاکید بر اینکه این شبکه، گسترده است که حدود دو سال بر روی این شبکه بصورت مستقیم کار می کنیم، افزود: این شبکه، شبکه گستردهای است که دو سال به صورت مستقیم روی آن کارکردیم ضمن این که باید گفته شود هدایت افکار عمومی و تغییر سبک زندگی در دستور کار این شبکه قرار داشت و آنها این محورها را در نشریات خانوادگی دنبال میکردند که با تلاش شبانه روزی همکاران توانستیم شبکه گستردهای از اینها را کشف و شناسایی کنیم.

وی با گفتن این نکته که آنها در این شبکه، هدایت افکار عمومی داخلی و تغییر سبک زندگی را در دستور کار خود داشتند، اظهار داشت: روزنامه نگاران فراری، شبکه ای را در خارج از کشور طراحی و تلاش داشتند ضمن برقراری ارتباط با برخی روزنامه نگاران جوان، با فریب و وعده های توخالی آنها را جذب کنند تا از آنها اطلاعات خارج کنند و برخی اقدامات خرابکارانه انجام دهند.

عاصف با بیان اینکه برخی از موسساتی که مستقیما در این زمینه فعالیت می کردند و عناصر آنها کاملاً شناسایی شدند، گفت: اقدامات بعدی و جزئیات فعالیت این شبکه ها در دستگاه قضایی برای افکار عمومی ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها