نشست «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» برگزار شد

نشست خبری همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی‌نژاد، زهرا شریف، عبدالحسین کلانتری و مجید امامی برگزار شد.
کد خبر: ۵۶۸۹۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰ - 24January 2023

نشست خبری همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» برگزار شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «محمدرضا زیبایی‌نژاد» رئیس پژوهشکده زن و خانواده و دبیر علمی همایش در این نشست اظهار داشت: الگو‌های راهبری باید کاملاً موقعیت‌مند بوده و به لحاظ شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند، منعطف باشند. پرسش اصلی ما این است که در شرایط جهانی شدن که سیطره اخلاق نولیبرال و نسبی‌گرایی اخلاقی در دنیا رخ می‌دهد و بسط ارزش‌های ناهمسو با ارزش‌های خانواده شکل می‌گیرد، ما چه الگو‌های تربیتی را در خانواده داشته باشیم؟ آموزش و پرورش و نهاد‌هایی که درگیر تربیت فرزندان ما هستند، براساس چه الگویی فرزندان را تربیت کنند؟ نهاد‌هایی که معطوف به خانواده عمل می‌کنند و دستگاه تبلیغی و مبلغان ما در موقعیت تهدید، باید روش کار و تمرکزشان بر مسائل دیگری باشد و یا سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان متفاوت خواهد بود؟

زیبایی‌نژاد افزود: با توجه به وضعیت تهدیدآمیز جهان امروز که بیش از هرچیز چارچوب خانواده و کارکردهای آن را نشانه رفته است، هدف از برگزاری این همایش زمینه‌سازی برای شکل‌گیری ادبیات علمی پیرامون گفتمان «خانواده مقاوم» و «مقاومت پویا» و نیز هم‌افزایی اندیشمندان و پژوهشگران برای محافظت از ارزش‌ها و خلق موقعیت‌های جدید در حوزه خانواده است.

در ادامه عبدالحسین کلانتری؛ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هرگونه فهم و تحلیل از خانواده باید مبتنی بر رویکرد تاریخی باشد. نهاد خانواده به مثابه یک نهاد سرمایه بر حساب می‌شد و تلقی این بود که این نهاد هیچ آورده‌ای ندارد.  برخورد‌هایی که با نهاد خانواده صورت گرفته، برخورد ذیق، بسته و طلبکارانه بوده است. 

کلانتری اضافه کرد: نهاد‌ خانواده روز به روز کارکرد‌های مفصل خود را از دست داده است و در این سمت ماجرا کمترین حمایت‌ها را دریافت کرده است. مسیری که خانواده در ایران طی کرده است، مقاومت در مقابل چرخ دنده‌های خرد و ویرانگر منطق نظام سرمایه داری بوده و هست. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: حمایت از خانواده و کارکرد‌های آن نباید در تقابل با حقوق زنان صورت‌بندی شود. اگر نتوانیم خانواده را در مسیر رشد و تعالی زوجین ببینیم دچار اشتباه محاسباتی شده‌ایم. در حال حاضر دوگانه خانواده و زن شکل گرفته است. در فضای رسانه نیز کارکرد‌های عاطفی خانواده به خوبی نشان داده نشده است. 

مجید امامی؛ دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی کشور در پژوهشکده زن و خانواده از سخنرانان دیگر این نشست بود که گفت: تحول‌آفرینی در دولت سیزدهم در حوزه خانواده می‌تواند فرصت بزرگی برای نقد و طرح مسیر‌های جدیدی برای نجات خانواده باشد.  جهانی که از متاورس صحبت می‌کند و حتی به دنبال این است که مفهوم خانواده را به منطق سایبر درآورد، در این شرایط باید سخن از نجات خانواده به عنوان مشترک‌ترین ارزش بین ادیان، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها داشت.

وی افزود: شورای فرهنگ عمومی، مهمترین وظیفه خود را نجات خانواده و تقویت ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌داند. در راستای صیانت، حفظ و نجات خانواده باید به الگو‌های زیست بوم‌ها و میراث مادی و معنوی خودمان رجوع کنیم و آن را الگویی برای جهان معاصر قرار دهیم. خانواده را باید احیاء کنیم و با ثبت و تقویت جایگاه میراث در فضای بین المللی به خانواده ایرانی کمک کنیم.

زهرا شریف، دبیر اجرایی نیز همایش در ادامه این نشست گفت: این همایش به مدت دو روز طی ۱۲ و ۱۳ آذر سال ۱۴۰۲ در تهران و قم برگزار خواهد شد. پژوهشگران داخلی و خارجی می‌توانند چکیده مقالات خود را تا ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ و همچنین متن کامل مقالات را تا ۳۰ دی سال آینده به دبیرخانه این همایش ارسال و برای اطلاع از عناوین کامل محورها و اطلاعات این همایش می‌توانند به پایگاه رسمی این همایش به آدرس www.resistantfamily.wfrc.ac.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/371

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار