به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۷
نشست خبری همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی‌نژاد، زهرا شریف، عبدالحسین کلانتری و مجید امامی برگزار شد.
کد خبر: ۵۶۸۹۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰ - 24January 2023

نشست خبری همایش بین‌المللی «خانواده مقاوم؛ چالش‌های اخلاقی در جهان متحول» برگزار شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «محمدرضا زیبایی‌نژاد» رئیس پژوهشکده زن و خانواده و دبیر علمی همایش در این نشست اظهار داشت: الگو‌های راهبری باید کاملاً موقعیت‌مند بوده و به لحاظ شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند، منعطف باشند. پرسش اصلی ما این است که در شرایط جهانی شدن که سیطره اخلاق نولیبرال و نسبی‌گرایی اخلاقی در دنیا رخ می‌دهد و بسط ارزش‌های ناهمسو با ارزش‌های خانواده شکل می‌گیرد، ما چه الگو‌های تربیتی را در خانواده داشته باشیم؟ آموزش و پرورش و نهاد‌هایی که درگیر تربیت فرزندان ما هستند، براساس چه الگویی فرزندان را تربیت کنند؟ نهاد‌هایی که معطوف به خانواده عمل می‌کنند و دستگاه تبلیغی و مبلغان ما در موقعیت تهدید، باید روش کار و تمرکزشان بر مسائل دیگری باشد و یا سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان متفاوت خواهد بود؟

زیبایی‌نژاد افزود: با توجه به وضعیت تهدیدآمیز جهان امروز که بیش از هرچیز چارچوب خانواده و کارکردهای آن را نشانه رفته است، هدف از برگزاری این همایش زمینه‌سازی برای شکل‌گیری ادبیات علمی پیرامون گفتمان «خانواده مقاوم» و «مقاومت پویا» و نیز هم‌افزایی اندیشمندان و پژوهشگران برای محافظت از ارزش‌ها و خلق موقعیت‌های جدید در حوزه خانواده است.

در ادامه عبدالحسین کلانتری؛ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هرگونه فهم و تحلیل از خانواده باید مبتنی بر رویکرد تاریخی باشد. نهاد خانواده به مثابه یک نهاد سرمایه بر حساب می‌شد و تلقی این بود که این نهاد هیچ آورده‌ای ندارد.  برخورد‌هایی که با نهاد خانواده صورت گرفته، برخورد ذیق، بسته و طلبکارانه بوده است. 

کلانتری اضافه کرد: نهاد‌ خانواده روز به روز کارکرد‌های مفصل خود را از دست داده است و در این سمت ماجرا کمترین حمایت‌ها را دریافت کرده است. مسیری که خانواده در ایران طی کرده است، مقاومت در مقابل چرخ دنده‌های خرد و ویرانگر منطق نظام سرمایه داری بوده و هست. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: حمایت از خانواده و کارکرد‌های آن نباید در تقابل با حقوق زنان صورت‌بندی شود. اگر نتوانیم خانواده را در مسیر رشد و تعالی زوجین ببینیم دچار اشتباه محاسباتی شده‌ایم. در حال حاضر دوگانه خانواده و زن شکل گرفته است. در فضای رسانه نیز کارکرد‌های عاطفی خانواده به خوبی نشان داده نشده است. 

مجید امامی؛ دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی کشور در پژوهشکده زن و خانواده از سخنرانان دیگر این نشست بود که گفت: تحول‌آفرینی در دولت سیزدهم در حوزه خانواده می‌تواند فرصت بزرگی برای نقد و طرح مسیر‌های جدیدی برای نجات خانواده باشد.  جهانی که از متاورس صحبت می‌کند و حتی به دنبال این است که مفهوم خانواده را به منطق سایبر درآورد، در این شرایط باید سخن از نجات خانواده به عنوان مشترک‌ترین ارزش بین ادیان، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها داشت.

وی افزود: شورای فرهنگ عمومی، مهمترین وظیفه خود را نجات خانواده و تقویت ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌داند. در راستای صیانت، حفظ و نجات خانواده باید به الگو‌های زیست بوم‌ها و میراث مادی و معنوی خودمان رجوع کنیم و آن را الگویی برای جهان معاصر قرار دهیم. خانواده را باید احیاء کنیم و با ثبت و تقویت جایگاه میراث در فضای بین المللی به خانواده ایرانی کمک کنیم.

زهرا شریف، دبیر اجرایی نیز همایش در ادامه این نشست گفت: این همایش به مدت دو روز طی ۱۲ و ۱۳ آذر سال ۱۴۰۲ در تهران و قم برگزار خواهد شد. پژوهشگران داخلی و خارجی می‌توانند چکیده مقالات خود را تا ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ و همچنین متن کامل مقالات را تا ۳۰ دی سال آینده به دبیرخانه این همایش ارسال و برای اطلاع از عناوین کامل محورها و اطلاعات این همایش می‌توانند به پایگاه رسمی این همایش به آدرس www.resistantfamily.wfrc.ac.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/371

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار